Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

“Turizmcilerin tutuklanması gündemde!”

Turizm Emekçileri Platformu, pandemi nedeniyle çalışmadığı dönemde borç yapılandırması yapan arkadaşlarının mazbata kararlarıyla tutuklanmalarının gündemde olduğunu açıkladı.

Published

on

Turizm Emekçileri Platformu, pandemi nedeniyle çalışmadığı dönemde borç yapılandırması yapan arkadaşlarının mazbata kararlarıyla tutuklanmalarının gündemde olduğunu açıkladı.

    Çalışmadığı dönemde yapılandırdığı borçlarına istinaden kendisine gelen tutuklama kararıyla çaresiz kalan bir turizm emekçisinin yaşadıklarını kamuoyu ile paylaşan Turizm Emekçileri Platformu’nun açıkladığı mektupta turizm emekçisinin yaşadıkları ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Helal olsun … Bu zor zamanlarda bunu da yaptınız ve hakkınızda hiçbir şüphe bırakmadınız. Güler yüzlü, süslü reklamlarınız yalanmış. İnsanlar çalışamıyor, para kazanamıyor ve siz bunu fırsat bilerek avukatlarınızla kredilerini ödeyemeyen kişilere tutuklama emri çıkartıyorsunuz.
Neymiş? Kanuni hakkıymış! Ben de kanuni hakkımı kullanıyorum ve sizi protesto ediyorum.
6 ay çalışmamış insanım, hayatımı nasıl geçindireceğimi düşünürken, sizi avukatlarınızın vicdansızlığı ile polis arıyor ve diyor ki hakkınızda tutuklama kararı var. Polise gidiyorum, Allah’tan halden anlayan bir kamu emekçisiyle polis memuruyla görüşüyorum. Allah ondan razı olsun!
X bankanın avukatının sinsice gidip üç kuruş komisyon kazanmak adına, işyerlerimizin kapalı olduğu bu dönemde, borçlar için devletin hakimden tutuklama kararı çıkartıyor. Bu dönemde, az geldi bankanıza para 3 kuruşun peşine düşüp beni tutuklatmak istediniz? Bu dönemde az mı geldi kazandığınız paralar aldığınız faizler? Kredileri leblebi gibi dağıtıp, kredi kartlarını her önüne gelene verip, günü geldiğinde ödemeleri çatır çatır alıp, zor günde bana bunu yaşattınız! Bir gram hakkım varsa haram zıkkım olsun.
İnsanlık hayatında krizler gelip geçer. Ama kurumlar ne yaptığı ile hatırlanır. X banka bu donemde zor durumdaki insanları cezaevi ile tehdit etti ve ediyor. Söylenecek tek söz; bugünlerde geçecek ve size en güzel cevabı halk verecek. Helal olsun fırsatçı X Banka.”
Turizm emekçilerinin yaşadıkları ve duygularını paylaşan Turizm Emekçileri Platformu, yetkililere
“Bu bankalar borçluların kanını mı emmek ister?” diye sordu.
Emekçilerin işsiz ve çaresizliğine bir de mazbatanın eklenmesiyle turizm emekçilerinin dayanacak gücünün kalmadığını vurgulayan platform, tüm sektörlerin açılmasına rağmen turizmin açılması için daha ne beklendiğini sordu.
Üyelerine de seslenen Turizm Emekçileri Platformu, mazbatalarla kendilerini çıkmaza sokan bankaları platforma bildirmeleri istendi.

 

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi

Published

on

By

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılara, Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği’nin katkılarıyla yoga ve boyama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin ardından yaşlılara müzik eşliğinde öğle yemeği verildi.Huzurevi sakinleri,kendileri için düzenlenen bu etkinlikte renkli ve keyifli bir gün geçirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, ülkede yaşlılara yatılı hizmet veren huzurevleri yanında, çocuklarıyla yaşayan yaşlıların, gün boyu hizmet alabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, çeşitli aktivitelere katılabilecekleri gündüz bakımevlerini de yaşama geçirmeyi hedeflediklerini belirterek,amaçlarının, bu alandaki modelleri Kuzey Kıbrıs’a taşımak olduğunu söyledi.

Yeni Huzurevi binası için Müteaahitler Birliği işbirliğinde açılan ihaleye başvuruların Salı günü sona ereceğini dile getiren Taçoy, hedeflerinin ihaleyi tamamladıktan sonra projenin ilk etabını 6 ay içinde tamamlamak olduğunu vurguladı.

Lapta Huzurevi yeni binasının ilk etap ihale sürecinin tamamlandığınıda kaydeden Taçoy, Lapta’dan sonra Lefkoşa’da da benzer bir projeyi hayat geçirmeyi istediklerini söyledi.

Lapta Belediye Başkanı Başkanı Mustafa Aktuğ da,farkındalık oluşturacak bu gibi sosyal sorumluluk projelerinde, yerel-merkezi yönetim – sivil toplum işbirliği ve halkla bütünleşmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan da, dairenin, insan yaşamına doğumdan ölüme kadar hizmet verdiğini anımsatarak, yaşlıların yaşamlarının bu döneminde toplum ve sosyal yaşam içinde kalacak fırsatlar yaratmak istediklerini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği Başkanı Şeniz Ertarkan Berkin de, dernek olarak huzurevinde bakım gören yaşlıların her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olacaklarını belirterek, bu amaçla yapılan çalışmaları anlattı.

Lapta Huzurevi Sorumlusu Ahmet Sakinoğlu ise,amaçlarının huzurevinde bakım gören yaşlıları toplumla ve sosyal yaşamla iç içe olmalarını sağlamak olduğunu belirterek, destek veren herkese teşekkürlerini sundu. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor

Published

on

By

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatandaşların gözdesi…

Büyük yatırımlar, bölgeye hareket getirdi…

Esnaf da bu durumdan memnun ancak emirname tartışmalarından usanmış gibi görünüyor. ..

Esnaf emirname tartışmalarının hem bölgeye hem de esnafına zarar verdiğini düşünüyor.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

Published

on

By

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında 2006 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren Aile Güçlendirme Programı’ndan bugüne kadar 240 aile ve 690 çocuk destek aldı…

Aile Güçlendirme Programı’nın amacını Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem BRT’ye açıkladı…

Görkem, biyolojik ailesinin bakımını kaybetme riski taşıyan çocuklar ve ailelerine yönelik programla birlikte 3 ile 5 yıl arasında destek sağladıklarını, bununla da çocukların biyolojik ailelerinden ayrılmasını önlediklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Anıl Görkem, bireylerin farklı konularda aile eğitimine ihtiyacı olduğunu ifade ederek, taleplere şuan sadece Lefkoşa sınırları içerisinde yanıt verebildiklerini ve bunun sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Sosyal Hizmet Uzmanı Sevgi Özbarışçı da ailelerin yaşadığı zor durumları güçlü kılmak için her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem, SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında yürütülen Aile Güçlendirme Programı’nı daha geniş alana yayma hedefinde olduklarını belirterek, gönüllü destekçilerin artması çağrısında bulundu.BRT

Devamını Oku

Trending