Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Turizm Örgütleri taleplerini hükümete yazılı bildirdi

Published

on

Kıbrıs Türk turizm sektörü örgütleri bugün hükümete gönderdikleri ortak yazıyla turizm sektörünün açılabilmesi için yurda giriş koşullarının Bakanlar Kurulu kararı ile kurallara bağlanmasını talep etti.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun ile Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner’in imza koyduğu yazıda, örgütlerin talep ettiği kurallara da yer verildi.

Talepler arasında, KKTC’ye Türkiye’den gelecek, aşılanma sürecini tamamlamış yolcuların serbest girişine (başka hiçbir koşul aranmadan) olanak sağlanması ve Türkiye’den gelecek aşısız yolcuların çift PCR testi ile ülkeye girebilmesi de bulunuyor.

“TURİZM SEKTÖRÜNÜ CANLANDIRMAK GEREKİYOR”

Ülkenin, salgın nedeni ile turizm sektörünü kaybettiği, turizm sektöründe çalışan on binlerce insanın işsiz kaldığı belirtilen açıklamada, tarım ve hayvancılığın tıkandığı, esnafın dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığı kaydedildi ve hükümetin bu insanlara yardımcı olamadığı savunuldu.

Halkı koruyabilmek için turizm sektörünü canlandırmak gerektiğine değinilen açıklamada, hükümetin sürekli değiştirdiği kararların turizm şirketlerinin çalışmasına engel olduğu ileri sürüldü.

ÖRGÜTLERİN TALEPLERİ

KITSAB VE KTOB hükümetten, ülkeye Güney Kıbrıs’taki havaalanlarını kullanarak, kara kapılarından geçerek gelecek olanlara, Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından belirlenen giriş koşullarının aynen uygulanmasını, bu koşulların yerine getirilip getirilmediğinin kara giriş kapılarında kontrol edilmesini talep etti.

Ülkeye Türkiye’den gelecek, aşılanma sürecini tamamlamış yolcuların serbest girişine (başka hiçbir koşul aranmadan) olanak sağlanması, Türkiye’den gelecek aşısız yolcuların çift PCR testi ile ülkeye girebilmesi ve ülkeye gerek Güney Kıbrıs’taki, gerekse Türkiye’deki hava limanlarını kullanarak gelecek ve yolculuklarını 24 saat içinde tamamlayacak transit yolculara, çıkış ülkesinin durumuna göre uygulama yapılması talepler arasında yer aldı.

Yazıda, Güney Kıbrıs’ta tatil yaptıkları sırada Kuzey Kıbrıs’a gelmek isteyen turistlerin kara kapılarından geçişleri sırasında uygulanacak kuralların, Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklere uygulanan kurallar ile aynı olması talebi de iletildi.

Açıklamada, “Bunlar, bizim isteklerimizden bağımsız olarak turizm piyasasından pay alabilmemiz için uymamız gereken kurallardır. Bu kurallara uyum sağlayamamamız durumunda 2021 turizm sezonunun bütünüyle kaybedilmiş olacağı ve daha sonraki turizm faaliyetlerinin de bu sonucun etkisinde kalacağı kesindir.” denildi.

Belirtilen esasların basit ve anlaşılabilir bir Bakanlar Kurulu kararı ile saptanarak tur operatörleri ile paylaşılmasına olanak verilmemesi halinde, 2021 yılı turizm sezonunun kaybedileceği, 2021-22 kış sezonu ve hatta 2022 yaz sezonunda da çalışacak tur operatörü bulunamayacağı uyarısında da bulunuldu.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Tatar ve Rum Lider Anastasiadis resepsiyonda biraraya gelecek

Published

on

By

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Birleşmiş Milletler’in geleneksel olarak Yeşil Hat üzerindeki ara bölgede düzenlediği yıl sonu resepsiyonunda bir araya geleceği bildirildi.

BM Kıbrıs Barış Gücü tarafından Ledra Palace yarın gerçekleştirlecek resepsiyonda Tatar ile Anastasiadis, sosyal içerikli bir görüşme gerçekleştirecek.

Saat 19.00’da başlayacak resepsiyonda müzakereciler, diplomatlar, BM görevlileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de yer alacak.

Cumhurbaşkanı Tatar, göreve geldiği 2020 yılından bu yana 4 kez Rum Lider Nikos Anastasiadis ile yüz yüze görüştü.
Bu görüşmelerden 2’si Kıbrıs’taki ara bölgede, diğerleri de ABD’nin New York kenti ile 5+BM görüşmeleri çerçevesinde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşti.

 

Devamını Oku

Kıbrıs

Öztürkler:Dün olduğu gibi yarında Anavatan’ımız ile gönül birliği içerisinde yürümeye devam edeceğiz

Published

on

By

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nu kabul etti.

Bakan Öztürkler, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile gönül ve ülkü birliği içerisinde yürümekten büyük bir kıvanç duyduklarını, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgesel ve küresel gücünün her geçen gün artmasından dolayı KKTC ve Kıbrıs Türkü’nün de dünden çok daha güçlü olduğunu işaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Fevzioğlu’nun Kıbrıs’ı ve Kıbrıs Sorunu çok iyi bilen, kıymeti tartışılmaz bir hukukçu olduğuna vurgu yapan Bakan Öztürkler, “Sayın Fevzioğlu’nun Lefkoşa Büyükelçisi olmasından dolayı mutluyuz. Kendisi Kıbrıs Sorunu başta olmak üzere, KKTC’ninsosyo-ekonomik hayatına dair bilgili, Kıbrıs Türkü’ne karşı da her zaman ilgili olmuştur. Sayın Fevzioğlu KKTC’ye gelir gelmez hemen halkın arasına karışmış, Kıbrıs Türkü’ne olan sevgisini yansıtmıştır. Sayın Büyükelçimizin görevinde başarılı olacağına inancımız tamdır. Dün olduğu gibi yarında Anavatanımız ile gönül birliği içerisinde yürümeye devam edeceğiz. Sayın Fevzioğlu’na nazik ziyaretleri için teşekkür ediyor, tekrardan vatan topraklarına hoş geldiniz diyorum” dedi.

Devamını Oku

Kıbrıs

“Kuzey Kıbrıs’ta Yolsuzluk Algısı: 2021 Raporu” başlıklı çalışma, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe’ye sunuldu

Published

on

By

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sertaç Sonan, Seton Hall (New Jersey–ABD) öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Gökçekuş’la birlikte hazırladıkları “Kuzey Kıbrıs’ta Yolsuzluk Algısı: 2021 Raporu” başlıklı çalışmayı, tüm milletvekillerine dağıtılmak üzere Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe’ye takdim etti.

Meclisten yapılan yazılı açıklamaya göre kitabı takdim eden öğretim üyesi Doç. Dr. Sertaç Sonan, iş insanları ve uzmanların yolsuzluk konusundaki düşüncelerini yansıtan ve uluslararası kabul görmüş bir yöntem kullanılarak hazırlanan çalışmanın, aynı zamanda yolsuzlukla mücadele konusunda bir takım çözüm önerileri de içerdiğini söyledi.

2017 yılından beri her yıl düzenli olarak hazırladıkları raporun sonuçlarının son derece “kaygı verici” olduğunu ifade eden Sonan, son iki yılda yaşanan “kötüleşmeye” dikkat çekti. “Özellikle siyasetçilere ve denetleme görevi ifa eden kurumlara olan güvenin her geçen yıl azaldığını” belirten Sonan, yolsuzlukla mücadele konusunda Meclis’e çok önemli görevler düştüğünü söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe de konuşmasında çalışmayı gerçekleştirdikleri için öğretim üyelerine teşekkür ederken, önemli bir veri oluşturulduğunu kaydetti.

Bu tür çalışmaları her zaman çok önemsediklerini ifade eden Özdenefe, çalışmanın Meclis’teki bütün milletvekillerine dağıtılacağını söyledi.

Konuyla ilgili yapılan çalışmaları “önemli bir yol gösterici” olduğuna değinen Özdenefe, raporu hazırlayan öğretim üyelerine teşekkür etti.

Devamını Oku

Trending