Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Tatar: Rum liderin kayıp şahıslarla ilgili açıklamasını esefle karşıladım

Published

on

Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiades’in kayıp şahıslarla ilgili 5 Haziran 2021 tarihli açıklamasını esefle okuduğunu belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef almaya yönelik bu talihsiz açıklamanın klasik Rum propagandası dışında herhangi bir amaca hizmet etmediğine dikkati çeken Tatar, “Rum liderin mesnetsiz ithamlarda bulunduğu Askerimiz,  Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarına gerekli izinleri zamanlı olarak vermiş ve bu çalışmalar yapılırken de istenilen kolaylığı sağlamıştır. Bu gerçeklik Komitenin kayıtlarında da mevcuttur” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, açıklamasında şunları kaydetti:

“Kayıp Ailelerinin hassasiyetlerini her zaman göz önünde bulundurularak açıklama yapılması gereken böylesi insancıl bir konuda, yapılması beklenen en son şey konuyu siyasileştirmektir. Yazık ki Sayın Anastasiades, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yıllardır uygulamada olan çalışma şeklinin en üst sırasında yer alan “konunun siyasileştirilmemesi gerektiği” ilkesini bir kez daha ihlal etmiştir. Kıbrıs Türk tarafı, konunun özellikle insani yönünü hep ön planda tutmuştur ve Kıbrıs Rum muhataplarıyla oluşturulan mekanizmada iş birliği içerisinde birlikte çalışmaya en büyük özeni göstermiştir.

Anastasides’e bu vesileyle şu çağrıyı yapmak istiyorum; iki taraf arasında ihtiyaç bulunan şey, siyasi söylemlerle suçlama oyununa girmek değil, Kayıp Şahıslar Komitesi da dahil iki tarafın yararına olacak konularda iş birliği yapmaktır. Gelin çalışmaları ve mevcut iş birliğini kösteklemeyelim, destekleyelim”

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde “Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” mesajı verildi

Published

on

By

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla, 1 Ekim Dünya Yaşlı Hakları Günü kapsamında, bir dizi etkinlik düzenliyor.

Etkinliklerin ilki dün akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadyumu’nda yer aldı.

Doğan Türk Birliği ile Dumlupınar takımları arasında, 20 Temmuz Mete Adanır Stadyumu’nda gerçekleşen futbol maçına Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar da seyirci olarak katıldı.

Maç izlemek için stadyuma gelen huzurevi sakinleri, tribünlerde , mutluluk ve heyecanla maçın başlamasını bekledi.

Maç öncesinde futbolcular ve huzurevi sakinleri, farkındalık yaratmak amacıyla , üzerinde “Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz”sloganının yer aldığı bir pankarta sahaya çıktı.

Büyük bir heyecanla maçı izleyen yaşlılaraetinlik boyunca çeşitli ikramlar da yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, yaşlıların bir gün değil, her gün toplum ve sosyal yaşam içinde olması gerektiğini belirterek, yaşlılara saygı, yaşlı hakları gibi konularda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

CTP Genel Başkanı Erhürman:Bölge halkına geçmiş olsun

Published

on

By

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman da yangın bölgesini ziyaret etti.

Basın mensuplarına açıklama yapan Erhürman ciddi bir kayıp yaşandığını, evlerin de hasar gördüğünü belirtti, bölge halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Devamını Oku

Kıbrıs

Dipkarpaz ve Ziyamet Polis Karakolları ile Yeşilköy İtfaiye Şubesi’ne ait mevcut telefon hatları devre dışı kaldı

Published

on

By

Mehmetçik-İskele arasındaki fiber optik kablo döşeme çalışmaları nedeniyle Dipkarpaz ve Ziyamet Polis Karakolları ile Yeşilköy İtfaiye Şubesi’ne ait mevcut telefon hatlarının devre dışı kaldığı bildirildi.

Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, arıza giderilinceye kadar Dipkarpaz Polis Karakolu’na 0548 811 77 64, Ziyamet Polis Karakolu’na 0548 811 77 54 ve Yeşilköy İtfaiye Şubesi’ne 0548 811 75 05 veya Alo 199 çağrı numaralı hatlardan ulaşılabilecek.

Devamını Oku

Trending