Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Tatar: “Karamsarlığa yer yok, Anavatan yanımızda”

Published

on

Başbakan Ersan Saner, bazı bakan, milletvekili ve bürokratlarla birlikte Tatlusu’ya giderek vatandaşlarla bir araya geldi.

Tatlısu Belediyesi Düğün Salonunda yer alan toplantıya  “Atık Yönetimi Projesi” etkinliği nedeniyle Tatlısu’da bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da katılarak halka hitap etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dünyayı etkileyen böylesi bir pandemi döneminde hükümet etmek ve icraat yapmanın kolay olmadığını ifade ederek hükümetin olağanüstü bir çaba ile projeleri sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatının yıldönümünde adaya geleceğini anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, ziyarette önemli mesajların verileceğini belirtti.

Kıbrıs meselesi bağlamında karamsar olunması için hiçbir neden olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, “Dünyanın en güzel yerinde, Anavatan Türkiye’nin desteği ile barış ve huzur içinde yaşıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, federasyon görüşmelerinin çöktüğünü bundan sonra iki egemen devlet temelinde bir çözüm aranacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Avrupa Birliği’nin Annan Planı döneminde evet diyen Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri de tutmadığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Tatar,  Cenevre görüşmelerinden sonra iki egemen eşit devlet kriterleri ile Kıbrıs Türkünün yeni bir vizyon geliştirdiğini, bu vizyonun diplomatik çevrelerde ellerini güçlendirdiğini vurguladı.

Tatar, “Bu tavrımız Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve halkın olduğu, Rumlar kadar bizim de egemen olduğumuzdur. Davamızı en etkin bir şekilde savunuyoruz. Boş durmuyoruz, kendi kendini yönetebilecek demokrasi içerisinde ciddi adımlar atacak durumdayız. Anavatan Türkiye  hep Kıbrıs Türkünün yanındadır” dedi.

Cumhurbaşkanı makamının tarafsız olduğunu ancak kedisinin 30 yıldır verdiği mücadele ve ideolojik duruş ile tarafının belli olduğunu kaydeden Tatar, iki egemen, iki eşit devlet çatısı ile görüşmeleri sürdürmek ve bunun Dünyanın gündemine taşımanın görevi olduğunu belirtti.

Türkiye ile % 100 mutabakat ile çalışmanın kendilerinin ellerini güçlendirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Ülkeye hizmet bakımında bu güçlü uyum ve destek son derece önemlidir” dedi.

Başbakan Ersan Saner de KKTC’yi yaşatmaya olan inançlarından dolayı azınlık hükümeti kurduklarını ve pandemi gibi zor bir dönemden geçerek şu ana kadar ekonomiyi de daha iyi noktaya taşıdıklarını anlattı.

Başbakan Saner, hükümeti kurduktan sonra yürüttükleri projeler hakkında da bilgi vererek turizm ve eğitim alanında yaptıkları işlerden bahsetti.

Öğrencilerin ülkeye gelmelerini sağlamak amacıyla karantina koşullarını düzenlediklerini ifade eden Saner,bu zor dönemde mezuniyet aşamasında olan 13 bin 500 öğrenciyi ülkeye getirdiklerini ve bunun da ekonomik anlamda bir canlılık yarattığını kaydetti.

Başbakan Saner, şu anda eğitimde 2022 yılını planladıklarını ifade ederek, Anavatan Türkiye’ye ziyarette bulunarak aşı oranını artırıp, çift aşılı öğrencilerin tümünü adaya getirerek yüz yüze eğitimin gerçekleşmesi için çalıştıklarını belirtti.

Turizmdeki açılımları da anlatan Başbakan Saner akıllı bileklik uygulaması ile ciddi bir mali kayıbın önüne geçtiklerini söyledi.

Salgın sürecini Dünya’ya göre daha iyi bir şekilde idare ettiklerini ve yönettiklerini ifade eden Başbakan Saner, dün eş zamanlı olarak Güney ile olan kara kapıların da açıldığını dile getirdi.

Başbakan Saner, ülkedeki turist sayısını arttırmak için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayarak, icraatten geri durmadıklarını ve projelerin birer birer hayata geçtiğini söyledi.

İskele Bafra arasındaki yolun yeni güzergahının devam ettiğini, Lefkoşa Kuzey Çevre yolu ve değirmenlik çevre yolunun da devreye girmesi için çalıştıklarını anlatan Başbakan Saner Lefkoşa’ya 500 yataklı Devlet  hastanesin temelinin de kasım ayında atmayı hedeflediklerini belirtti.

Başbakan Saner, göreve geleli daha 5 ay olmasına rağmen bu 5 aya çok proje sığdırdıklarını, Kıbrıs meselesinde de çok önemli noktaya geldiklerinin altını çizdi.

Başbakan Saner, “iki eşit egemen devlet statüsü bundan sonraki görüşmeler de devam edecek. Bu çatıda olmayan görüşmelere katılmayacağız” dedi.

Başbakan Saner, 53 yıldır masada federasyon konuşulduğunu ancak bir noktaya varılmadığını da vurguladı.

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu da konuşmasında muhalefetin eleştirilere atıfta bulundu ve erken seçimden asla kaçmadıklarını ifade etti.

Şimdi sandığa gitmenin doğru zaman olmadığını kaydeden Hasipoğlu, pandemi dönemini iyi yönetemeyen ve tünelin ucunda ışık göremeyen bazı muhalefet liderlerinin yaptıkları eleştirilerin yersiz ve haksız olduğunu söyledi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi

Published

on

By

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılara, Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği’nin katkılarıyla yoga ve boyama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin ardından yaşlılara müzik eşliğinde öğle yemeği verildi.Huzurevi sakinleri,kendileri için düzenlenen bu etkinlikte renkli ve keyifli bir gün geçirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, ülkede yaşlılara yatılı hizmet veren huzurevleri yanında, çocuklarıyla yaşayan yaşlıların, gün boyu hizmet alabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, çeşitli aktivitelere katılabilecekleri gündüz bakımevlerini de yaşama geçirmeyi hedeflediklerini belirterek,amaçlarının, bu alandaki modelleri Kuzey Kıbrıs’a taşımak olduğunu söyledi.

Yeni Huzurevi binası için Müteaahitler Birliği işbirliğinde açılan ihaleye başvuruların Salı günü sona ereceğini dile getiren Taçoy, hedeflerinin ihaleyi tamamladıktan sonra projenin ilk etabını 6 ay içinde tamamlamak olduğunu vurguladı.

Lapta Huzurevi yeni binasının ilk etap ihale sürecinin tamamlandığınıda kaydeden Taçoy, Lapta’dan sonra Lefkoşa’da da benzer bir projeyi hayat geçirmeyi istediklerini söyledi.

Lapta Belediye Başkanı Başkanı Mustafa Aktuğ da,farkındalık oluşturacak bu gibi sosyal sorumluluk projelerinde, yerel-merkezi yönetim – sivil toplum işbirliği ve halkla bütünleşmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan da, dairenin, insan yaşamına doğumdan ölüme kadar hizmet verdiğini anımsatarak, yaşlıların yaşamlarının bu döneminde toplum ve sosyal yaşam içinde kalacak fırsatlar yaratmak istediklerini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği Başkanı Şeniz Ertarkan Berkin de, dernek olarak huzurevinde bakım gören yaşlıların her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olacaklarını belirterek, bu amaçla yapılan çalışmaları anlattı.

Lapta Huzurevi Sorumlusu Ahmet Sakinoğlu ise,amaçlarının huzurevinde bakım gören yaşlıları toplumla ve sosyal yaşamla iç içe olmalarını sağlamak olduğunu belirterek, destek veren herkese teşekkürlerini sundu. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor

Published

on

By

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatandaşların gözdesi…

Büyük yatırımlar, bölgeye hareket getirdi…

Esnaf da bu durumdan memnun ancak emirname tartışmalarından usanmış gibi görünüyor. ..

Esnaf emirname tartışmalarının hem bölgeye hem de esnafına zarar verdiğini düşünüyor.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

Published

on

By

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında 2006 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren Aile Güçlendirme Programı’ndan bugüne kadar 240 aile ve 690 çocuk destek aldı…

Aile Güçlendirme Programı’nın amacını Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem BRT’ye açıkladı…

Görkem, biyolojik ailesinin bakımını kaybetme riski taşıyan çocuklar ve ailelerine yönelik programla birlikte 3 ile 5 yıl arasında destek sağladıklarını, bununla da çocukların biyolojik ailelerinden ayrılmasını önlediklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Anıl Görkem, bireylerin farklı konularda aile eğitimine ihtiyacı olduğunu ifade ederek, taleplere şuan sadece Lefkoşa sınırları içerisinde yanıt verebildiklerini ve bunun sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Sosyal Hizmet Uzmanı Sevgi Özbarışçı da ailelerin yaşadığı zor durumları güçlü kılmak için her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem, SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında yürütülen Aile Güçlendirme Programı’nı daha geniş alana yayma hedefinde olduklarını belirterek, gönüllü destekçilerin artması çağrısında bulundu.BRT

Devamını Oku

Trending