Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Sibel Tatar:Kadınlar, çok güçlü, çok verimli, yeter ki önleri açılsın

Published

on

Mormenekşe Kadınlar Birliği, Kıbrıs’ın en kıymetli el işi nakışlarından “İskele İşi”nin unutulmayıp gelecek nesillere taşınması amacıyla Kültür Dairesi’nin desteğiyle başlattığı kurs sona erdi.

Kursta yapılanlar  bugün Mormenekşe Parkı’nda düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.
Etkinlikte konuşan Mormenekşe Kadınlar Birliği Başkanı Erşen Ummanel, Kıbrıs kültürünü yaymak ve yaşatmak amacıyla kurulan derneğin 30. Yılını kutladığını belirterek, derneğin bu güne dek tüm faaliyetlerinde kadını hedef alarak onların sısyalleşmesini amaçladıklarını söyledi.
Ummanel yaptıkları çalışmaları anlattığı konuşmasında, Mormenekşeye ait enginarla çeşitli ürünler çekardıklarını, Kültür Dairesine 4 proje sunduklarını, Enginar dolması filmini çekerek hayata koyduklarını ve bunun yanında pek çok kültürel çalışmayla ülke tanıtımına da katkı sağladıklarını kaydetti.

Mormenekşe Muhtarı Saim Aytürk de etkinlikte Mormenekşe halkına daima hizmete hazır olduğunu belirterek, birlik yönetimine çalışmalarında başarılar diledi. Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ise gelenek ve göreneklerin yaşatılmasının önemine vurgu yaparak, Kıbrıs Kültürünün yaşatılıp gelecek nesillere taşınmasının çok önemli olduğunu belirtti ve buna sahip çıkan Mormenekşe Kadınlar Birliği yönetimine teşekkürlerini sundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar”ın eşi Sibel Tatar da etkinliğe katılarak yaptığı konuşmada, İskele İşi’nin el emeği göz nuru bir nakış  ve Kültürümüzün bir parçası olduğunu söyleyerek, derneğin bu amacı taşımasının çok önemli olduğunu kaydetti. El işlerinin çok kıymetli değerler olduğunu belirten Sibel Tatar, bu yönde atılacak adımların ülke ekonomisi ve turizmine  katkı anlamında da büyük önem taşıdığını ifade etti.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi

Published

on

By

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılara, Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği’nin katkılarıyla yoga ve boyama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin ardından yaşlılara müzik eşliğinde öğle yemeği verildi.Huzurevi sakinleri,kendileri için düzenlenen bu etkinlikte renkli ve keyifli bir gün geçirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, ülkede yaşlılara yatılı hizmet veren huzurevleri yanında, çocuklarıyla yaşayan yaşlıların, gün boyu hizmet alabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, çeşitli aktivitelere katılabilecekleri gündüz bakımevlerini de yaşama geçirmeyi hedeflediklerini belirterek,amaçlarının, bu alandaki modelleri Kuzey Kıbrıs’a taşımak olduğunu söyledi.

Yeni Huzurevi binası için Müteaahitler Birliği işbirliğinde açılan ihaleye başvuruların Salı günü sona ereceğini dile getiren Taçoy, hedeflerinin ihaleyi tamamladıktan sonra projenin ilk etabını 6 ay içinde tamamlamak olduğunu vurguladı.

Lapta Huzurevi yeni binasının ilk etap ihale sürecinin tamamlandığınıda kaydeden Taçoy, Lapta’dan sonra Lefkoşa’da da benzer bir projeyi hayat geçirmeyi istediklerini söyledi.

Lapta Belediye Başkanı Başkanı Mustafa Aktuğ da,farkındalık oluşturacak bu gibi sosyal sorumluluk projelerinde, yerel-merkezi yönetim – sivil toplum işbirliği ve halkla bütünleşmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan da, dairenin, insan yaşamına doğumdan ölüme kadar hizmet verdiğini anımsatarak, yaşlıların yaşamlarının bu döneminde toplum ve sosyal yaşam içinde kalacak fırsatlar yaratmak istediklerini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği Başkanı Şeniz Ertarkan Berkin de, dernek olarak huzurevinde bakım gören yaşlıların her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olacaklarını belirterek, bu amaçla yapılan çalışmaları anlattı.

Lapta Huzurevi Sorumlusu Ahmet Sakinoğlu ise,amaçlarının huzurevinde bakım gören yaşlıları toplumla ve sosyal yaşamla iç içe olmalarını sağlamak olduğunu belirterek, destek veren herkese teşekkürlerini sundu. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor

Published

on

By

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatandaşların gözdesi…

Büyük yatırımlar, bölgeye hareket getirdi…

Esnaf da bu durumdan memnun ancak emirname tartışmalarından usanmış gibi görünüyor. ..

Esnaf emirname tartışmalarının hem bölgeye hem de esnafına zarar verdiğini düşünüyor.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

Published

on

By

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında 2006 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren Aile Güçlendirme Programı’ndan bugüne kadar 240 aile ve 690 çocuk destek aldı…

Aile Güçlendirme Programı’nın amacını Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem BRT’ye açıkladı…

Görkem, biyolojik ailesinin bakımını kaybetme riski taşıyan çocuklar ve ailelerine yönelik programla birlikte 3 ile 5 yıl arasında destek sağladıklarını, bununla da çocukların biyolojik ailelerinden ayrılmasını önlediklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Anıl Görkem, bireylerin farklı konularda aile eğitimine ihtiyacı olduğunu ifade ederek, taleplere şuan sadece Lefkoşa sınırları içerisinde yanıt verebildiklerini ve bunun sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Sosyal Hizmet Uzmanı Sevgi Özbarışçı da ailelerin yaşadığı zor durumları güçlü kılmak için her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem, SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında yürütülen Aile Güçlendirme Programı’nı daha geniş alana yayma hedefinde olduklarını belirterek, gönüllü destekçilerin artması çağrısında bulundu.BRT

Devamını Oku

Trending