Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Sağlık Bakanlığı Girne’de yeni bir PCR merkezini hizmete soktu

Published

on

Sağlık Bakanlığı Girne’de yeni bir PCR merkezini hizmete  soktu.

Girne Belediyesi’nin, Belediyelerle , hükümet arasında yaşanan anlaşmazlığın ardından, geçtiğimiz Çarşamba  günü, Leymosun Kültür Evinde  hizmet veren PCR Merkezini kapatmış, PCR testleri , Girne Doktor Akçiçek Hastanesi Polikliniği’nde yapılmaya başlanmıştı.

Gine Doktor Akçiçek Hastanesi’nde, yaşanan PCR testi izdihamını nedeniyle , Sağlık Bakanlığı vatandaşın mağduriyet yaşamaması için ,  Özyalçın Şirketler Grubu işbirliğinde, şirkete ait  Uğur Mumcu Caddesi-Karakum Lemar yanında yer alan 2bin metre karelik alanı , PCR Merkezine dönüştürdü.

 Özyalçın   Şirketler  Grubu,  2012de yaşamını kaybeden şirket kurucusu ve sahibi  Oğuz Özyalçın anısına,   binanın iç düzenlemesini yaparak ,salgın  süresince , PCR merkezi olarak hizmet vermesi için , Sağlık Bakanlığına , karşılıksız olarak tahsis etti.

2 ayrı alana bölünen binanın birinci kısmında , bu günden itibaren PCR testleri yapılırken, önümüzdeki dönemde,  ikinci bölümün de , aşı merkezi olarak düzenlenmesi  hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel , Bakanlık yetkilileri ve  Özyalçın Şirketler Grubu  Direktörleri Yağmur Özyalçın ve Yaprak Özyalçın, ile birlikte, bugün hizmete giren  PCR Merkezini  gezerek, basına açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel,Covid 19 salgını nedeniyle,  vatandaşa sürekli PCR testi uygulanması gerektiğini anımsatarak, Sağlık Bakanlığı olarak vatandaşa kolaylık sağlamak için tüm ilçelerde yeni PCR merkezlerini  hizmete soktuklarını  ifade etti.

 Uzun zamandır , Girne Belediyesi Leymosun Kültür Evinin , PCR merkezi olarak  hizmet verdiğini ancak geçtiğimiz Çarşamba , anı ve anlaşılmaz  bir kararla , Girne Belediyesi’nin  bu merkezi kapattığını  kaydeden Üstel, vatandaşın mağduriyeti  gidermek için testlerin Girne Doktor Akçiçek Hastanesi Acil Polikliniği’ne kaydırıldığını hatırlattı. .

Hastanede testlerden yaşanan yoğunluğu gidermek için  çalışırken,  Yağmur ve Yaprak Özyalçın’ın , babaları Oğuz Özyalçın’ın anısına, bu binayı,Covid-19 süresince kullanılmak üzere,  karşılıksız  olarak ,Bakanlığa   tahsis ettiğini söyleyen Üstel, Özyalçın Şirketler grubuna teşekkür ederek, Oğuz Özyalçın’a rahmet diledi.

İç düzenlemesinin Özyalçın Şirketler Grubu tarafından yapılan  binanın bir kısmının PCR merkezi olarak hizmet vereceğini , diğer bölümünün ise önümüzdeki günlerde aşı merkezi olarak kullanılmasının hedeflendiğini dile getiren Üstel, bina yanında geniş bir otopark bulunmasının da önemli kolaylık sağladığını belirtti. 

Leymosun Kültür Evi’ni, uzun zamandır bakanlığa , PCR merkezi olarak  veren Girne Belediyesi’ne bu süreçteki katkıları için teşekkür eden Üstel, merkezin , belediye tarafından ani bir kararla kapatılmasının anlaşılmaz olduğunu söyledi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Tatar, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Published

on

By

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul görüşmeleri dolayısıyla New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün KKTC saati ile 19.45’te BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelerek görüştü.

BM Genel Merkezi’nde yer alan görüşmede, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi M. Ergün Olgun, İki Taraflı Teknik Komiteler Koordinatörü Güneş Onar ve Özel Danışman Osman Ertuğ da yer aldı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Güzelyurt Belediyesi yeni binasında çalışmalar sona geldi

Published

on

By

2018 yılında temelleri atılan ancak çeşitli nedenlerle tamamlanamayan Güzelyurt Belediyesi yeni binasında çalışmalar sona geldi.

7 dönümlük bir arazide 3 bin 250 metrekarelik bir alandan oluşan yeni belediye binasının açılmasıyla çarşı merkezine de rahatlama gelecek.

Konuyla ilgili BRT’ye konuşan Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, binanın 3 bin 250 metrekarelik bir alandan oluştuğunu ve 7 dönümlük arazide otopark ve yeşil alanlarla destekleneceğini anlattı.

Özçınar, Güzelyurt Belediyesi’nin mevcut binasının ise eğitim merkezine dönüştürüleceğini, burada meslek edindirme kursları ile yabancı dil eğitimlerinin yapılacağını anlattı.

Binanın, vatandaşın aynı kat üzerinde tüm hizmetlerini alabileceği şekilde planlandığına işaret eden Özçınar, ayrıca toplantı odasının vatandaşların meclis toplantılarını izleyebileceği şekilde organize edildiğini kaydetti.

BRT’ye konuşan vatandaşlar da binanın tamamlanmasıyla daha kolay ve sürdürülebilir hizmet alabileceklerini belirtti. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Eylül-Ekim aylarında hangi balıklar yenir?

Published

on

By

Denizlerimizde balık sezonu açıldı vatandaşın da tezgahlarda gözü gönlü açıldı.

Lezzeti, faydaları ile sofralarımızın baş tacı Balıklar, halkımızın büyük ilgisiyle karşı karşıya.

Balığın bollaştığı aylar Eylül ve Ekim ayları, ancak her balık her mevsim yenmiyor.

Her ayın gözdesi farklı….

Peki EylüL- Ekim aylarında en lezzetli hangi balıklar yenir?

KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan merak edilenlere açıklık getirdi.

Atakan şu sıralar denizlerimizin bereketli olduğunu, İstavrit, voppa, palamut gibi balıkların bu mevsim denizlerimizde bol miktarda bulunduğunu belirterek, balık tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun günlük, taze alıp tüketmek olduğuna vurgu yaptı.

Kemal Atakan bu mevsim palamut, istavrit ve voppa’nın denizlerimizde bolca bulunduğunu söyleyerek, girdiler ve mazotun yüksek olmasına rağmen balıkta çok ciddi bir fiyat artışının olmadığını, balıkların kilosunun ortalama 100 TL’ye satıldığını söyledi.

Halkımızın balığın faydaları konusunda bilinçli olup, balık tüketimine özen gösterdiğini de dile getiren Atakan, bundan duydukları memnuniyeti de belirtti.

Atakan röportajında balıkçılığın bir sevda olduğunu söyleyerek, balıkçılığa başlama öyküsünü anlattı.

Balıkçılar olarak mevcut bir takım sıkıntıları bulunduğunu da kaydederek, bunların ivedilikle aşılması dileğindw bulundu ve sorunlarının giderilmesinde kendilerine destek olan TİKA’ya da teşekkür etti.BRT

Devamını Oku

Trending