Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

“PANDEMİDE ÇOCUKLARIN HAKLARI UNUTULDU”

Published

on

“PANDEMİ, ÜLKEDE ÇOCUKLARI ŞİDDETTEN KORUYUCU, İHMAL VE İSTİSMAR ÖNLEYİCİ DEVLET MEKANİZMASI EKSİLİĞİNİN DAHA YAKICI BİR ŞEKİLDE HİSSEDİLMESİNE NEDEN OLDU”
“PANDEMİ VE EKONOMİK KRİZİN DERİNLEŞMESİ, ÇOCUKLARIN KAMUSAL, ÜCRETSİZ EĞİTİM HİZMETİNDEN YOKSUN KALMALARINA NEDEN OLDU”

Bağımsızlık Yolu, ev izolasyonu olan salgın döneminde çocuk istismarı ve ev içi şiddetin “daha görünür” hale gelmesiyle, ülkede çocukları şiddetten koruyucu, ihmal ve istismar önleyici devlet mekanizması “eksikliğinin daha yakıcı bir şekilde” hissedilmesine neden olduğunu kaydetti.

Bağımsızlık Yolu, pandemi ve ekonomik krizin derinleşmesi ile yoksullaşmanın her çocuğun hakkı olan kamusal, ücretsiz eğitim hizmetinden çocukların “yoksun kalmasına” neden olduğuna işaret ederken, “ailesi kayıt dışı çalıştırıldığından hiçbir temel eğitim hakkına, sağlık hizmetine, sosyal hizmete erişemeyen çok fazla sayıda çocuğun ülkede yaşadığını” da savundu.

Bağımsızlık Yolu, “Olağan zamanlarda dahi yeterince tesis edilmeyen çocuk hakları, pandemiyle ciddi anlamda sekteye uğramıştır” dedi.
“KÜÇÜK VE GÜVENLİ BİR ADA GİBİ GÖRÜNEN ÜLKE, ÇOCUKLAR İÇİN HİÇ DE SANILDIĞI KADAR GÜVENLİ BİR YER DEĞİL”
Bağımsızlık Yolu, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “pandemide çocukların haklarının unutulduğunu” savunularak, şu ifadelere yer verildi:
“Bugün 1 Haziran Dünya Çocuk Günü! Bugün, yönetenler, “Çocuklar en değerli varlığımız, geleceğimiz!” diye demeçlerde bulunacak. Sosyal medya üzerinden çocuklarının, torunlarının tatlı fotoğraflarını paylaşacaklar belki de. Ancak bizler biliyoruz ki, her çocuk aynı imkanlarla dünyaya gelmiyor. Dışarıdan küçük ve güvenli bir ada gibi görünen ülkemize yakından bakıldığında çocuklar için hiç de sanıldığı kadar güvenli bir yer olmadığını görüyoruz. Çocukları şiddetten koruyucu, ihmal ve istismarı önleyici bir devlet mekanizmasından yoksunuz. Ev izolasyonu olan pandemi döneminde çocuk istismarı ve ev içi şiddetin daha görünür hale gelmesi, bu eksikliği yakıcı bir şekilde tekrar hissetmemize neden olmuştur.”
“AİLESİ KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRILDIĞINDAN EĞİTİM, SAĞLIK, SOSYAL HİZMET HAKLARINA ERİŞEMEYEN ÇOK FAZLA SAYIDA ÇOCUK ÜLKEMİZDE YAŞIYOR”
Bağımsızlık Yolu, açıklamasında, pandemi ve ekonomik krizin derinleşmesi ile yoksullaşmanın her çocuğun hakkı olan kamusal, ücretsiz eğitim hizmetinden çocukların “yoksun kalmasına” neden olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
“Özellikle ailesi kayıt dışı çalıştırıldığından hiçbir temel eğitim hakkına, sağlık hizmetine, sosyal hizmete erişemeyen çok miktarda çocuk ülkemizde yaşamaktadır. Olağan zamanlarda dahi yeterince tesis edilmeyen çocuk hakları, pandemiyle ciddi anlamda sekteye uğramıştır.”
Bağımsızlık Yolu, soyut düşünme becerisi gelişmemiş çocukların Kuran kurslarına gönderilmesine göz yummanın çocuk istismarına ortak olmak olduğunu da savunarak şöyle dedi:
“Kuran kurslarına ilişkin Anayasa Mahkemesi kararı üzerine kararın işaret ettiği yönde Eğitim Bakanlığı’nın görev ve sorumluluğunu yerine getirmesine odaklanılması gerekirken işbirlikçi hükümet yasayı değiştirmekten dem vurmuştur. Soyut düşünme becerisi gelişmemiş çocukların Kuran kurslarına gönderilmesine göz yummak, çocuk istismarına ortak olmaktır.”
Açıklamada, “Bağımsızlık Yolu olarak, çocukların yaşam, eğitim, sağlık, sosyal güvelik ve katılım haklarının sağlanmasının devletin görevi olduğunu vurgularız” denilen açıklamada, ülkede çocukların haklarına erişebilmesi için partinin muhalefet programında da yer alan talepleri hatırlatılarak, vatandaş, göçmen, mülteci, yoksul, engelli demeden tüm çocukların ülkede temel haklara erişebilmesi için mücadeleyi sürdürecekleri ifade edildi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

“Avrupa Diller Günü” Büyük Han’da düzenlenen etkinlikle kutlandı

Published

on

By

Avrupa Birliği’nin dil zenginliğini sergilemek, çok dillilik ve dil öğrenimini teşvik etmek amacıyla her yıl 26 Eylül’de kutladığı “Avrupa Diller Günü” dolayısıyla, bugün, Lefkoşa’da “Avrupa Diller Günü Fuarı” adlı bir etkinlik yapıldı.

AB Bilgi Merkezinden yapılan açıklamaya göre etkinlik, bugün, Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle Büyük Han’da düzenlendi.

Etkinlikte, konuşan Avrupa Birliği Program Destek Ofisi Müdür Vekili Virve Vimpari, Avrupa Birliği içerisinde, dil alanındaki çeşitliliğin daha fazla kültürlerarası anlayışa ulaşmak için bir araç olduğunu vurguladı.

Vimpari, AB’nin çok dillilik politikasının dil öğrenimini desteklerken, çok dilli bir ekonomiyi teşvik ettiğini ve vatandaşların AB mevzuatına erişimini sağladığını belirtti.

2001 yılından bu yana her yıl 26 Eylül Avrupa Diller Günü dolayısı ile Avrupa genelinde düzenlenen çeşitli aktiviteler ile dil alanındaki çeşitliliğe dikkat çekilmekte ve çok dillilik teşvik edilmekte.

Büyük Han’da yer alan etkinlikte, Kıbrıs Fransız Enstitüsü, Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği, Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kıbrıs İki Dillilik Derneği, Kıbrıs Türk Alman Kültür Derneği ve Goethe-Institut Kıbrıs dil öğrenme fırsatları ve kültürleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulundular.

Etkinlikte ayrıca, çocukların, gençlerin ve ailelerin Avrupa kültürlerini ve dillerini keşfedebileceği eğlenceli aktivitelere yer verildi.

Devamını Oku

Kıbrıs

Sendikalar “Göç Yasası” kapsamında istihdam edilenlerin mağduriyetlerin giderilmesi konusunda hükümetle uzlaşıya varıldığını açıkladı

Published

on

By

Sendikalar, göç yasası diye adlandırılan 47/2010 sayılı yasa kapsamında istihdam edilenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusundaki talepleriyle ilgili Başbakan’a vekalet eden Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile bugün uzlaşıya vardıklarını açıkladı.

KTAMS,KAMUSEN, KAMU-İŞ, KTÖS, KTOEÖS,TÜRK-SEN,DEV-İŞ, HÜR-İŞ, BES,KOOP-SEN,GÜÇ-SEN, VERGİ-SEN,TIP-İŞ,MALİYE-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN ve BASIN-SEN adına açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, 3 gündür gerçekleştirdikleri görüşmelerde bugün uzlaşıya vardıklarını belirterek, ”Uzlaşıya varılan konularla ilgili pazartesi günü Başbakan’la bir protokol imzalanacağından, başlatmış olduğumuz tüm grev ve eylemlerimiz askıya alınmıştır.” dedi.

Devamını Oku

Kıbrıs

KTTO Genel Kurulu gerçekleştirildi… Başkanlığa tek aday olan Ömer Taşargöl getirildi

Published

on

By

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası (KTTO) 10’uncu Olağan Genel Kurulu yapıldı.

KTTB Birlik Binası’nda yer alan Genel Kurul’da başkanlık divanı oluşturulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Yonca Morris yaptığı konuşmada kendi başkanlığı döneminde yapılan çalışmaları aktardı.

Acilde çalışan hekimlerin ardışık şekilde istifa ettiklerine de işaret eden Morris, Acil serviste hala sabit bir kadronun oluşmadığını, sürekli gündeme getirmelerine rağmen çözüm bulunamadığını belirtti.

Moris “Acil serviste oluşturulmamış kadro nedeniyle çoğu zaman asistanlar kalıyor. Acil serviste uzman bir hekim muhakkak olmalı.” dedi

Asistan hekimlere yönelik düzenlenen kurslar ve kongrelerden de bahseden Morris, doktorların özlük hakları ve sosyal güvenlik haklarıyla ilgili de girişimlerde bulunmaya devam ettiklerini ancak olumlu yanıt alamadıklarını kaydetti.

Yapılan konuşmanın ardından faaliyet ve mali rapor okunarak onaylandı.Daha sonra seçime geçildi.

Yeni yönetim kurulu ve disiplin kurulunun da belirlendiği Genel Kurul’da Başkanlığa tek aday olan Ömer Taşargöl getirildi.BRT

Devamını Oku

Trending