Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Özersay: Hükümet, Türkiye’de kovuşturma başlatılması için adım atmalı

Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan ‘adli yardımlaşma’ anlaşmasına dikkat çeken Özersay, Türkiye’de kovuşturma başlatılması için adım atılması gerek. Hükümet bu adımı atacak mı?

Published

on

Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan ‘adli yardımlaşma’ anlaşmasına dikkat çeken Özersay, Türkiye’de kovuşturma başlatılması için adım atılması gerek. Hükümet bu adımı atacak mı? Bu anlaşmaların bir manası olmalı” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda kürsüye çıkan Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Türkiye’de suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in YouTube hesabı üzerinden açıkladığı itiraf nitelikli iddialarıyla ilgili konuştu.

“BUNCA ZAMAN HERHANGİ BİR GELİŞME YAŞANMAMIŞTI”

Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili, bunca zaman yeni veri toplanmadığından dolayı herhangi bir gelişme yaşanmadığını ifade eden Özersay, Peker’in dün yayınladığı videoda ortaya attığı iddialarla ilgili yetkililerin ne yapacağının son derece önemli ve yaşamsal olduğunu kaydetti.

“ARTIK YENİ GELİŞMELER VAR”

Özersay, “Olaya bizzat tanıklık ettiğini söyleyen, azmettiricilerle bu konuyu konuştuğunu söyleyen biri var” diyerek, “Yeni gelişmeler vardır, yapılan açıklamaların hem yer, hem tarih hem de isim içerecek şekilde yapıldığını kimse gözardı edemez” şeklinde konuştu.

Özersay, “Azmettirenlerin isimleri verilmekte veya iddia edilmekte. Bunun araştırılması gerekir” ifadelerini kullanarak, “Bu insanların verilen görevi yerine getiremediği ifade edilen kişi dün Türkiye’de gözaltına alınmıştır” dedi.

“YOL KATEDİLMEZSE HÜKÜMETİN RAHATSIZ OLMASI GEREK”

Hem siyasi cinayet hem de uyuşturucu ve kara para aklama konularına KKTC’nin adının karışmasını “mide bulandırıcı” olarak niteleyen Özersay, hükümetin, böylesi iddiaların ortaya atılmasına rağmen yol kat edilmemesi halinde, bu durumdan rahatsız olması gerektiğini vurguladı.

“HERKESİN KENDİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI KESİNLİKLE ELZEMDİR”

“Herkesin kendi üzerine düşeni yapması kesinlikle elzemdir” diyen Özersay, “Sadece popülist laflarla, devlet yüceliğinden, halkın iradesinden bahsetmek yerine, tam da bu konularla ilgili olarak ciddi bir şekilde bunların üzerine gitmemiz gerek. Bu sabah itibariyle HP olarak bu konularda Polis Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduk” şeklinde konuştu.

TC İLE KKTC ARASINDA İMZALANAN ‘ADLİ YARDIMLAŞMA’ ANLAŞMASI

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan ‘adli yardımlaşma’ anlaşmasına dikkat çeken Özersay, söz konusu anlaşmanın 33’üncü maddesinde, taraflardan her birinin, taraf ülkesinde suç işleyip kendi ülkesine dönen öteki tarafla ilgili diğer tarafa ihbarda bulunabileceğini yazdığına işaret etti.

“TÜRKİYE’DE SORUŞTURMA AÇILMASI İÇİN HÜKÜMET ADIM ATMALI”

Adalı cinayetiyle ilgili “direktifin ne şekilde verildiği” ile ilgili bir iddianın ortada durduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de kovuşturma başlatılması için adım atılması gerek. Hükümet bu adımı atacak mı? Bu anlaşmaların bir manası olmalı” dedi.

“BİZİM TÜRKİYE’DEN TALEPTE BULUNMAMIZ GEREK. POLİSİN BU KONUDA GİRİŞİM YAPMASI GEREK”

Özersay, “İsmi geçenlerle ilgili hayatta olduklarına göre ve nerde oldukları bilindiğine göre soruşturma yapılmalı” diyerek, ortada tanıklık ettiğini söyleyen birinin olduğunu ifade etti, “Bizim Türkiye’den talepte bulunmamız gerek. Polisin bu konuda girişim yapması gerek” şeklinde konuştu.

MEVCUT POLİS GENEL MÜDÜRÜ VE YARDIMCISI, ADALI CİNAYETİNİN SORUŞTURMA GÖREVLİSİYDİ

Mevcut Polis Genel Müdürü’nün ve yardımcılarından birinin, Kutlu Adalı cinayetinin o dönemli soruşturma memuru olduğuna vurgu yapan Özersay, “Bu yeni gelişmelerin doğrudan doğruya sonucu etkileyebileceğini PGM Müdür ve yardımcısı biz söylemden çok rahat görebilecek durumdadır” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi

Published

on

By

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılara, Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği’nin katkılarıyla yoga ve boyama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin ardından yaşlılara müzik eşliğinde öğle yemeği verildi.Huzurevi sakinleri,kendileri için düzenlenen bu etkinlikte renkli ve keyifli bir gün geçirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, ülkede yaşlılara yatılı hizmet veren huzurevleri yanında, çocuklarıyla yaşayan yaşlıların, gün boyu hizmet alabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, çeşitli aktivitelere katılabilecekleri gündüz bakımevlerini de yaşama geçirmeyi hedeflediklerini belirterek,amaçlarının, bu alandaki modelleri Kuzey Kıbrıs’a taşımak olduğunu söyledi.

Yeni Huzurevi binası için Müteaahitler Birliği işbirliğinde açılan ihaleye başvuruların Salı günü sona ereceğini dile getiren Taçoy, hedeflerinin ihaleyi tamamladıktan sonra projenin ilk etabını 6 ay içinde tamamlamak olduğunu vurguladı.

Lapta Huzurevi yeni binasının ilk etap ihale sürecinin tamamlandığınıda kaydeden Taçoy, Lapta’dan sonra Lefkoşa’da da benzer bir projeyi hayat geçirmeyi istediklerini söyledi.

Lapta Belediye Başkanı Başkanı Mustafa Aktuğ da,farkındalık oluşturacak bu gibi sosyal sorumluluk projelerinde, yerel-merkezi yönetim – sivil toplum işbirliği ve halkla bütünleşmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan da, dairenin, insan yaşamına doğumdan ölüme kadar hizmet verdiğini anımsatarak, yaşlıların yaşamlarının bu döneminde toplum ve sosyal yaşam içinde kalacak fırsatlar yaratmak istediklerini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği Başkanı Şeniz Ertarkan Berkin de, dernek olarak huzurevinde bakım gören yaşlıların her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olacaklarını belirterek, bu amaçla yapılan çalışmaları anlattı.

Lapta Huzurevi Sorumlusu Ahmet Sakinoğlu ise,amaçlarının huzurevinde bakım gören yaşlıları toplumla ve sosyal yaşamla iç içe olmalarını sağlamak olduğunu belirterek, destek veren herkese teşekkürlerini sundu. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor

Published

on

By

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatandaşların gözdesi…

Büyük yatırımlar, bölgeye hareket getirdi…

Esnaf da bu durumdan memnun ancak emirname tartışmalarından usanmış gibi görünüyor. ..

Esnaf emirname tartışmalarının hem bölgeye hem de esnafına zarar verdiğini düşünüyor.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

Published

on

By

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında 2006 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren Aile Güçlendirme Programı’ndan bugüne kadar 240 aile ve 690 çocuk destek aldı…

Aile Güçlendirme Programı’nın amacını Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem BRT’ye açıkladı…

Görkem, biyolojik ailesinin bakımını kaybetme riski taşıyan çocuklar ve ailelerine yönelik programla birlikte 3 ile 5 yıl arasında destek sağladıklarını, bununla da çocukların biyolojik ailelerinden ayrılmasını önlediklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Anıl Görkem, bireylerin farklı konularda aile eğitimine ihtiyacı olduğunu ifade ederek, taleplere şuan sadece Lefkoşa sınırları içerisinde yanıt verebildiklerini ve bunun sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Sosyal Hizmet Uzmanı Sevgi Özbarışçı da ailelerin yaşadığı zor durumları güçlü kılmak için her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem, SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında yürütülen Aile Güçlendirme Programı’nı daha geniş alana yayma hedefinde olduklarını belirterek, gönüllü destekçilerin artması çağrısında bulundu.BRT

Devamını Oku

Trending