Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası (Değişiklik) Yasa Tasarısı” genel kurula sevk edildi

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı oybirliği ile onaylayarak, genel kurula sevk etti.

Published

on

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı oybirliği ile onaylayarak, genel kurula sevk etti.

Meclisten verilen bilgiye göre, Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi bugün UBP Milletvekili Komite Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında toplandı.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın üçüncü okunuşu gerçekleştirip oybirliği ile onaylayarak genel kurula sevk eden komite, ardından “Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yasa Tasarısı”nı ele alarak, tasarının genel görüşmesine başladı.

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi son olarak “Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik No:2) Yasa Tasarısı”nın genel görüşmesini gerçekleştirmeye devam etti.

Komitenin “Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yasa Tasarısı”nı görüştüğü toplantısına, Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği, Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği, MRS Değerleme ve İçişleri Bakanlığı’ndan yetkililer katıldılar. Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi ile ilgili komite oturumuna ise Sağlık Bakanlığı, Yataklı Tedavi Kurumları, Maliye Bakanlığı, Personel Dairesi, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, Kamu-İş, Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası, Kamu-Sen ve KTAMS’dan yetkililer katıldı.

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu Başkanlığında toplanan İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi toplantısına CTP Milletvekili Komite Başkan Vekili Sıla Usar İncirli, UBP Milletvekili Özdemir Berova, CTP Milletvekili Erkut Şahali ve HP Milletvekili Jale Refik Rogers katıldı.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın genel gerekçesi şöyle:

“7/1979 sayılı Kamu Görevlileri Yasası ile 47/2010 sayılı Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nda kamuda istihdam şekillerini düzenleyen ilgili maddeleriyle uyum sağlamak amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası Teşkilat (Değişiklik) Yasa Tasarısı hazırlanmıştır.

Bu bağlamda, 33/1993 sayılı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası Teşkilat Yasası’nın 4’üncü maddesinin (3)’üncü fıkrası uyarınca Banka bünyesinde istihdam edilen sözleşmeli personel sözleşme süresinin, Kamu Görevlileri Yasası ile Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nın ilgili maddeleriyle uyumlu hale getiren bir düzenleme yapılmıştır.

Ayrıca, 18/2014 sayılı Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasası ile 19/2014 sayılı “Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle kamuda geçici personel istihdamı kaldırılmıştır. Buna paralel olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası Teşkilat (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Banka hizmetlerinin yürütülmesinde de ‘Geçici Personel’ istihdamının kaldırılması amaçlanmış ve esas Yasanın ilgili maddesi yeniden düzenlenmiştir.

Bunlara ilaveten Tasarı ile Esas Yasa’nın 35’inci maddesinin (2)’nci fıkrasında Kalkınma Bankası personeline verilen maaşlarına ilaveten ek ödeneğin, kamuda sürekli personel ile aynı hakka sahip olan engelli personele de verilmesine olanak sağlamak için ilgili maddede yeniden düzenleme yapılmıştır.”

“Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yasa Tasarısı”nın genel gerekçesi de şöyle:

“İşbu Yasa Tasarısı ile ülkemizdeki emlakçılık sektörünü denetim ve kontrol altına almak ve Emlakçılar Birliğine tüzel kişilik kazandırmak, Emlakçı veya Emlak şirketlerinin yardımlaşma ve dayanışmalarını sağlamak; onların ortak ekonomik, sosyal ve kültürel çıkarlarını korumak ve temsil etmek ve üyelerin verimli ve uyumlu çalışma olanaklarına kavuşmasını sağlamak için her türlü çaba ve girişimlerde bulunmak amaçlanmaktadır.”

“Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik No.2) Yasa Tasarısı”nın ise genel gerekçesi şöyle:

“Sağlık alanında hizmet veren kişilerin, günümüz koşulları ile birlikte gelişen sağlık sektöründe daha iyi hizmet verebilmelerini, mevcut kadroların ve pozisyonların gelişen sağlık sektörüne uyum sağlayabilmesi açısından düzenlenmesini, tüm bu belirtilenler ile ilgili hukuki ve idari düzenlemenin yapılarak vatandaşa daha iyi bir sağlık hizmeti sunulabilmesi amacı ile bakanlığımızca ilişikte bir sureti sunulan Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik No.2) Yasa Tasarısı hazırlanmıştır.”
        
        
                

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Eylül-Ekim aylarında hangi balıklar yenir?

Published

on

By

Denizlerimizde balık sezonu açıldı vatandaşın da tezgahlarda gözü gönlü açıldı.

Lezzeti, faydaları ile sofralarımızın baş tacı Balıklar, halkımızın büyük ilgisiyle karşı karşıya.

Balığın bollaştığı aylar Eylül ve Ekim ayları, ancak her balık her mevsim yenmiyor.

Her ayın gözdesi farklı….

Peki EylüL- Ekim aylarında en lezzetli hangi balıklar yenir?

KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan merak edilenlere açıklık getirdi.

Atakan şu sıralar denizlerimizin bereketli olduğunu, İstavrit, voppa, palamut gibi balıkların bu mevsim denizlerimizde bol miktarda bulunduğunu belirterek, balık tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun günlük, taze alıp tüketmek olduğuna vurgu yaptı.

Kemal Atakan bu mevsim palamut, istavrit ve voppa’nın denizlerimizde bolca bulunduğunu söyleyerek, girdiler ve mazotun yüksek olmasına rağmen balıkta çok ciddi bir fiyat artışının olmadığını, balıkların kilosunun ortalama 100 TL’ye satıldığını söyledi.

Halkımızın balığın faydaları konusunda bilinçli olup, balık tüketimine özen gösterdiğini de dile getiren Atakan, bundan duydukları memnuniyeti de belirtti.

Atakan röportajında balıkçılığın bir sevda olduğunu söyleyerek, balıkçılığa başlama öyküsünü anlattı.

Balıkçılar olarak mevcut bir takım sıkıntıları bulunduğunu da kaydederek, bunların ivedilikle aşılması dileğindw bulundu ve sorunlarının giderilmesinde kendilerine destek olan TİKA’ya da teşekkür etti.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Olağan Gelen Kurulu gerçekleşti

Published

on

By

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Birliği Odası 10. Olağan Genel Kurul’u yapıldı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Lokalinde yer alan Genel Kurul’un açılışında konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Odası Genel Başkanı Kaan Asfaroğlu, Diş tabipleri için ayrı bir yasaya ihtiyaçları olduğunu belirterek bu konu ile ilgili çalışılması gerektiğini söyledi.

Yönetimde oldukları sürede en çok çalıştıkları konular hakkında üyelerini yeterince bilgililendirmediklerini belirten Asfaroğlu, seçilecek olan yeni yönetime üyeleri daha fazla bigilendirme öneride bulundu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut da, zorlu bir dönemden geçildiğini kaydederek meslek örgürtlerinin toplum sağlığı ve mesleğin korunması adına çok ciddi görevleri olduğunu söyledi.

Covid ile iletişim ve yaşam şekillerinin değiştiğini belirten Gürkut, “yasamızın tadilata ihtiyaca var ancak çok zorlu, baskı altında olduğumuz dönemlerdeyiz. Dikaktli davranmamız gereken zamanlardayız, yasamızı meclise gönderirken öncesinde viddi bir çalışma yapıp ciddi hukuki destek almamız lazım “dedi.

Gürkut’un konuşmasının ardından Hüseyin Bıçak başkanlığında divan oluşturuldu.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Faaliyet ve Mali Rapor okunarak onaylandı.
Genel Kurulda başkanlığa tek aday olan Halil Bakkaloğlu oybirliği ile seçilirken, yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu seçimleri de yapıldı.

Devamını Oku

Kıbrıs

“Avrupa Diller Günü” Büyük Han’da düzenlenen etkinlikle kutlandı

Published

on

By

Avrupa Birliği’nin dil zenginliğini sergilemek, çok dillilik ve dil öğrenimini teşvik etmek amacıyla her yıl 26 Eylül’de kutladığı “Avrupa Diller Günü” dolayısıyla, bugün, Lefkoşa’da “Avrupa Diller Günü Fuarı” adlı bir etkinlik yapıldı.

AB Bilgi Merkezinden yapılan açıklamaya göre etkinlik, bugün, Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle Büyük Han’da düzenlendi.

Etkinlikte, konuşan Avrupa Birliği Program Destek Ofisi Müdür Vekili Virve Vimpari, Avrupa Birliği içerisinde, dil alanındaki çeşitliliğin daha fazla kültürlerarası anlayışa ulaşmak için bir araç olduğunu vurguladı.

Vimpari, AB’nin çok dillilik politikasının dil öğrenimini desteklerken, çok dilli bir ekonomiyi teşvik ettiğini ve vatandaşların AB mevzuatına erişimini sağladığını belirtti.

2001 yılından bu yana her yıl 26 Eylül Avrupa Diller Günü dolayısı ile Avrupa genelinde düzenlenen çeşitli aktiviteler ile dil alanındaki çeşitliliğe dikkat çekilmekte ve çok dillilik teşvik edilmekte.

Büyük Han’da yer alan etkinlikte, Kıbrıs Fransız Enstitüsü, Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği, Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kıbrıs İki Dillilik Derneği, Kıbrıs Türk Alman Kültür Derneği ve Goethe-Institut Kıbrıs dil öğrenme fırsatları ve kültürleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulundular.

Etkinlikte ayrıca, çocukların, gençlerin ve ailelerin Avrupa kültürlerini ve dillerini keşfedebileceği eğlenceli aktivitelere yer verildi.

Devamını Oku

Trending