Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

KKTC’de kalkınma hamlesi başlatıldı

Türkiye ile KKTC hükümetleri arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması uyarınca, 2021 yılı 1. Gözden Geçirme Toplantısı Lefkoşa’da yapıldı.

Published

on

Türkiye ile KKTC hükümetleri arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması uyarınca, 2021 yılı 1.  Gözden Geçirme Toplantısı Lefkoşa’da yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı Kıbrıs İşleri Koordinatörü Halil Afşarata ve KKTC Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu eşbaşkanlığındaki heyetler arasında gerçekleştirilen ve iki oturum halinde süren Gözden Geçirme toplantısında, 2021 Yılı Eylem Planı’nda yer alan eylemlerdeki ilerlemeler ile KKTC ekonomisinin gidişatı değerlendirildi.
 
Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı Kıbrıs İşleri Koordinatörü Halil Afşarata, toplantının başında yaptığı konuşmada, KKTC’de kalkınma hamlesi başlatıldığını söyledi.

“Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın imza koyduğu İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nı gözden geçirmek üzere buradayız” diyen Afşarata, KKTC kalkınma hamlesi başlatıldığını belirtti.
Kalkınma hamlesinin “enstrümanları” arasında karayolları, hastaneler, mobil enerji santralleri, e-devlet, tarımsal alanlar gibi konuların olduğu bilgisini veren Afşarata, ekonomik enstrümanlara yasal enstrümanların da eşlik etmesi gerektiğini vurguladı.
Afşarata, kalkınma hamlesinde bürokrasinin kaldırılması ile vatandaşların yaşam kalitesinin de artacağını kaydetti.
KKTC Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu da, KKTC’nin mevcut durumunun, Kovid-19 salgınının etkilerinin, İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın eylem planlarının gözden geçirileceğini ve KKTC ekonomisini daha iyi hale getirmek için yapılabileceklerin tartışılacağını söyledi.
 
 
KEİ OFİSİ GENEL BİLGİLENDİRME YAPTI

Birinci oturumda, KKTC Ekonomisinin gidişatı gözden geçirildi, Covid-19 salgınının ekonomik etkileri ve Anlaşma eki 2021 Yılı Eylem Planındaki yer alan maddelerdeki son durum ele alındı.

Gözden geçirme toplantısının ikinci oturumunda ise öne çıkan ve önemli projelerdeki ilerlemeler üzerinde duruldu.

Toplantıda, İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın Ek-1’inde yer alan 12 maddelik Eylem Planı’nda belirlenen hedefler ve reform eylemlerine ilişkin olarak şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve gerçekleşmelere ilişkin Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği (KEİ) Ofisi tarafından genel bilgilendirme yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti-KKTC 2021 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile KKTC Başbakan Ersan Saner arasında 3 Mart 2021 tarihinde Ankara’da imzalanmıştı.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Eylül-Ekim aylarında hangi balıklar yenir?

Published

on

By

Denizlerimizde balık sezonu açıldı vatandaşın da tezgahlarda gözü gönlü açıldı.

Lezzeti, faydaları ile sofralarımızın baş tacı Balıklar, halkımızın büyük ilgisiyle karşı karşıya.

Balığın bollaştığı aylar Eylül ve Ekim ayları, ancak her balık her mevsim yenmiyor.

Her ayın gözdesi farklı….

Peki EylüL- Ekim aylarında en lezzetli hangi balıklar yenir?

KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan merak edilenlere açıklık getirdi.

Atakan şu sıralar denizlerimizin bereketli olduğunu, İstavrit, voppa, palamut gibi balıkların bu mevsim denizlerimizde bol miktarda bulunduğunu belirterek, balık tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun günlük, taze alıp tüketmek olduğuna vurgu yaptı.

Kemal Atakan bu mevsim palamut, istavrit ve voppa’nın denizlerimizde bolca bulunduğunu söyleyerek, girdiler ve mazotun yüksek olmasına rağmen balıkta çok ciddi bir fiyat artışının olmadığını, balıkların kilosunun ortalama 100 TL’ye satıldığını söyledi.

Halkımızın balığın faydaları konusunda bilinçli olup, balık tüketimine özen gösterdiğini de dile getiren Atakan, bundan duydukları memnuniyeti de belirtti.

Atakan röportajında balıkçılığın bir sevda olduğunu söyleyerek, balıkçılığa başlama öyküsünü anlattı.

Balıkçılar olarak mevcut bir takım sıkıntıları bulunduğunu da kaydederek, bunların ivedilikle aşılması dileğindw bulundu ve sorunlarının giderilmesinde kendilerine destek olan TİKA’ya da teşekkür etti.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Olağan Gelen Kurulu gerçekleşti

Published

on

By

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Birliği Odası 10. Olağan Genel Kurul’u yapıldı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Lokalinde yer alan Genel Kurul’un açılışında konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Odası Genel Başkanı Kaan Asfaroğlu, Diş tabipleri için ayrı bir yasaya ihtiyaçları olduğunu belirterek bu konu ile ilgili çalışılması gerektiğini söyledi.

Yönetimde oldukları sürede en çok çalıştıkları konular hakkında üyelerini yeterince bilgililendirmediklerini belirten Asfaroğlu, seçilecek olan yeni yönetime üyeleri daha fazla bigilendirme öneride bulundu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut da, zorlu bir dönemden geçildiğini kaydederek meslek örgürtlerinin toplum sağlığı ve mesleğin korunması adına çok ciddi görevleri olduğunu söyledi.

Covid ile iletişim ve yaşam şekillerinin değiştiğini belirten Gürkut, “yasamızın tadilata ihtiyaca var ancak çok zorlu, baskı altında olduğumuz dönemlerdeyiz. Dikaktli davranmamız gereken zamanlardayız, yasamızı meclise gönderirken öncesinde viddi bir çalışma yapıp ciddi hukuki destek almamız lazım “dedi.

Gürkut’un konuşmasının ardından Hüseyin Bıçak başkanlığında divan oluşturuldu.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Faaliyet ve Mali Rapor okunarak onaylandı.
Genel Kurulda başkanlığa tek aday olan Halil Bakkaloğlu oybirliği ile seçilirken, yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu seçimleri de yapıldı.

Devamını Oku

Kıbrıs

“Avrupa Diller Günü” Büyük Han’da düzenlenen etkinlikle kutlandı

Published

on

By

Avrupa Birliği’nin dil zenginliğini sergilemek, çok dillilik ve dil öğrenimini teşvik etmek amacıyla her yıl 26 Eylül’de kutladığı “Avrupa Diller Günü” dolayısıyla, bugün, Lefkoşa’da “Avrupa Diller Günü Fuarı” adlı bir etkinlik yapıldı.

AB Bilgi Merkezinden yapılan açıklamaya göre etkinlik, bugün, Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle Büyük Han’da düzenlendi.

Etkinlikte, konuşan Avrupa Birliği Program Destek Ofisi Müdür Vekili Virve Vimpari, Avrupa Birliği içerisinde, dil alanındaki çeşitliliğin daha fazla kültürlerarası anlayışa ulaşmak için bir araç olduğunu vurguladı.

Vimpari, AB’nin çok dillilik politikasının dil öğrenimini desteklerken, çok dilli bir ekonomiyi teşvik ettiğini ve vatandaşların AB mevzuatına erişimini sağladığını belirtti.

2001 yılından bu yana her yıl 26 Eylül Avrupa Diller Günü dolayısı ile Avrupa genelinde düzenlenen çeşitli aktiviteler ile dil alanındaki çeşitliliğe dikkat çekilmekte ve çok dillilik teşvik edilmekte.

Büyük Han’da yer alan etkinlikte, Kıbrıs Fransız Enstitüsü, Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği, Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kıbrıs İki Dillilik Derneği, Kıbrıs Türk Alman Kültür Derneği ve Goethe-Institut Kıbrıs dil öğrenme fırsatları ve kültürleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulundular.

Etkinlikte ayrıca, çocukların, gençlerin ve ailelerin Avrupa kültürlerini ve dillerini keşfedebileceği eğlenceli aktivitelere yer verildi.

Devamını Oku

Trending