Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Kılıçdaroğlu: Türk tarafının ortaya koyduğu egemenlik vizyonunu destekliyoruz

Published

on

Türkiye’deki Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sırasıyla CTP, HP, TDP, YDP ve DP heyetleriyle  görüştü. Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda gerçekleşen görüşmelerde konuşan Kılıçdaroğlu ağırlıklı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde demokrasi kültürünün güçlendirilmesi istemini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, bunda başarı sağlanabilmesi halinde daha güçlü bir Devlet yapısına ulaşılabileceğini kaydetti.Kıbrıs konusunda ise Kılıçdaroğlu, Türk tarafının ortaya koyduğu vizyonu desteklediklerini belirterek “Amacımız Kıbrıslı Türklerin özgür, bağımsız ve kendi devletlerinde uluslararası tanınmışlığa sahip bir şeklde yaşamasıdır” ifadelerini kullandı.

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman da  Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın kendileri açısından büyük önem arz ettiğini belirterek, olası bir çözüm durumunda Kıbrıs Türk ekonomisiyle  Rum ekonomisinin belli bir dengede olması gerektiğini ifade etti.Erhürman, bu adanın 2 kurucu ortağından birisi olan Kıbrıslı Türklerin hak ettiği noktada olabilmesi, uluslararası hukukun içine dahil olması ve uluslararası toplumun eşit bir mensubu olarak her yerde kabul görebilmesi gerektiğini aktardı.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da kendilerinin, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü savununan bir parti olduklarını ve Türkiye Cumhuriyeti ile karşılıklı saygıya dayalı bir ilişkiyi benimsediklerini söyledi.Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise KKTC’deki siyasi yaşamın Türkiye’den çok etkilendiğini belirterek, KKTC’nin kötü şeylerin merkezi olarak değil deniziyle doğasıyla anılmasını arzu ettiklerini, bu yönde buna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Özyiğit, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki tercih ettiklerini de kaydetti.Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ise Anavatan’la her zaman birlikteyiz mesajı verdiği açıklamasında  Kıbrıs Türk tarafının duyurduğu yeni dış politikayı destekleyen Anavatan Türkiye’ye teşekkür etti. Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da Anavatan Türkiye’nin desteğine teşekkür ederken, 2004 referandumundan sonra yalnız bırakılan Kıbrıslı Türklere destek veren tek ülkenin yine Türkiye olduğunu hatırlattı.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi

Published

on

By

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılara, Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği’nin katkılarıyla yoga ve boyama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin ardından yaşlılara müzik eşliğinde öğle yemeği verildi.Huzurevi sakinleri,kendileri için düzenlenen bu etkinlikte renkli ve keyifli bir gün geçirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, ülkede yaşlılara yatılı hizmet veren huzurevleri yanında, çocuklarıyla yaşayan yaşlıların, gün boyu hizmet alabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, çeşitli aktivitelere katılabilecekleri gündüz bakımevlerini de yaşama geçirmeyi hedeflediklerini belirterek,amaçlarının, bu alandaki modelleri Kuzey Kıbrıs’a taşımak olduğunu söyledi.

Yeni Huzurevi binası için Müteaahitler Birliği işbirliğinde açılan ihaleye başvuruların Salı günü sona ereceğini dile getiren Taçoy, hedeflerinin ihaleyi tamamladıktan sonra projenin ilk etabını 6 ay içinde tamamlamak olduğunu vurguladı.

Lapta Huzurevi yeni binasının ilk etap ihale sürecinin tamamlandığınıda kaydeden Taçoy, Lapta’dan sonra Lefkoşa’da da benzer bir projeyi hayat geçirmeyi istediklerini söyledi.

Lapta Belediye Başkanı Başkanı Mustafa Aktuğ da,farkındalık oluşturacak bu gibi sosyal sorumluluk projelerinde, yerel-merkezi yönetim – sivil toplum işbirliği ve halkla bütünleşmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan da, dairenin, insan yaşamına doğumdan ölüme kadar hizmet verdiğini anımsatarak, yaşlıların yaşamlarının bu döneminde toplum ve sosyal yaşam içinde kalacak fırsatlar yaratmak istediklerini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği Başkanı Şeniz Ertarkan Berkin de, dernek olarak huzurevinde bakım gören yaşlıların her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olacaklarını belirterek, bu amaçla yapılan çalışmaları anlattı.

Lapta Huzurevi Sorumlusu Ahmet Sakinoğlu ise,amaçlarının huzurevinde bakım gören yaşlıları toplumla ve sosyal yaşamla iç içe olmalarını sağlamak olduğunu belirterek, destek veren herkese teşekkürlerini sundu. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor

Published

on

By

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatandaşların gözdesi…

Büyük yatırımlar, bölgeye hareket getirdi…

Esnaf da bu durumdan memnun ancak emirname tartışmalarından usanmış gibi görünüyor. ..

Esnaf emirname tartışmalarının hem bölgeye hem de esnafına zarar verdiğini düşünüyor.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

Published

on

By

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında 2006 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren Aile Güçlendirme Programı’ndan bugüne kadar 240 aile ve 690 çocuk destek aldı…

Aile Güçlendirme Programı’nın amacını Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem BRT’ye açıkladı…

Görkem, biyolojik ailesinin bakımını kaybetme riski taşıyan çocuklar ve ailelerine yönelik programla birlikte 3 ile 5 yıl arasında destek sağladıklarını, bununla da çocukların biyolojik ailelerinden ayrılmasını önlediklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Anıl Görkem, bireylerin farklı konularda aile eğitimine ihtiyacı olduğunu ifade ederek, taleplere şuan sadece Lefkoşa sınırları içerisinde yanıt verebildiklerini ve bunun sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Sosyal Hizmet Uzmanı Sevgi Özbarışçı da ailelerin yaşadığı zor durumları güçlü kılmak için her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem, SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında yürütülen Aile Güçlendirme Programı’nı daha geniş alana yayma hedefinde olduklarını belirterek, gönüllü destekçilerin artması çağrısında bulundu.BRT

Devamını Oku

Trending