Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Kar-İş “Hükümmet’ten Girne’de toplu taşımacılık konusunda açıklama bekliyor”

Published

on

Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (KAR-İŞ), Girne’deki üniversitelerin şehir içi taşımacılık yapmak için girişimlerde bulunduğu duyumlarıyla ilgili hükümete açıklama yapma çağrısında blulundu.

Kar-İş Başkan Fuat Topaloğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Girne’deki  üniversitelerin, şehir içi  taşımacılığı  tekellerine almak  adına, son  bir  aydır Ulaştırma  Bakanlığı’na bağlı Trafik   Dairesi,   Belediye   ve   polis   ile   birlikte,   yeni   bir   taşımacılık   şirketi   kurmak   adına toplantılar gerçekleştirdiklerini öğrenmiş bulunuyoruz” dedi.

Üniversitelerin girişimlerinin,   Girne   merkezden   Esentepe’ye   kadar   uzanan   doğu   bölgesi   ile   Girne merkezden Tepebaşı’ na kadar uzanan batı bölgesini içerdiğini savunan Topaloğlu, “Sözünü   ettiğimiz   bölgelerde,   devlet   tarafından   toplu   taşımacılık   için görevlendirilen 174 toplu taşıma izinli, taşımacı bulunmaktadır ve bu insanlar zaten 17 aydır iş yapamıyor” ifadesini kullandı.

Üniversitelerin taşımacılıkla ilgili, KAR-İŞ’ den ne görüş aldığını ne de talepte   bulunduğunu   belirten   Dernek   Başkanı   Topaloğlu,   “Pandemi   öncesinde,   şehir   içi taşımacılıkla ilgili toplantılar yapmıştık. Ama bu toplantılar havada kaldı, ardından da rafa kaldırıldı” dedi.

ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞINDAN ÇEKİLMELİ

“Herkesin   kendi   işini   yapmasını” istediklerini ifade eden Topaloğlu, “Biz   nasıl üniversite   kurup   eğitim   vermeye   çalışmıyorsak,   üniversiteler   de   hizmeti   taşımacılardan almalı. Üniversiteler, bırakın halkı taşımayı; öğrenci taşımacılığından da çekilmeli” şeklinde konuştu.

Üniversitelerin yasadışı bir şekilde taşımacılık yaptığını hükümet   edenlerin  de buna göz yumduğunu belirten   Topaloğlu,   “Öğrencilerden,   ‘sosyal   ve kültürel aktivite’ adı altında taşımacılık ücreti alan üniversitelerin, toplu taşıma konusunda verdikleri bir kuruş vergi yok. Şimdi de öğrencileri bahane ederek taşımacılığa soyunuyorlar” dedi.

Hükümeti bu konuda açıklama yapmaya davet eden Topaloğlu, “Gerekli adımların atılmaması ve   açıklama   yapılmaması   halinde,   KAR-İŞ   olarak   her   türlü   eylemi   başlatacağımızı kamuoyuna duyurmak istiyorum” ifadesini kullandı.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Ercan-Yonca Kavşağı’nda kaza meydana geldi

Published

on

By

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye saat 18:30 sıralarında, Ercan-Yonca Kavşağı arasında, Aydın EKER (E-38), yönetimindeki DR 534 plakalı araç ile kuzey istikametine doğru seyrettiği sırada, sola meyilli viraja geldiği zaman direksiyon hakimiyetini kaybedip orta refüje çarpıp takla atmıştır.

Kaza sonucu yaralanan araç sürücüsü kaldırıldığı Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavisi halen sürüyor. Soruşturma devam etmektedir.PGM/BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

‘İtfaiye Haftası’nın açılışı Lefkoşa Dereboyu’nda düzenlenen kortejle başladı

Published

on

By

Polis Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez 25 Eylül -1 Ekim tarihleri arasında ‘İtfaiye Haftası’ kutlanıyor.. Lefkoşa Dereboyu’nda kortej ile açılışı yapılan İtfaiye Haftası, hafta süresince yangınlara karşı alınacak önlemler ve yangınlara karşı bilgilendirici etkinliklerle devam edecek..

Etkinliğe Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan’ın yanısıra ilçelerden polis yetkilileri de katıldı.

Kortejin ardından Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bandosu kısa bir konser verdi..

İtfaiye Müdürü Ramadan Gürpınar etkinlikte konuşma yaparak, itfaiye haftasında amaçladıklarını anlattı.

Gürpınar, “Bu süreçte 25 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında bir dizi etkinlik gerçekleştirecek personelimiz ilçelerde.. Tüm ilçelerde itfaiyenin acil numarası olan 199’un üzerinde bulunduğu karanfil dağıtımı yapılacak. Halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için kurum kuruluşlarda yangın eğitimi verilecek. Farkındalık yaratmak için artan kan ihtiyacına yönelik lefkoşa itfaiye şubemizde kan bağışına bulunulacak” dedi. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

“Kara Yağ”a ilgi büyük

Published

on

By

İlk zeytin hasatı ile birlikte kara yağ yapımına da başlandı…

Keskin kokusu ve koyu rengi ile Kıbrıs Türk mutfağının vazgeçilmezi olan bu yağa ilgi oldukça fazla…

Uzun yıllardır Büyükkonuk da kara yağ çıkaran Mustafa Arıbey, ülkeye özgü olan bu yağa ilginin oldukça fazla olduğuna işaret ederek talebi karşılamakta zorluk çektiğini söyledi.

Arıbey, Kara yağ yapımını BRT için anlattı.

Devamını Oku

Trending