Connect with us
Örnek Resim

Dünya

İngiltere: AB’nin Kuzey İrlanda’ya karşı tutumu ‘saldırgan’

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Kuzey İrlanda Protokolü’nün uygulanmasıyla ilgili sorun üzerinden Birliği eleştirerek AB’nin Kuzey İrlanda’ya karşı tutumunu “saldırgan” olarak niteledi.

Published

on

Raab, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un G7 Zirvesi sırasında “Kuzey İrlanda’nın İngiltere’nin bir parçası olmadığını” söylediği iddialarının ardından yaptığı açıklamada, bazı Avrupalı liderlerin Kuzey İrlanda’yı İngiltere’den “bir şekilde ayrı bir ülke” olarak nitelendirmesinin “saldırgan” olduğunu belirtti.

Kuzey İrlanda’nın İngiltere’nin geri kalanından ayrı olduğu düşüncesinin AB tarafından yıllardır dile getirildiğine işaret eden Raab, bunun AB’nin Kuzey İrlanda ile ilgili “gerçekleri anlamada bir başarısızlığı” olduğunu, işletmelerde ve topluluklarda zarara yol açtığını kaydetti.

Macron, diyaloğu yeniden başlatmayı önerdi

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada ise Macron’un İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı görüşmede, Brexit Anlaşması’na uyulması halinde iki ülke arasındaki diyaloğu yeniden başlatmayı önerdiği aktarıldı.

Macron’un, AB’den ayrılma kararının İngiltere’ye ait olduğunu, bu nedenle Johnson’a verilen sözlerin tutulması gerektiğini söylediği belirtilen açıklamada, “Cumhurbaşkanı’nın (Macron) söylediği Toulouse ve Paris aynı coğrafi topraklarda yer alıyor, Kuzey İrlanda ise bir adada bulunuyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Macron’un bu konuda Fransa ile Kuzey İrlanda arasında karşılaştırmanın yapılamayacağını vurgulamak istediği aktarıldı.

Johnson’ın, protokolle ilgili görüşmede, Toulouse’dan gelen sosislerin Paris’e taşınamaması halinde Macron’un ne yapacağını sorarak açıklamaya çalıştığı öne sürülmüştü.

Johnson, Macron’a ülkesinin protokoldeki pozisyonuna duyduğu güveni dile getirmişti

İngiltere Başbakanı Johnson’ın, dün G7 Zirvesi kapsamında, Macron ile yaptığı görüşmede, ülkesinin Kuzey İrlanda Protokolü’ndeki pozisyonuna duyduğu güveni dile getirmişti.

Johnson, pragmatizm ve her tarafta uzlaşma arzusunu Macron’a açıkça aktarmış ancak Belfast Anlaşması’nın (Hayırlı Cuma) tüm boyutlarıyla korunmasının da çok önemli olduğunun altını çizmişti.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada ise Macron’un Johnson’ı uyardığı ve kendisine İngiliz hükümetinin Brexit Anlaşması konusunda sözlerini yerine getirmesi gerektiğini söylediği belirtilmişti.

Açıklamada, “Macron, bu yeniden angajmanın İngilizlerin Avrupalılara verdikleri sözü ve Brexit Anlaşması’nın tanımladığı çerçeveyi yerine getirmesini gerektirdiğini şiddetle vurguladı.” ifadesi kullanılmıştı.

TRT

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

Taliban, kaçak Afganlar için Türkiye’ye gelecek

Published

on

Afganistan’daki Taliban hakimiyetinden sonra ülkeyi terk eden Afganlar, İran sınırından farklı yollarla Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Taliban, Türk makamlarıyla konuya ilişkin ikili değerlendirmelerde bulunabilmek amacıyla Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığından bir grup heyetin önümüzdeki hafta içi Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı.

 

HEYET, AFGAN GÖÇMENLERİN SORUNLARINI ARAŞTIRACAK

Taliban’ın Göç ve Mülteciler Bakanlığından Türkiye’ye göndereceği heyet, Türkiye’deki Afgan göçmenler hakkında birtakım araştırmalarda bulunacak. Afgan kaçak göçmenlerin sorunlarının ve geri dönüş yollarının üzerinde duracak olan heyet, oluşturdukları raporları Taliban hükumetine bildirecek.

MOHAMMED ARSALA: TÜM SORUNLAR DİKKATE ALINACAK

Afganistan Göç ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala, konuya ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Bakan Yardımcısı Arsala, Taliban hükumetinin kaçak göçmenlerin Afganistan’a geri dönebilmesi için bütün yardımlara hazır olduğunu belirtti. Arsala, bugüne kadar Türkiye’deki Afgan göçmenlerin durumu ve dönüşleri konusunda Türkiye’yle yapılan resmi görüşmelerde hiçbir çözüme ulaşılamadığını vurguladı.

Türkiye, bugüne kadar 40 bin Afgan sığınmacıyı çeşitli sebeplerle Geri Gönderme Merkezi’yle sınır dışı etmişti.

Devamını Oku

Dünya

New York’ta maymun çiçeği nedeniyle OHAL ilan edildi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde maymun çiçeği nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

New York Valisi Kathy Hochul, maymun çiçeği salgını nedeniyle eyalette olağanüstü hal ilan etti.

Hochul yaptığı açıklamada, “New York eyletinin maymun çiçeği salgınıyla ilgili son verilerini inceledikten sonra, bu salgınla mücadele çabalarımızı güçlendirmek için olağanüstü hal ilan ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ABD’de tespit edilen her 4 maymun çiçeği vakasından birinin New York eyaletinde olduğu bilgisini paylaşan Hochul, “Ekibimle birlikte daha fazla aşı tedarik etmek, testleri artırmak ve halkı salgın sırasında nasıl güvende kalacakları konusunda sorumlu bir şekilde eğitmek için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Devamını Oku

Dünya

Nur Sultan’da aşı olmayanlar AVM’lere alınmayacak

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da bugünden itibaren koronavirüs aşısı olmayanların hafta içi de alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklandı.

Published

on

By

Nur Sultan Valilikten yapılan açıklamaya göre, başkentteki koronavirüsün yayılımını  kontrol altında tutmak amacıyla önlemler artırıldı. 

Hafta sonu yasağı genişletildi

Açıklamada, ev karantinasını ihlal edenlerin en fazla alışveriş ve eğlence merkezlerinde tespit edildiği belirtilerek, “Bu nedenle 8 Kasım’dan itibaren hafta içi de Nur Sultan’daki alışveriş ve eğlence merkezleri sadece ‘yeşil’ kategorideki vatandaşlara açık olacak” denildi.

Tam aşılıların sayısı 7 milyonu geçti

Ülke genelinde daha önce Covid-19 aşısı olmayanların hafta sonları alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklanmıştı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığının güncel verilerine göre, 19 milyon nüfusa sahip ülkede virüse karşı tam aşı olanların sayısı 7 milyon 674 bini geçti.

Ülkede son 24 saatte 1031 yeni vakanın görülmesiyle toplam vaka sayısı 950 bine yaklaştı. Ölenlerin sayısı 9 artarak 12 bin 259’a ulaştı.

TRT

Devamını Oku

Trending