Connect with us

GÜNCEL

Bugün ve yarın yağmur bekleniyor

 

Meteoroloji Dairesi, bugün ve yarın yağmur beklendiğini açıkladı.

Meteoroloji Dairesi’nin haftalık tahmin raporuna göre, hava bugün parçalı ve çok bulutlu; öğleden sonra doğu kesimler sağanak yağmurlu, yarın(Pazar günü) ise hava az bulutlu öğle saatleri parçalı bulutlu, yer yer kısa süreli sağanak yağmurlu olacak.

Havanın pazartesi günden cumaya kadar açık ve az bulutlu olması bekleniyor.En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimlerde 29 – 32 derece, sahillerde ise 24 – 27 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgar genellikle kuzey ve batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

GÜNCEL

Halk Dansları Şöleni düzenlendi…Ataoğlu: “Kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması önemli”

Başbakan Yardımcılığı’na bağlı Gençlik Dairesi ile Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında organize ettiği ve yeni oyun sunumlarının sahnelendiği halk dansları şöleni düzenlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre şöleni, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve vatandaşlar izledi.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu gecede yaptığı konuşmada, kültürler gelenek ve göreneklerin paylaşıldığı bu tür organizasyonların ülke gençliğinin kaynaşması açısından oldukça önem arz ettiğini ifade etti.

Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması ve sosyalleşmesi adına büyük önem arz eden sanat dallarının en az eğitim faaliyetleri kadar faydalı olduğunu dile getiren Ataoğlu, pandemi sürecinde yaşanan ayrılıkların ardından gençlerin yeniden sahnelerde olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Ataoğlu, kültürel değerlerin korunması ve kültürün gelecek nesillere aktarılması adına özellikle halk danslarının adadaki Türk varlığından itibaren nesilden nesile aktarıldığı, bunun da geriden gelen gençlere ışık olduğu belirtti.

Gecenin organize edilmesinde emeği geçen Gençlik Dairesi, Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu ve tüm derneklere teşekkür eden Ataoğlu, gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramlarını da kutladı.

Continue Reading

GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa Kaymakamlığı’nı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bu sabah, Lefkoşa Kaymakamlığı’na ziyaret gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, özellikle pandemi sonrası ve Ukrayna-Rusya savaşı dolayısıyla yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle halkın daha fazla hizmet beklediğini belirterek Lefkoşa Kaymakamlığı’nın hizmetlerinin önemine değindi.
Lefkoşa Kaymakamlığı ile her zaman temas içinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, kaymakamlığın yürüttüğü çalışmalarda başarılar diledi.
Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş ise, kaymakamlığın yürüttüğü çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanı Tatar’a bilgi verdi.

Continue Reading

GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Tatar, Lefkoşa Türk Lisesi Barutçuzade Ahmet Vasıf Efendi Kütüphanesi’nin açılışına katıldı

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa Türk Lisesi’nin 125. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gerçekleşen Barutçuzade Ahmet Vasıf Efendi Kütüphanesi açılış törenine katıldı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, açılışının yapıldığı kütüphanenin önemine değinerek kütüphane projesini hayata geçiren ekibin, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin ve Barutçuzade Vakfı’nın bu projesinin örnek teşkil etmesi temennisinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Tatar;  “Bugün, atalarımızın bu topraklarda verdiği mücadele ile kendilerinin harcamadığı ama gelecekte bizler ve sizler için ayırdıkları ve vakfettikleri malların nasıl değerlendirilebileceğini hep birlikte görüyoruz” dedi.
KKTC’de ihtiyaç duyulan alanlarda proje geliştiren ekiplerin Vakıflar İdaresi’ne başvurarak projelerin hayata geçirilmesinde imkanlarımızın olduğunu gördüğümüzü dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, imkanları iyi yönetip halkın geleceği için vakıf mallarının idaresinde Kıbrıs Vakıflar İdaresi Başkanı İbrahim Benter’e büyük görev düştüğünü ifade etti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törendeki konuşmasında verdiği mesajda, “Büyük fedakârlıklar sonucu bugüne taşınan vakıf malları kimsenin şahsi çıkarına olmamalıdır” dedi.
Asırlardır atalarımızın verdiği mücadelenin önemini bir kez daha hatırladığımızı belirten Cumhurbaşkanı Tatar, gençlere seslendiği konuşmasında, cumhuriyete sahip çıkmanın önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, gençlerin imkanları değerlendirip iyi eğitim almalarını ve gelecekte ülkemizin daha güzel günlere ulaşması için hizmet vermeleri temennisinde bulundu.
Lefkoşa Türk Lisesi’nin 125. yılını kutlayan Cumhurbaşkanı Tatar,  öğrencilere başarılar diledi.
Açılış konuşmasını LTL Müdürü Niyazi Türkseven’in yaptığı törende, Barutçuzade Vakfı adına Av. Metin Hakkı ve Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da birer konuşma yaptı.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish