Connect with us

GÜNCEL

Sivil Savunma Yarışmaları ödül töreni yapıldı

 

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde her yıl düzenlediği İlkokullararası”Resim” ile Ortaokul ve Liselerarası  “Şiir” ve “Kompozisyon” Yarışmaları’nın ödül töreni  Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

 

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, düzenlenenyarışmalarla, toplumun geleceği olan gençlerin doğru bilgiye giden yoldaki araştırmacı yönlerinindesteklenmesinin yanı sıra, sevgi, saygı ve kardeşlik duygularının geliştirilmesine katkıda bulunmanın ve toplum sorunları ile ilgili sorumlu bireyler olmalarının amaçlandığı ifade edildi.

 

Törende konuşan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla KaracaTeşkilat olarak, ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitim gören gençlerin, ülkemizde meydana gelebilecek afetlere karşı bilinçlendirilmesinin ve milli değerlere sahip bir nesil oluşturulmasına katkı sağlamayı ve öğrencilere çeşitli konulardaki yeteneklerini sergileme şansı sunmayı amaçladıklarını belirtti.

 

Karaca, “Şunu hatırlatmak isterim ki, faaliyetimiz her ne kadar yarışma adı altında gerçekleştirilse de, katılan tüm öğrencilerimiz ve onların emek vererek bizlere sunduğu tüm eserleri bizim için paha biçilmez değerdedir” dedi.

 

Karaca konuşmasının sonunda ise, “Unutulmamalıdır ki elde edilen başarı yalnızca burada verilecek ödüllerle ölçülemez. Bir çocuğumuzun gözünden tasvir edilen bir resim, kaleminden yazılan bir kompozisyon, yüreğinden çıkan bir şiir, gelecek için bizlere umut vermektedir. Bu inançla meydana getirdikleri değerli eserlerle çeşitli dereceler elde eden öğrencilerimizi tebrik ederim. Elde edilen bu başarılara destek sağlayan öğretmen ve okul müdürlerine de verdikleri emeklerden ötürü, yarışmalarımızın gerçekleştirilmesinde bizlere yardımlarını esirgemeyen Milli Eğitim Bakanlığımız ile Bakanlığımız tarafından görevlendirilen jüri üyelerimize de teşekkür ederim” dedi.

 

 

Yarışmalarda dereceye giren 41 öğrenciye ödül, takdir belgesi ve çeşitli hediyeler verilirken, öğretmen ve okul müdürleri ile jüri üyelerine deteşekkür belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

 

Yarışmalar da dereceye giren okul ve öğrenciler ise aşağıdaki gibidir:

 

RESİM YARIŞMASI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Mansiyon           : Girne Özel Eğitim Okulu’ndan Duygu KAŞIKÇI

Jüri Özel Ödülü : Girne Özel Eğitim Okulu’ndan Diana FEDEROVSKA

Sergiye Değer   : Girne Özel Eğitim Okulu’ndan Kansu SARITAŞ

Sergiye Değer   : Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’ndan Merve İNCİGE

 

OKUL ÖNCESİ 4-5 YAŞ GRUBU RESİM YARIŞMASI

Birinci:Güzelyurt Atatürk Maarif Anaokulu’ndan İpek ŞAHLI

İkinci :Güzelyurt Atatürk Maarif Anaokulu’ndan Ali ATİKOĞLU

Üçüncü:Güzelyurt Atatürk Maarif Anaokulu’ndan Nefes GÜRDAL

Mansiyon           :FazılPlümerAnaokulu’ndanMiraç KARAAHMETLİ

Jüri Özel Ödülü : GirneMaarif Anaokulu’ndan Furkan URCAN

Sergiye Değer   : GaziverenAnaokulu’ndanMertol Kuzey ETİZ

Sergiye Değer   : Gazimağusa Maarif Anaokulu’ndanBeren Naz GİRGİN

 

İLKOKUL 1’İNCİ, 2’NCİ, 3’ÜNCÜ SINIFLAR ARASI RESİM YARIŞMASI

Birinci:Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu’ndan Fatma OKUR

İkinci :Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu’ndan Tuana KARA

Üçüncü:23 Nisan İlkokulu’ndan Ayaz TUNCER

Mansiyon           :Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu’ndan Mina ÜNAL

Jüri Özel Ödülü :Şht. İlker Karter İlkokulu’ndan Toprak Kocaman YİĞİT

Sergiye Değer   : Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu’ndan Ada ERSOY

Sergiye Değer   : Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu’ndan Eva Masal CENGİZ

 

İLKOKUL 4’ÜNCÜ VE 5’İNCİ SINIFLAR ARASI RESİM YARIŞMASI

Birinci:Karşıyaka Merkez İlkokulu’ndan Mısra BORAL

İkinci :Karaoğlanoğlu İlkokulu’ndan Muhammed Yusuf KARABİBER

Üçüncü:Gelibolu İlkokulu’ndan Mekan HALİMOW

Mansiyon           :Alsancakİlkokulu’ndan Esen UZUN

Jüri Özel Ödülü :Yakın Doğu İlkokulu’ndan Eran LEYLAK

Sergiye Değer   : Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu’ndan Mekan ORAN

Sergiye Değer   : Tepebaşı İlkokulu’ndan Furkan Ensar AKKUŞ

 

ORTAOKULLAR ARASI KOMPOZİSYON YARIŞMASI

Birinci:The English School Of Kyrenia’danSimay GÜMÜŞAY

İkinci :Türk Maarif Koleji’nden Özay Fevzi ULUÇ

Üçüncü:The English School Of Kyrenia’danAda Su KURTARICIELLER

Jüri Özel Ödülü :Oğuz Veli Ortaokulu’ndan Damla KESKİN

 

LİSELER ARASI KOMPOZİSYON YARIŞMASI

Birinci:Türk Maarif Koleji’ndenElif Ecem ÖZKAN

İkinci :Türk Maarif Koleji’nden Süleyman Eren ÇELEBİ

Üçüncü:Türk Maarif Koleji’nden Ecem ÇIDAM

Jüri Özel Ödülü :Türk Maarif Koleji’nden Sanem KAYIMZADE

 

ORTAOKULLAR ARASI ŞİİR YARIŞMASI

Birinci:Canbulat Özgürlük Ortaokulu’ndan Eylül EREN

İkinci :Canbulat Özgürlük Ortaokulu’ndan Ammar HIZAN

Üçüncü:Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ndenArınç OKUR

Jüri Özel Ödülü :Canbulat Özgürlük Ortaokulu’ndan Boran ÇELİK

 

LİSELER ARASI ŞİİR YARIŞMASI

Birinci:Türk Maarif Koleji’ndenSavaş Umut YILDIZ

İkinci :Türk Maarif Koleji’nden Ayla DAĞ

Üçüncü:Bülent Ecevit Anadolu Lisesi’ndenNurjahan ROZYBAYEVA

Jüri Özel Ödülü :İskele Evkaf Türk Maarif Koleji’nden Ela İSMETOĞLU

 

 

 

 

 

 

 

GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Tatar, “En Başarılı Devlet Adamı” ödülüne layık görüldü

 

GAP Gazeteciler Birliği tarafından Malatya’da düzenlenen 15. GAP Oscar’ı ödülleri çerçevesinde “En Başarılı Devlet Adamı” ödülüne Cumhurbaşkanı Ersin Tatar layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar adına ödülünü, KKTC Gaziantep Başkonsolosu Fahri Yönlüer’in aldığı törende Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın teşekkür mesajının, sinevizyon eşliğindeki görüntüsü izlendi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın ödül töreni mesajı şöyle;

“Bildiğiniz gibi Kıbrıs meselesi uzun yıllar devam etmekte olan ve benim Cumhurbaşkanı seçilmemden sonra artık yeni bir siyasetin gündemde olduğu, bu siyasetin artık Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki ayrı bağımsız, egemen, eşit devletin iş birliği ile ancak bir antlaşmanın mümkün olduğunu, bu siyasetin tamamıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteği ile sürdürülmekte olduğunu bir kez daha buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu siyasetin tabii çok önemli ve uluslararası boyutuyla çok büyük bir değeri vardır. Çünkü yıllardan beri Kıbrıs’ta sürdürülmekte olan federal temele dayalı bir antlaşma için yapılan müzakerelerde, bir bakıma bir federal cumhuriyetin ancak Kıbrıs Türk halkını Avrupa Birliği içinde bir tehlikeye, bir maceraya sürükleyebileceği ve günün sonunda öyle bir antlaşma durumunda Türkiye’nin ve Türk askerinin Kıbrıs’tan ve Doğu Akdeniz’den çekilmesi ile Kıbrıs Türk halkının çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacağı gerçeği doğrultusunda bizim federal cumhuriyet değil, yan yana yaşayan iki ayrı devletin iş birliğini savunuyor olmamız, artık Kıbrıs’ta bambaşka bir siyasetin gündemde olduğunu da bir kez daha tekrar ediyorum.

Bunun anlamı Avrupa Birliği içinde olunsa da Kıbrıs’ın kuzeyinde ayrı bir Türk Devleti, egemen bir Türk Devleti, gerek Kıbrıs’ta bizim bağımsızlığı, özgürlüğü, egemenliği, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği yapabilme noktasındaki kendi egemenliğimiz, kendi kendimizi gelecekte yönetme hakkı, bütün bu unsurların birleşmesi ile Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan’da, hem denizlerde hem hava sahasında hem Kıbrıs Türk halkının hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hakkının ve hukukunun korunmasıyla bağımsız, özgür ve ilelebet bu adada varlığımızı sürdürebileceğimiz bir siyasetin gündemimizde olması ve bu şekilde savunabilmesi Türk siyaseti bakımında da çok değerli olduğunu belirtmek istiyorum.

Dolayısıyla Allah nasip etti, yıllardan sonra başladım siyaset kariyerime, şu anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak bu görevi yürütmekteyim. Bu benim için büyük bir gurur, büyük bir şeref. Çünkü dediğim gibi hem Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu, menfaatlerini ama aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyeti’nin de hakkını, hukukunu savunur bir durumda bütün uluslararası platformlarda, gerek Avrupa Birliği gerek Amerika Birleşik Devletleri gerek İngiltere, çeşitli ülkelerin buradaki birtakım girişimlerini cevaplayabilen ve bu konuda Türk dış siyasetinin, Türk ulusunun, Türk milletinin bekası için, geleceği için Doğu Akdeniz’deki varlığımızın bu anlayışla sürdürülebileceğini bütün dünya ile paylaşmak ve bunun liderliğini yapmak benim için çok önemli ve değerliydi.”

 

Continue Reading

GÜNCEL

Halk Dansları Şöleni düzenlendi…Ataoğlu: “Kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması önemli”

Başbakan Yardımcılığı’na bağlı Gençlik Dairesi ile Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında organize ettiği ve yeni oyun sunumlarının sahnelendiği halk dansları şöleni düzenlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre şöleni, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve vatandaşlar izledi.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu gecede yaptığı konuşmada, kültürler gelenek ve göreneklerin paylaşıldığı bu tür organizasyonların ülke gençliğinin kaynaşması açısından oldukça önem arz ettiğini ifade etti.

Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması ve sosyalleşmesi adına büyük önem arz eden sanat dallarının en az eğitim faaliyetleri kadar faydalı olduğunu dile getiren Ataoğlu, pandemi sürecinde yaşanan ayrılıkların ardından gençlerin yeniden sahnelerde olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Ataoğlu, kültürel değerlerin korunması ve kültürün gelecek nesillere aktarılması adına özellikle halk danslarının adadaki Türk varlığından itibaren nesilden nesile aktarıldığı, bunun da geriden gelen gençlere ışık olduğu belirtti.

Gecenin organize edilmesinde emeği geçen Gençlik Dairesi, Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu ve tüm derneklere teşekkür eden Ataoğlu, gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramlarını da kutladı.

Continue Reading

GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa Kaymakamlığı’nı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bu sabah, Lefkoşa Kaymakamlığı’na ziyaret gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, özellikle pandemi sonrası ve Ukrayna-Rusya savaşı dolayısıyla yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle halkın daha fazla hizmet beklediğini belirterek Lefkoşa Kaymakamlığı’nın hizmetlerinin önemine değindi.
Lefkoşa Kaymakamlığı ile her zaman temas içinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, kaymakamlığın yürüttüğü çalışmalarda başarılar diledi.
Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş ise, kaymakamlığın yürüttüğü çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanı Tatar’a bilgi verdi.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish