Connect with us

GÜNCEL

Amcaoğlu: Görevimin başındayım

Atandığı Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevinden bugün azlini isteyen UBP Lefkoşa Milletvekili Olgun Amcaoğlu, Başbakan Ünal Üstel ile görüştüğünü ve görevinin başında kalacağını kaydetti.

Amcaoğlu açıklamasında ” Kamuoyuna yansıyan, yaşadığımız parti içi bir sıkıntı sonrasında Sayın Başbakanımla bir araya geldik. Birlikte başarmak, birlikte ülkemizi içinde olduğu sıkıntıdan en erken bir zamanda kurtarmak için çalışmamızın doğru olacağına; zaten yeterince sorunla boğuştuğumuza ve daha fazla sorun yaşamamamız gerektiğine yine birlikte karar verdik.

Sayın başbakanın da arzusu doğrultusunda görevimin başındayım.

Gerçekten çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğimizi herkes gibi bizler de elbette görüyoruz.

Bu güzel ülkenin insanlarının daha fazla acı çekmesine gerek olmadığı ve bunun için bir şeyler yapılması gerektiği yönündeki inancımız her zamankinden daha yüksektir.” dedi

BRT

GÜNCEL

Gençlik Dairesi, Gençlik Haftası etkinlikleri düzenliyor

Başbakan Yardımcılığı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Gençlik Dairesi, Alsancak Belediyesi, Genç yetenekler Production, Dance Base Art Studio, Zirve İzcilik Derneği ve Grup Frekans 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde Gençlik Haftası etkinlikleri düzenliyor.

Spor Yazarları Derneğinde düzenlenen basın toplantısında 17-19 ve 21 Mayıs’da düzenlenecek etkinlikler ile ilgili bilgi verildi.

Gençlik Dairesi Müdürü Hasan Eren’in yaptığı açıklamaya göre;
17 Mayıs’ta saat 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde Zirve İzcilik Derneği 19 Mayıs Orataryosu’nu; Dance Base Art Studio’nun katkılarıyla sunacak
19 Mayıs’ta ise saat 14.00’te Alsancak Özgürlük Milli Parkında Gençlik Festivali yer alacak
Yine 19 Mayıs’ta Alsancak Özgürlük Milli Parkı’ında DJ Tuğberk Karataş’ın gün boyu performansı, Danse Base Art Studio’nun gösterileri ve Grup Frekans konseri gerçekleştirilecek
21 Mayıs’ta ise saat 19.00 da ise Lefkoşa Büyük Han’da Şef Ersin Kaşif önderliğinde Genç Yetenekler Productin Senfoni Orkestrası Konseri ve Dance Base dans performansı yer alacak…

Gençlik Dairesi Müdürü Eren, etkinliklerin tümünün ücretsiz olduğunu belirterek halkı etkinliklere katılmaya çağırdı.

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser de, 19 Mayıs etkinliklerinin bölgedeki milli parkta yapılmasının kendilerine gurur verdiğini belirterek, halkı etkinliklere davet etti…

Basın toplantısında, Genç Yetenekler Production Senfoni Orkestrası Şefi Ersin Kaşif ve grup Frekans Sanatçısı Çetin Keskinel de söz alarak organizasyona ilişkin bilgi paylaştı.BRT

Continue Reading

GÜNCEL

“Hayata Aktif Katılım” çalışması ile bedensel engelli bireylerin erişimine imkan sağlanabilecek alanlar yaratılıyor

 

 

10-16 Mayıs Dünya Engellier haftası etkinlikleri çerçevesinde, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ile Geçitkale, Tatlısu, Yeni Bağaziçi, Mehmetçik ve Akdoğan Belediyeleri, “Hayata Aktif Katılım” sloganı ile bedensel engelli bireylerin erişimine imkan sağlayacak alanlar yaratmak adına yeni bir çalılşma başlatılıyor.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kiprit, derneğin gerçekleştireceği “Hayata Aktif Katılım” çalışması ile ilk etapta belirlenen 5 belediyeye ait bölgesel sınırlar içerisinde yaşayan bedensel engellilerin erişimine imkan tanıyacak, engelli standartlarına uygun, erişebilir alanlar oluşturulmasının hedeflendiğini söyledi.

Kibrit, “Bu çalışma içerisinde gönüllü olarak yer alan Geçitkale, Tatlısu, Yeni Bağaziçi, Mehmetçik ve Akdoğan Belediyeleri ilk etapta bu erişilebilir alanların olulturulacağı bölgelerdir. Engellilerimizin topluma tam anlamı ile bütünleşmiş bir şekilde, hayata aktif katılması, sosyalleşmesi ile hizmetlere ve kamuya açık alanlara erişebilmesine olanak sağlanması bu çalışma ile hedeflenmektedir. Çalışmada yer alan belediyelerin, bu erişebilir alanların oluşturulması için ihtiyaç duyacağı her türlü eğitim ve teknik bilgi bu çalışma kapsamında ve sonrasında derneğimiz tarafından sağlanması planlanmaktadır” dedi.

Günay Kibrit, yapılacak çalışma kapsamında, dernekten ve 5 belediyeden temsilcilerin Türkiye’de bu konuda iyi örnekleri olan Mersin ve Tarsus Belediyeleri’nden bilgi edinerek bu bilgileri belediyelerlke paylaşacağını ifade etti.

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Tatlısu’da kamusal alanların tamamına yakınında tüm engelli bireylerin erişebilirliğinin sağlandığını kaydetti.

Yeni Boğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar da, yapılacak çalışma ile daha kalıteli, ve daha profesyonel hazırlanacak ortamlarla engelli bireylerin erişilebilirliğinin sağlanacağına vurgu yaptı.

Akdoğan Belediye Başkanı Ahmet Latif de bu çalışma ile daha bilimsel veriler ışığında erişebilirlik ortamlarının hazırlanacağını belirtti.

Mehmetçik Beledeiye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de, engelli bireyler için kamu veözel alanlara erşimde ciddi sıkıntılarbulunduğunu belirtti.,

Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş ise, , bu proje ile edenselş engelli bireylerin erişebilirliğinin daha çok sağlanacağına inanç belirtti. BRT

Continue Reading

GÜNCEL

DAÜ 25.Bahar Festivali, 18-21 Mayıs tarihleri arasında yapılacak

Covid-19 salgını nedeniyle iki yıl gerçekleştirilemeyen Doğu Akdeniz Üniversitesi Bahar Festivali bu yıl yeniden düzenleniyor.

18-21 Mayıs tarihleri arasında 25’incisi yapılacak festivale ilişkin basın toplantısında Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçioğlu, festival programın ayrıntılarını paylaştı.

Deniz İşçioğlu, öğrencilerin baharın gelişini büyük bir festivalle kutlama ve halkla iç içe olma fırsatı yakalayacağını ifade etti.

İşçioğlu’nun verdiği bilgilere göre festival18 Mayıs Çarşamba günü saat 17.30’da yapılacak kortej ile başlayacak. Saat 22.00’de ise Oğuzhan Koç sahne alacak.

19 Mayıs Perşembe günü ise çeşitli kültürel, sportif, sanatsal etkinliklerin yanında saat 19.00’da 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Festival 21 Mayıs Cumartesi günü de gün boyu devam eden birçok etkinliğin ardından saat 22.00’de Haluk Levent konseriyle tamamlanacak

Tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olacak.BRT

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish