Connect with us

GÜNCEL

Ekmek Parası Uğuruna Canından Oldu

 

Gurbette çalışmaya çıktı iki çocuğu yetim kaldı.

KKTC’de Dün akşam saatlerinde Turizm kenti Girne’de bulunan  Merit Otelin inşaatının bodrum katında izalasyon yapan Hüseyin Konukçu (E-33) lift ile çalışırken tavan arasında kalarak feci şekilde hayatını kayıp etti.
Yaşanan feci iş kazası ile ilgili olay yerine giden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar  yetkililerden bilgi aldı.

Hayatını kayıp eden Konukçu’nun  aile bireyleri ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı diledi.

Cenazenin hızlı bir şekilde Konukçu’nun memleketi Adıyaman’a gönderilmesi ve gerekli otopsi işlemlerinin ivedilikle yapılması için Sağlık Bakanı Ali Pilli ile görüşen Cumhurbaşkanı Tatar, yaşanan vahim olayın tüm ülkede büyük üzüntü yarattığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, iş güvenliği konusuna vurgu yaparak iş güvenliğiyle ilgili gerekli kurallara uyulmasının öneminin altını çizdi.

Hayatını kayıp eden Konukçu’nun adaya 2 ay önce KKTC’ye geldiği ve iki çocuğunun olduğu öğrenildi.

Polisten Açıklama:
Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 4.4.2022 tarihinde saat 18.30 sıralarında,  Alsancak’ta yapımı devam eden bir otel inşaatının bodrum katında, forklift üzerinde izolasyon işi yapmakta olan Hüseyin Konukçu (E-30), lifti ileri doğru hareket ettirmek istediği sırada yanlışlıkla yukarı doğru hareket ettirmesi sonucu tavandan geçmekte olan borular arasına sıkışarak ağır şekilde yaralandı.


Olayda yaralanan Hüseyin Konukçu ambulans ile Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ne kaldırıldığı sırada yolda yaşamını yitirdi.
Konuyla ilgili soruşturma ise devam ediyor.
Konukçu’nun cenazesi yapılacak otopsinin ardından öğle saatlerinde memleketi Adıyaman’a gönderilecek!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜNCEL

EHHD: “Devlet ne yaşlısına ne de engelli bireylere bakıyor… Engelli, yaşlı ve dezavantajlı gruplara sahip çıkılmıyor”

Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD) aktivistler ve derneklerin gündeme getirdiği hak ihlallerinin giderilmesi için devletin üzerine düşeni yapmadığını savundu.

EHHD’den yapılan yazılı açıklamada, EHHD’nin marjinalize hasta gruplarının yaşadığı hak ihlallerini tespit etmek için derinlemesine bir araştırma yaparak, veri topladığı, çözüm önerileriyle birlikte raporladığı ve raporu, milletvekillerine, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Teknik Komitesi üyelerine, ilgili Bakan ve müsteşarlara ilettiği buna karşın, EHHD’nin raporunda gerekse sağlık ve insan hakları alanında çalışan diğer aktivistler ve derneklerin gündeme getirdiği hak ihlallerinin giderilmesi için devletin üzerine düşeni yapmadığı kaydedildi.

EHHD açıklamasında, yaşlı ve engellilerin bakımı ve rehabilitasyonu, toplumsal hayata dahil edilmesi, eğitim, sağlık ve istihdam gibi ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik tek bir adım dahi atılmadığı, Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam yasasının (1993) bu yüzden yapıldığı ve bu yasayı uygulamanın da Çalışma Bakanlığı’nın sorumluluğunda olduğu belirtildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Son 1 yılda ülkemizdeki yaşlı ve engellilerin yaşadıkları ciddi sorunlara ve hak ihlallerine bakacak olursak; Şubat 2021 tarihinde 65 yaşındaki doğuştan işitme ve konuşma engelli kadın, kendisine cinsel istismarda bulunan kişiyi öldürerek mahkûm oldu.

Ekim 2021’de kayıp olduğu bildirilen 39 yaşındaki engelli kadın Meryem Toprak 20 günlük bir aramanın ardından dağlık alanda ölü bulundu.

Ocak 2022’de Sınırüstü Bakımevi’nde bulunan yaşlı ve engelli kişilerin yıllardır maruz bırakıldığı sağlıksız koşullar ve vahim hak ihlalleri gün yüzüne çıktı.

Mart 2022 tarihinde Sınırüstü Yaşlı Bakımevi’nde tedavi gören engelli bir kadına oradaki bakım görevlisi tarafından cinsel tecavüz ve cinsel saldırıda bulunulduğu tespit edildi.

Nisan 2022’de ise 21 yaşındaki down sendromlu kadının tecavüze uğradığı belirlendi.
Yasalar neden var?

Yasanın amaçlarından biri ‘Engelllileri, kendi güçleri ve becerilerini kullanmalarını sağlayarak tüketici olmaktan kurtarıp üretici duruma getirmek ve yaşamlarını huzur, güven, sağlık ve mutluluk içinde sürdürmelerini sağlamak’tır.

Kıbrıs’ın kuzeyinde sadece bir yıl içinde tüm toplumda infial yaratan birkaç örneği yukarıda paylaşmış bulunmaktayız. O zaman soruyoruz; devlet bakmakla yükümlü olduğu bu gruplara, yasada belirtildiği gibi huzur, güven, sağlık ve mutluluk içinde bir yaşam sürdürebilmeleri için ne yaptı?”

Continue Reading

GÜNCEL

Gençlik Dairesi, Gençlik Haftası etkinlikleri düzenliyor

Başbakan Yardımcılığı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Gençlik Dairesi, Alsancak Belediyesi, Genç yetenekler Production, Dance Base Art Studio, Zirve İzcilik Derneği ve Grup Frekans 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde Gençlik Haftası etkinlikleri düzenliyor.

Spor Yazarları Derneğinde düzenlenen basın toplantısında 17-19 ve 21 Mayıs’da düzenlenecek etkinlikler ile ilgili bilgi verildi.

Gençlik Dairesi Müdürü Hasan Eren’in yaptığı açıklamaya göre;
17 Mayıs’ta saat 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde Zirve İzcilik Derneği 19 Mayıs Orataryosu’nu; Dance Base Art Studio’nun katkılarıyla sunacak
19 Mayıs’ta ise saat 14.00’te Alsancak Özgürlük Milli Parkında Gençlik Festivali yer alacak
Yine 19 Mayıs’ta Alsancak Özgürlük Milli Parkı’ında DJ Tuğberk Karataş’ın gün boyu performansı, Danse Base Art Studio’nun gösterileri ve Grup Frekans konseri gerçekleştirilecek
21 Mayıs’ta ise saat 19.00 da ise Lefkoşa Büyük Han’da Şef Ersin Kaşif önderliğinde Genç Yetenekler Productin Senfoni Orkestrası Konseri ve Dance Base dans performansı yer alacak…

Gençlik Dairesi Müdürü Eren, etkinliklerin tümünün ücretsiz olduğunu belirterek halkı etkinliklere katılmaya çağırdı.

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser de, 19 Mayıs etkinliklerinin bölgedeki milli parkta yapılmasının kendilerine gurur verdiğini belirterek, halkı etkinliklere davet etti…

Basın toplantısında, Genç Yetenekler Production Senfoni Orkestrası Şefi Ersin Kaşif ve grup Frekans Sanatçısı Çetin Keskinel de söz alarak organizasyona ilişkin bilgi paylaştı.BRT

Continue Reading

GÜNCEL

“Hayata Aktif Katılım” çalışması ile bedensel engelli bireylerin erişimine imkan sağlanabilecek alanlar yaratılıyor

 

 

10-16 Mayıs Dünya Engellier haftası etkinlikleri çerçevesinde, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ile Geçitkale, Tatlısu, Yeni Bağaziçi, Mehmetçik ve Akdoğan Belediyeleri, “Hayata Aktif Katılım” sloganı ile bedensel engelli bireylerin erişimine imkan sağlayacak alanlar yaratmak adına yeni bir çalılşma başlatılıyor.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kiprit, derneğin gerçekleştireceği “Hayata Aktif Katılım” çalışması ile ilk etapta belirlenen 5 belediyeye ait bölgesel sınırlar içerisinde yaşayan bedensel engellilerin erişimine imkan tanıyacak, engelli standartlarına uygun, erişebilir alanlar oluşturulmasının hedeflendiğini söyledi.

Kibrit, “Bu çalışma içerisinde gönüllü olarak yer alan Geçitkale, Tatlısu, Yeni Bağaziçi, Mehmetçik ve Akdoğan Belediyeleri ilk etapta bu erişilebilir alanların olulturulacağı bölgelerdir. Engellilerimizin topluma tam anlamı ile bütünleşmiş bir şekilde, hayata aktif katılması, sosyalleşmesi ile hizmetlere ve kamuya açık alanlara erişebilmesine olanak sağlanması bu çalışma ile hedeflenmektedir. Çalışmada yer alan belediyelerin, bu erişebilir alanların oluşturulması için ihtiyaç duyacağı her türlü eğitim ve teknik bilgi bu çalışma kapsamında ve sonrasında derneğimiz tarafından sağlanması planlanmaktadır” dedi.

Günay Kibrit, yapılacak çalışma kapsamında, dernekten ve 5 belediyeden temsilcilerin Türkiye’de bu konuda iyi örnekleri olan Mersin ve Tarsus Belediyeleri’nden bilgi edinerek bu bilgileri belediyelerlke paylaşacağını ifade etti.

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Tatlısu’da kamusal alanların tamamına yakınında tüm engelli bireylerin erişebilirliğinin sağlandığını kaydetti.

Yeni Boğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar da, yapılacak çalışma ile daha kalıteli, ve daha profesyonel hazırlanacak ortamlarla engelli bireylerin erişilebilirliğinin sağlanacağına vurgu yaptı.

Akdoğan Belediye Başkanı Ahmet Latif de bu çalışma ile daha bilimsel veriler ışığında erişebilirlik ortamlarının hazırlanacağını belirtti.

Mehmetçik Beledeiye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de, engelli bireyler için kamu veözel alanlara erşimde ciddi sıkıntılarbulunduğunu belirtti.,

Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş ise, , bu proje ile edenselş engelli bireylerin erişebilirliğinin daha çok sağlanacağına inanç belirtti. BRT

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish