Connect with us

MODA

Yalnızca 5 dakikası yetiyor! Öyle bir faydası var ki..

Gül suyunu yalnızca tonik olarak kullananlar: Gül suyunun cilt bakımında nasıl kullanılabileceğini biliyor musunuz?
Görünüşüyle ve mis kokusuyla gönülleri fetheden gül, damıtılarak elde edilen suyu ile de cilde oldukça faydalı. Son yılların en büyük trendi olan doğal ürün arayışında imdadınıza koşan gül suyunun cilt bakımında ne gibi maharetleri var merak ediyor musunuz? Ferahlatıcı gül suyunun, cilt bakımında kullanımını sizler için araştırdık.Gül suyu, geçmişten beri birçok farklı alanda kullanımıyla karşımıza çıkar. Yemekler, şerbetler, parfümler ve cilt temizleyiciler bunlardan yalnızca birkaçı. Gül yağının parfüm sanayisinde pahalı bir ürün olarak kullanıldığını herkes bilir, bunun yanında gül suyu daha uygun fiyatıyla market raflarında yerini alıyor. Gül suyunun sivilceleri azalttığı, ciltteki enfeksiyonu giderdiği, yaşlanmaya karşı anti-aging etkisi yaptığı, yanık ve yara izlerine iyi geldiği, gözenekleri sıkılaştırdığı ve cilt tonunu eşitlediği biliniyor. ”Peki bu etkileri görebilmek için gül suyunu cilt bakımında nasıl kullanmalıyım?” diyorsanız, gül suyunun cilt bakımında kullanımının detayları yazımızda.
GÜL SUYU CİLT BAKIMINDA EN ETKİLİ NASIL KULLANILIR?
Ev ortamında doğal yollarla cildinize yaşlanma karşıtı bir bakım yapmak istiyorsanız bu tarif tam size göre! Aktardan aldığınız kuşburnu yağının içine birkaç damla gül suyu damlatın. Avucunuzda ısıttıktan sonra karışımı yüzünüze bir pamuk yardımıyla yedirin.

Sürekli biten ve bütçenizi yoran pahalı toniklerden sıkıldıysanız gül suyunu tonik olarak kullanmayı deneyin. Bir pamuğa biraz gül suyu damlatın. Temizlenmiş cildinize yavaş yavaş pamuğu uygulayın. Gül suyu toniği gözeneklerinizi sıkılaştırır ve cildinizi nemlendirerek daha genç bir görünüme kavuşturur.

Evde doğal maskeler yapmaya karar verdiyseniz gül suyunu su yerine kullanabilirsiniz. Örneğin, kil maskesi yapmak istediğiniz zaman, maskeye kıvam vermek için su yerine gül suyu kullanabilirsiniz. Böylece kilin gözenek sıkılaştırıcı ve sebum emici özelliğini arttırabilirsiniz.

Cildiniz gün içerisinde yorgun düşüyor ve kuruyorsa gül suyu ile bu sorunu çözmeniz mümkün. Bir sprey şişesine gül suyu ekleyin. Cildiniz kuruduğunda spreyi yüzünüze püskürtün ve nemlenen cildiniz ile güne kaldığı yerden devam edin.

Sabah uyandınız ve aynada gözlerinizi şiş ve yorgun gördüyseniz gül suyu hemen yardımınıza koşacak. Dolapta soğuyan gül suyunun içine pamuk batırın ve fazlasını sıkın. Gözünüzü kapatarak pamuğu gözünüze yerleştirin ve 5 dakika bekletin.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MODA

Cilt lekelerinin altındaki sebep belli oldu! İşte cilt lekelerine neden olan her şey

Cilt problemi denilince akla ilk olarak cilt lekeleri gelir. Neredeyse her kadının hayatının bir döneminde muzdarip olduğu cilt lekelerinin neden oluştuğunu biliyor musunuz? Cilt lekelerine sebep olan birçok çevresel ve genetik etmen var. Lekelerle mücadelenin ilk adımı da bu etmenlere göz atıp anlamaya çalışmak! Bu yazıda ciltte oluşan lekelerin nedenlerini inceliyoruz.
Ciltte çıkan koyu lekeler, bir diğer adıyla hiperpigmentasyon, cildin bazı bölgelerinin normalden daha fazla melanin üretmesi sonucu ortaya çıkan bir cilt sorunu. Melanin ise cildimize rengini veren bir pigment. Cilt lekeleri çoğu zaman sağlığımız için bir tehdit oluşturmasa da, çoğumuz dış görünüş kaygısıyla onlardan kurtulmayı istiyoruz. Neyse ki lekelerden kurtulmak hayal değil! Eğer nedenlerini bilirsek, bunlara karşı önlem alıp daha iyi bir cilde sahip olabiliriz. İşte cilt lekelerine neden olan her şey…
CİLT LEKELERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
Güneş: En yaygın nedeni güneşe maruz kalmak. Ayrıca solaryum kaynaklı UV ışınlarına uzun süre maruz kalmak da cilt lekelerine neden oluyor.

Hormonal Dengesizlikler: Cilt lekelerinin en fazla görüldüğü dönem ise hamilelik dönemi çünkü hormonal değişiklikler melazma denilen bir cilt problemine neden oluyor. Ayrıca doğum kontrol hapları, antidepresanlar ve diğer hormon tedavileri de bu lekelere neden olabiliyor.

Enflamasyon: Enflamasyon kaynaklı akne ve egzama gibi cilt problemleri sonucunda ciltte lekeler oluşabiliyor.

Tahriş: Hatalı kozmetik kullanımı ve bazı cilt uygulamaları sonucu oluşan tahrişler ciltte lekelere neden oluyor.
Hatalı Epilasyon: Yaz aylarında uygulanan ağda ve epilasyon gibi işlemler cilt için büyük bir risk demek. İşlemden sonra epilasyon yapılan bölgelerin güneş görmesi lekelere davetiye çıkarıyor.

Beslenme Tarzı: Aşırı yağlı beslenmek de cilt sorunlarına davetiye çıkarmak demek! Beslenme tarzı her şeyi olduğu gibi cilt sağlığını da etkiliyor. Yoğun baharatlı, aşırı yağlı, mineral ve liflerden yoksun beslenmek cilt lekelerine neden olabiliyor. Aynı zamanda beslenme rutinin bir parçası olan su içme alışkanlığı da çok önemli bir yer tutuyor.

Sigara ve Alkol Tüketimi: Sigara ve alkolün sağlığımız üzerinde olan olumsuz etkileri malum. Yoğun sigara ve alkol kullanımı leke dolu sağlıksız bir cilt demek!

Genetik: Bazen ne kadar iyi davranırsanız davranın, cildinizden istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Sadece genetik olarak yatkın olmak da cilt lekelerine sebep olabiliyor.

Continue Reading

MODA

Fransız hazır giyim markası Naf Naf’ın yeni sahibi Türkler oldu

Fransız hazır giyim markası Naf Naf’ın yeni sahibi yıllar önce Fransa’ya göç eden Türk girişimci bir aile oldu.

Konfeksiyon işçiliğinden patronluğa uzanan Türk gurbetçilerin aile şirketi Fransızların popüler markası Naf Naf’ın sahibi oldu. Paris yakınlarındaki Bobigny Ticaret Mahkemesi Naf Naf’ı devralma tekliflerini inceledi. Mahkeme hazır giyim alanında birçok marka sahibi olan Fransız Beaumanoir grubu ile Yılmaz kardeşlerin kurduğu SY Corporate şirketi arasında bir seçim yaptı. Naf Naf şirketi Yılmaz kardeşlerin kurduğu şirketin oldu.

Naf Naf mağazalarının tepe yöneticisi Luc Mory, daha az işçi çıkarmayı ve mağaza kapatmayı hedefleyen Türk şirketinin teklifinin daha avantajlı olduğunu savunmuştu.

Sy Corporate’in başındaki Selçuk Yilmaz, Naf Naf’ın bin 170 çalışandan en az 944’ünün işinin devam edeceğinin, 160 mağazadan da 125’inin açık kalacağının sözünü vermişti. Fransız grup Beaumanoir ise çalışanların 704’ünün ve mağazaların sadece 95’inin korunacağını taahhüt etmişti.

İki yıl önce Çinli bir konsorsiyum tarafından alınan Naf Naf markasının, Yılmaz kardeşlere yaklaşık 4 milyon euro borcu bulunuyor. Kardeşler de borcunu almak yerine, mağazaları işletmek için satın alma teklifinde bulundu.

Selçuk Yılmaz ve kardeşlerinin kurduğu Sy Corporate şirketi Fransa’daki ünlü hazır giyim mağazalarına tedarikçilik yapıyor. 1984 yılında Fransa’ya göç eden aile, tekstil sektöründe büyüdü. Bugün şirketin, Fransa ve Türkiye’de işletmeleri bulunuyor, kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta da en az bin 200 çalışanı var.

Continue Reading

MODA

Koronavirüs kozmetik ürünlerde online satışları arttırdı

Dünyada koronavirüs etkisiyle yüzde 20 daralması beklenen kozmetik sektöründe online satışlar fırladı.

Mc Kinsey’in son raporları dünya genelinde güzellik sektörünün Kovid – 19 etkisiyle yüzde 20 oranında küçüleceğini gösteriyor. Buna karşın sektörün, salgından en az etkilenenlerin başında geldiğini söylemek mümkün. Araştırmalar, parfüm ve maske kullanımı nedeniyle renkli kozmetik ürünlerine olan ilginin azaldığını ve bu kategorilerde satışların düştüğünü gösteriyor. Öte yandan dünyadaki tüketici trafiğine bakıldığında ise Çin’de yeni normal ile birlikte kozmetikte ‘intikam harcamaları’ dönemi yaşanıyor. Fransa’da da korona öncesine göre kozmetik satışlarında yüzde 800’lük artış söz konu.

3 MİLYON YENİ KULLANICI

Kozmetik sektöründe Türkiye’deki tüketici davranışlarına bakıldığında ise evde bakıma yönelik ürünlerin satışlarında artış var. Korona sürecinde, daha önce kredi kartı kullanıcısı olmayan 3 milyon yeni kullanıcı da kredi kartı sahibi oldu. 50 yaş üstü bu kesim, kredi kartıyla e-ticaretten alışveriş yapmaya da başladı. Nielsen verilerine göre, Türkiye’de ‘evde kal’ döneminde en çok satılan kozmetik ürünleri ise saç boyası, ağda ve tüy dökücü gibi ürünler oldu. Araştırmalar, online kanalda kişisel bakım segmentinin yüzde 40 oranında artığını da ortaya koyuyor.

TIRNAK ETKİSİ

Bu süreçte renkli kozmetik ürünlerine olan ilgide ciddi bir daralma yaşandıklarını, buna karşın cilt ve kişisel bakım ürünlerine olan talebin arttığını söyleyen Sephora Türkiye Pazarlama Direktörü Ayça Kaya, şunları anlatıyor: “Tüm dünyada kriz dönemlerinde ‘ruj etkisi’ diye bir eğilim olur. Bu dönemlerde insanlar, küçük lükslerle kendilerini mutlu etmek isterler. Bu kez ise ruj etkisi olmadı. Ruj sert etkilendi. Korona krizinde ‘tırnak etkisi’ oldu diyebiliriz. Oje satışlarında patlama oldu.”

Artık tüketicilerin çevreye daha duyarlı olduklarını ve ürünlerde de bunu arayan bilinçli tüketicilerin sayısının arttığını vurgulayan Ayça Kaya, “Bununla birlikte online ticaretin yükselişi söz konusu. Bizim de online satışlarımız 5 kat arttı” diye ekliyor.

TEMİZLEME JELİ ÜRETTİ

Pandemi döneminde insanların doğal ve bitkisel içerikli ürünlere olan talebinin arttığından bahseden Atalier Rebul Kurucu Ortağı Nüket Filiba ise bu dönemde çıkardıkları eczacı koleksiyonlarının yoğun ilgi gördüğünden bahsediyor. Artık sürdürülebilirlik konusunun da tüketicilerin gündeminde olduğuna değinen Filiba, “Tüketiciler duyarlı oldu ve olacaklar. Biz de üretimde buna çok dikkat ediyoruz. Ağustos ayında açacağımız yeni fabrikamızda da bir ilaç şirketi titizliğiyle üretim yapacağız” diyor.

Türk halkının kullanma alışkanlığı olan kolonyaya dünyadan da ilginin artığından söz eden Filiba, şunları ekliyor: “Kolonya sektöründe Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının ardından ciddi bir patlama oldu. Dünyada pek bilinmiyordu bu ürün. Bize yabancı TV kanallarından gelenler oldu çekim için. Bu süreçte temizleme jeline ne ilgi arttı. Bundan yola çıkarak biz de el temizleme jeli çıkardık. Öte yandan bizim de online ticaretimiz 7 kat arttı.”

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish