Connect with us

SAĞLIK

Turkovac, Omicron’a karşı da koruyuculuk sağlıyor

Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Turkovac aşısının Omicron varyantına karşı da koruyuculuk sağladığını söyledi.
Prof. Dr. Ateş Kara, Turkovac’ın seri üretiminin yapıldığı Şanlıurfa’daki tesiste yaptığı açıklamada, dünyada hızla yayılan Omicron varyantının Türkiye’de de görülmeye başladığını belirtti.
Omicron’un diğer varyantlara göre daha etkili olduğunu vurgulayan Kara, “Omicron’un büyük bir riski var, çok hızlı yayılıyor, sayılarda da çok hızlı artışa neden oluyor. Mesela biz Delta varyantının çok hızlı yayıldığını, bir kişinin altı kişiye yaydığını söylemiştik ve Delta’nın hakim forma dönüşmesi, bulunduğu coğrafyaya göre değişiyordu. Örneğin Şanlıurfa’ya girdiğinde kentteki bütün vakaların Delta’dan olma süreci 6 hafta gibiydi. Avrupa’daki verilerde Omicron’daki bu süre iki veya üç hafta. Yani neredeyse iki katı hızla bulaşıyor, böyle bir özelliği var Omicron’un” diye konuştu.
Prof. Kara, Turkovac aşısının etkinliğine yönelik çalışmaların da yoğun bir şekilde sürdüğünü dile getirdi. Vatandaşların yerli aşıya gösterdiği ilgiden memnun olduklarını vurgulayan Kara, şöyle konuştu:
“Diğer çalışmalardan ve verilerden elde ettiklerimizi yorumlayıp bunun yansıması olarak düşünürsek, bizim elde ettiğimiz antikor seviyeleri Omicron’a karşı koruyuculuk sağlayacak şekilde görünüyor. Bu yönde çalışmalarımız ve bilimsel verileri bir araya getirme çalışmalarımız sürüyor. Turkovac’ı mevcut elimizdeki verilerle karşılaştırdığımız zaman Omicron’a karşı da koruyuculuk sağlıyor ama bunun süresi ne kadar olacak, bunu şimdi söylemek mümkün değil.”
Hatırlatma dozunun önemine dikkat çekti
Ateş Kara, Türkiye’de vatandaşların aşı konusunda artık ciddi bir farkındalığının oluştuğunu belirtti. Türkiye’nin hatırlatma dozu uygulamasına dünya geneline göre daha erken geçtiğini aktaran Kara, bu durumun, virüsün etkilerini azaltmada önemli bir rol oynadığını dile getirdi.
Hatırlatma dozunun önemine vurgu yapan Kara, şunları kaydetti:
“Önemli noktalardan biri, aşılı olanların, özellikle hatırlatma dozu olanların, Omicron’dan korunabilir olduğunu biliyoruz. O bakımdan hatırlatma dozunun çok önemli olduğunu biliyoruz. Türkiye’de hatırlatma dozu uygulaması, Avrupa’ya göre biraz erken başlamıştı, bu bir avantajdı ama burada önemli olan nokta, zamanı gelen kişilerin mutlaka ama mutlaka hatırlatma dozunu olmuş olmaları, aşılanmamış kişilerin mutlaka aşılanmaları, bu salgının durması, Omicron’un yayılmasının önlenmesi ve Kovid-19’dan korunmak için çok önemli.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜNCEL

Ayağındaki ağrı şikayetiyle doktora gitti, koronavirüs olduğunu öğrendi

Zonguldak’ta ayağındaki geçmeyen ağrının vücuduna yayılması nedeniyle hastaneye başvuran 65 yaşındaki İhsan Korkmaz, yapılan tetkikler sonucunda koronavirüse yakalandığını öğrendi. Koronavirüsle savaşını 20 gün yoğun bakımda kalarak atlatabilen Korkmaz, hastalığın şiddetine dayanamadığı için entübe edilmek istediğini ancak doktorların buna izin vermediğini söyledi.
Alaplı ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki İl Genel Meclisi Üyesi İhsan Korkmaz, “Ölmek bile istedim, böyle hastalık görmedim. Bu işin şakası yok” diyerek yaşadıklarını şöyle anlattı:

KORONAVİRÜS HASTASI BELİRTİLERİ ANLATTI: ÖLMEK BİLE İSTEDİM!
“Öncelikle ayaklarımın parmak ağrılarımdan başladı Covid. Sonra göz kapaklarıma geldi. Sonra yavaş yavaş halsizlik geçirdim. Sonra direnç azalması oldu bende. Sonra test yaptırdım kovid pozitif çıktı. Hastaneye müracaat ettiğimde benim nefes gelmemeye başladı. 20 gün yoğun bakımda kaldım. Nefes alamadım. Çok büyük süreçten geçtim. Orada ölmek bile istedim. Entübe olmak istedim ama doktorlar yapmadı. Bu işin şakası yok. Bütün arkadaşlarım dikkat etsinler. Bu hastalık bazılarında belirti veriyor bazılarında belirti vermiyor. Benim ayak parmaklarımda belli oldu. Sanki üzerimden dozer geçti.”
“DOKTORLARA BENİ ENTÜBE EDİN DEDİM”
CHP’li Meclis Üyesi İhsan Korkmaz, doktorlara kendisini entübe etmelerini istediğini söyleyerek “Ekim, Kasım ve Aralık olmak üzere 3 ay tedavi gördüm. Hala tedavi görüyorum. Covid’i atlattım. Aşılarını herkesin yapması gerek. Temizliğe, mesafeye ve hijyene dikkat etmeleri gerek. Sağlık çok önemli. Para pul en son geliyor. Öncelikle sağlık. Toplu iğnenin ucundan hayat bekledim, hava bekledim. Nefes alamıyorum. İnsan ölmek ister mi?Ölmek istedim. Doktora beni uyutun beni entübe edin dedim. Dayanılacak bir hastalık değil bu. Korkunç bir hastalık. Ben çevremde ailemde böyle bir hastalık görmedim. Benim ki çok ağır bir süreçti. 20 gün içerisinde 40 kilo verdim. 108 kilo ile gittim 65 kiloya düştüm. 15 gün içersinde. Şuanda iyiyim 10 kilo aldım. Hayata yeniden başladım. Doktorlar bana Ümit vermedi. Ben sana yüzde beş şans vermedim dedi. Sigara içmemem, alkol almamam benim için artı oldu. Doktora aileme bile ölebilir dedi. Hazır olun diye eşime söylemişler” dedi.

İHA

Continue Reading

KIBRIS

Sağlık Bakanlığı Açıklama

Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı.

Bakanlar Kurulu’nun 1 Eylül 2021 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından PCR testleri için yetkilendirilen  laboratuvarlar yaptıkları PCR testi için azami 100TL alacaklardır.

Karar harici davranan ve 100 TL ‘den daha fazla ücret talep eden  laboratuvarlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.  Kamuoyuna duyurulur.

Continue Reading

MODA

Yalnızca 5 dakikası yetiyor! Öyle bir faydası var ki..

Gül suyunu yalnızca tonik olarak kullananlar: Gül suyunun cilt bakımında nasıl kullanılabileceğini biliyor musunuz?
Görünüşüyle ve mis kokusuyla gönülleri fetheden gül, damıtılarak elde edilen suyu ile de cilde oldukça faydalı. Son yılların en büyük trendi olan doğal ürün arayışında imdadınıza koşan gül suyunun cilt bakımında ne gibi maharetleri var merak ediyor musunuz? Ferahlatıcı gül suyunun, cilt bakımında kullanımını sizler için araştırdık.Gül suyu, geçmişten beri birçok farklı alanda kullanımıyla karşımıza çıkar. Yemekler, şerbetler, parfümler ve cilt temizleyiciler bunlardan yalnızca birkaçı. Gül yağının parfüm sanayisinde pahalı bir ürün olarak kullanıldığını herkes bilir, bunun yanında gül suyu daha uygun fiyatıyla market raflarında yerini alıyor. Gül suyunun sivilceleri azalttığı, ciltteki enfeksiyonu giderdiği, yaşlanmaya karşı anti-aging etkisi yaptığı, yanık ve yara izlerine iyi geldiği, gözenekleri sıkılaştırdığı ve cilt tonunu eşitlediği biliniyor. ”Peki bu etkileri görebilmek için gül suyunu cilt bakımında nasıl kullanmalıyım?” diyorsanız, gül suyunun cilt bakımında kullanımının detayları yazımızda.
GÜL SUYU CİLT BAKIMINDA EN ETKİLİ NASIL KULLANILIR?
Ev ortamında doğal yollarla cildinize yaşlanma karşıtı bir bakım yapmak istiyorsanız bu tarif tam size göre! Aktardan aldığınız kuşburnu yağının içine birkaç damla gül suyu damlatın. Avucunuzda ısıttıktan sonra karışımı yüzünüze bir pamuk yardımıyla yedirin.

Sürekli biten ve bütçenizi yoran pahalı toniklerden sıkıldıysanız gül suyunu tonik olarak kullanmayı deneyin. Bir pamuğa biraz gül suyu damlatın. Temizlenmiş cildinize yavaş yavaş pamuğu uygulayın. Gül suyu toniği gözeneklerinizi sıkılaştırır ve cildinizi nemlendirerek daha genç bir görünüme kavuşturur.

Evde doğal maskeler yapmaya karar verdiyseniz gül suyunu su yerine kullanabilirsiniz. Örneğin, kil maskesi yapmak istediğiniz zaman, maskeye kıvam vermek için su yerine gül suyu kullanabilirsiniz. Böylece kilin gözenek sıkılaştırıcı ve sebum emici özelliğini arttırabilirsiniz.

Cildiniz gün içerisinde yorgun düşüyor ve kuruyorsa gül suyu ile bu sorunu çözmeniz mümkün. Bir sprey şişesine gül suyu ekleyin. Cildiniz kuruduğunda spreyi yüzünüze püskürtün ve nemlenen cildiniz ile güne kaldığı yerden devam edin.

Sabah uyandınız ve aynada gözlerinizi şiş ve yorgun gördüyseniz gül suyu hemen yardımınıza koşacak. Dolapta soğuyan gül suyunun içine pamuk batırın ve fazlasını sıkın. Gözünüzü kapatarak pamuğu gözünüze yerleştirin ve 5 dakika bekletin.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish