Connect with us

TÜRKİYE

Son Dakika: Anne karnındaki bebek ‘öldü’ denilip alındı, kefenlendi, mezarlık yolunda canlandı

Son dakika haberi: Adana’da 5 aylık hamileyken sancı ve kanama şikayetiyle gittiği hastanede tedaviye alınan Melek Sert’in (32) karnındaki 5 aylık bebek, iddialara göre düşük yaptığı söylenerek alındı. Ölüm raporu düzenlenip kefenlenen bebek, mezarlık yolundayken ağlamaya başlayınca yoğun bakım servisinde tedaviye alındı. Sert ailesi, olayda ihmal varsa araştırılması için ölüm raporu düzenleyen hastaneden şikayetçi oldu. İşte son dakika haberinin detayları!
Son dakika haberine göre Adana’nın Yüreğir ilçesinde yaşayan 5 aylık hamile ev kadını Melek Sert, 27 Aralık’ta sancı ve kanama şikayetiyle Yüreğir Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Bir süre tedavi olan Melek Sert, 30 Aralık’ta taburcu oldu. 31 Aralık’ta yeniden rahatsızlanan Melek Sert’in durumu, kaldırıldığı Seyhan Devlet Hastanesi’ne bağlı Marsa ek hizmet binasında saat 12.40’ta ağırlaştı. Düşük yaptığı söylenen Melek Sert’in karnındaki 5 aylık bebek alındı. 2 çocuk annesi Melek ve Hasan Sert çifti, bebeklerinin öldüğü haberiyle yıkıldı. 5 aylık erkek bebek, ölüm raporu düzenlenip kefenlendikten sonra çifte teslim edildi.
MEZARLIK YOLUNDA AĞLAMAYA BAŞLADI
Bebeğinin cenazesini otomobiliyle Camili Mahallesi Mezarlığı’na götüren Hasan Sert, yoldayken ağlama sesi duydu. Kefeni açtığında, bebeğinin kalbinin attığını ve ağladığını gören Sert, ambulans çağırdı. Yaşadığı belirlenen bebek, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülerek yoğun bakım servisinde tedaviye alındı. Sert ailesi, olayda ihmal varsa araştırılması için savcılığa giderek, ölüm raporu düzenleyen hastane hakkında şikayetçi oldu.

KEFENİ AÇINCA CANLI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI
Hastane bahçesinde çocuğundan iyi bir haber bekleyen Hasan Sert, yaşadıklarına inanamadığını söyledi. Sert, “Bebeğimin cenazesini aldıktan sonra yolda ağlama sesini duyunca irkildim. İlk başta inanmadım, ‘imkanı yok’ dedim ama kefeni açtığımda canlı olduğunu gördüm. Hayatımda ilk kez böyle bir şey duydum ve gördüm. Bir baba olarak çektiğim acı anlatılmaz. Bana ölü diye verdiler, yaşayan çocuğumu ‘al, göm’ diye verdiler. Eşimin psikolojisi de çok kötü. İhmal varsa araştırılsın istiyorum” diye konuştu.

SAĞLIK DURUMU KRİTİK
Öte yandan, yoğun bakım servisinde tedavisi süren 5 aylık bebeğin sağlık durumunun kritik olduğu öğrenildi. İl Sağlık Müdürlüğü, şikayet konusu olayla ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TÜRKİYE

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Dördüncü sondaj gemimiz 19 Mayıs’ta Türkiye’de olacak

 

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İstanbul’da Petrol Endüstrisinde Milli Teknolojiler (PEMT’22) Toplantısı’na katıldı.

Bakan Dönmez, burada yaptığı konuşmada, “Dördüncü sondaj gemimiz 19 Mayıs’ta Türkiye’de olacak. 4. sondaj gemimiz hazırlıkları için Mersin Taşucu’nda yaklaşık 2 ay kalacak. Gerekli çalışmaların ardından en kısa sürede ilk sondajına başlayacak.” dedi.

Continue Reading

TÜRKİYE

Üniversite Öğrencileri, Kadın Hijyeni ve Cinsel Sağlık konusunda bilinçlendirildi

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı KKTC Yurtlar Müdürlüğü ve Evkaf İyilik Gönüllülerin‘in katkılarıyla ‘Kadınlarda Genital Hijyen ve Cinsel Sağlık’ konulu konferans gerçekleştirildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Etem Görçin’in konuşmacı olarak yer aldığı organizasyon, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde düzenlendi.

Konuşmada, yanlış hijyenik  alışkanlıklar ve bilinçsiz cinsel davranışlardan kaynaklanan ve toplum kadın sağlığını tehdit eden unsurlar vurgulanarak  dinleyicilerden gelen sorularla interaktif bir söyleşi gerçekleşti.

Konferans sonunda organizasyonu hazırlayanlar tafafından Dr.Etem Görçin’e çiçek takdim edildi.

TAK/BRT

Continue Reading

TÜRKİYE

İzmir’de “Kıbrıs rüzgârı” esti

Kıbrıs’a özgü yiyeceklerle cittaslow kültürünün tanıtıldığı “Kıbrıs Günleri” etkinliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Kuzey Kıbrıs Cittaslow Ağı’nı temsilen 5 belediyeden 50 civarında üreticinin katılımıyla İzmir Kültür Park’ta yapıldı.

“İzmir Tarımı Mobil Uygulaması ve Kıbrıs Günü Etkinlikleri” adı altında düzenlenen etkinliğin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, KKTC İzmir Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Almıla Tunç, Kuzey Kıbrıs Cittaslow Ağı Koordinatörü Yeniboğaziçi Belediyesi Başkanı Mustafa Zurnacılar, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ve Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, KKTC Cittaslow Bilim Kurulu Başkanı Azmi Öge, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, KKTC’den gelen üreticilerle İzmirliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan etkinliğin açılışında, Seferihisar Çocuk Belediyesi halk dansları ekibi aralarında Kıbrıs oyunlarının da yer aldığı halk dansları gösterisi sundu.

Daha sonra “Başka Bir Tarım Mümkün” sloganıyla hazırlanan “İzmir Tarımı Mobil Uygulaması” tanıtıldı.

Yerel tohum merkezleri hakkında da bilgi verilen tanıtım sırasında Mehmetçik Belediyesi’nin Zeka Bey Tohum Merkezi’nden de söz edildi.

KKTC Cittaslow Ağı Koordinatörü ve Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, 7 ay önce Tunç Soyer’in kendilerini ziyaretiyle başlayan bir hayallerinin bugün gerçek olduğunu belirterek “Katkıları emekleri ödenemez. Teşekkür ederim” dedi.

Amaçlarının Kıbrıs kültürünü yaşatıp gelecek nesillere aktarmak olduğunu vurgulayan Zurnacılar, 80’den fazla Kıbrıs yemeğinin ve lezzetinin ayrıca el sanatlarının İzmir’e taşındığını söyledi.

Çocuk belediyelere de teşekkür eden Zurnacılar, üretimin önemine dikkat çekti; “Umarım İzmir’deki tarımsal üretimle ilgili bu çalışma bize de önek olur, kendine yeten bir ülke oluruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de konuşmasında, hem tarımsal üretimle ilgili yeni projeyi hem de Kıbrıs Günlerini birlikte düzenlemekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Üretimin dışa bağımlılıktan kurtaran bir unsur olduğuna dikkat çeken Soyer, kuraklık ve yoksullukla mücadele edecek tarım politikalarının önemini vurguladı.

Tunç Soyer, eylülde düzenleyecekleri Terra Madre etkinliğine KKTC’deki cittaslow belediyelerin de katılacağını bildirdi.

Bunun tüm çiftçilere dünya kapısını aralayacağını kaydeden Soyer, “Biz bu memleketin her karış toprağını ve Kuzey Kıbrısımızı çok seviyoruz. Kıbrıs’ın birbirinden lezzetli yiyeceklerini bizlerle buluşturan Kıbrıslı kardeşlerimize İzmir’e hoş geldiniz diyoruz” dedi.

Törende daha sonra Tunç Soyer tüm stantları gezerek Kıbrıslı Türk üreticilerden bilgi aldı, yiyecekleri tattı.

Bugün Tunç Soyer’in doğum günü olduğunu öğrenen Kıbrıslı organizatörler, onun için üzerine mumlar konulan pilavunalı bir doğum günü sürprizi hazırladı.

Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Belediyesi, Mehmetçik ve Yeniboğaziçi Çocuk Belediyelerinin 23 Nisan’daki “resmimi sen tamamla” etkinliğinde yapılan resimlerin sergilendiği alanı da ziyaret etti.

Stantlardakilerle sohbet eden bilgi alan ve hatıra fotoğrafları çektiren Soyer, TAK muhabirinin sorusu üzerine etkinliği değerlendirdi ve “Kıbrıslı kardeşlerimizin burada olması Kıbrıs’ın kültürünü lezzetlerini geleneklerini sergilemesi ne kadar zengin ve güçlü olduklarını bir kez daha bizlere hatırlatıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer etkinlikten çok memnun kaldığını belirterek “Kıbrıs’taki kardeşlerimize varlığımızı daha çok hissettirmemiz, yaşadıkları sıkıntıların aşılmasında destek olmamız lazım. Bu duygu ve düşüncelerle bu organizasyonu planladık… Bugün bir karnaval gibi bu organizasyon gerçekleşti. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Umudumuzu, geleceğe dair heyecanımızı büyüten bir buluşma oldu” diye konuştu.

Soyer, bundan sonra bir adım daha fazlasını hedefleyerek çalışacaklarını söyledi; “Bir üst seviyede daha ne yapabiliriz, ona kafa yoracağız” ifadelerini kullandı.

Bu arada Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer de tüm stantları gezerek bilgi aldı, ürünlerden tattı.

İzmir Kültür Park’ta Kıbrıs’a özgü yiyecek, içecek, macun ve tatlılarla el işlerinin satışa sunulduğu stantlarda, hellimin ve bazı yemeklerin hazırlanış aşamaları da tanıtıldı.

Kıbrıs yemek kültürünün İzmirliler için sergilendiği ve satışa sunulduğu etkinlik, akşam saatlerine kadar sürdü.

Kıbrıs Günleri etkinliğindeki stantlarda “Hellim, zivaniya, garavolli, köfte, pekmez, tarhana, el makarnası, peksemet, çitlembikli bitta, bigla, çilek reçeli, gül reçeli, portakal reçeli, alıç reçeli, turunç macunu, patlıcan macunu, ceviz macunu, gül suyu, çiçek suyu, adaçayı, limonata, bergamut limonatası, enginar turşusu, enginar macunu, ayrelli turşusu, gabbar turşusu, zeytinyağı, pastelli, üzüm sucuğu, köfter, pastırma, samarella” gibi ürünler yer aldı.

Ayrıca, samsı, patates köftesi, şeftali kebabı, garavolli, Aytotoro çöreği, Aytotoro tavası, börek ve molehiya gibi ürünler de stantlarda pişirilerek sunumu yapıldı.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish