Connect with us

TURİZM

Nemrut Dağı Ören Yeri’ni geçen yıl 171 bin kişi gezdi

Doğu ve batı medeniyetlerinin kesişme noktasında bulunan, anıt mezarı ve dev heykelleriyle adından söz ettiren UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ndeki 2 bin 150 metre rakımlı Nemrut Dağı Ören Yeri’ni geçen yıl 171 bin kişi ziyaret etti.
Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Günaydın, salgın sürecindeki kapanmanın ardından yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını söyledi.

BU YIL TURİST SAYISI 3 KATINA ULAŞTI
İlgiden duydukları memnuniyeti belirten Günaydın, “Nemrut Dağı’nı bu yıl 170 binden fazla kişi ziyaret etti. Bunların yüzde 90’ı yerli turist. Geçen yıl pandeminin etkisiyle ziyaretçi sayımız 52 bin kişiydi, bu yıl neredeyse 3 katına ulaştık ve 171 bin kişi ağırladık” dedi.
Hayata geçirilen projelerle yeni yıla yeni hedeflerle girdiklerini söyleyen Günaydın, şöyle konuştu:

“Gelecek yıl 300 bin ziyaretçi hedefliyoruz. Adıyaman’da turizmi geliştirmek için paydaşlarımızla sürekli iş birliğindeyiz, projeler üretiyoruz. Bu gibi projelerle ilimizde turizmin daha ileri seviyelere ulaşmasını bekliyoruz.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EKONOMİ

2022 Yılı Bütçesi komisyonda kabul edildi

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi; Meclis’te oylanarak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Komisyonda, Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların bütçelerinin görüşülüp kabul edilmesinin ardından bütçe kanun teklifinin maddelerine geçildi.

16 maddeden oluşan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 7 maddeden oluşan 2020 Yılı Kesin Hesap Kanunu Teklifi de komisyonda kabul edildi.

KDV GELİR TAHMİNLERİ 1’ER MİLYAR LİRA ARTIRILDI
Öte yandan, 14 Ekim’de kabul edilen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda, konaklama vergisinin uygulamasının 1 Ocak 2023’e ertelenmesine paralel olarak buradan öngörülen gelir tahmini kabul edilen önergeyle 2022 yılı bütçesi cetvelinden çıkarıldı.

Diğer taraftan beyana dayanan KDV ile dahilde alınan KDV gelir tahminleri, ekonomide meydana gelebilecek canlanmaya bağlı olarak 1’er milyar lira artırıldı.

FUAT OKTAY TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ve siyasi partilerin temsilcileri, bütçenin kabul edilmesinin ardından kısa birer teşekkür konuşması yaptı.

Komisyon Başkanı Yılmaz, 38 gün süren bütçe görüşmelerinde 225 kamu idaresinin bütçesi, 226 kamu idaresinin kesin hesabı ile 198 Sayıştay raporunun görüşüldüğünü belirterek komisyon görüşmelerinin 21 birleşim 80 oturumda yaklaşık 234 saat sürdüğünü söyledi.

257 MİLLETVEKİLİ 1650 SÖZ TALEBİNDE BULUNDU
Yılmaz, 257 milletvekilinin 1650 söz talebini kullandığını, başka bir deyişle Meclis’teki 582 milletvekilinin yaklaşık yüzde 45’inin bütçe müzakerelerine doğrudan katkıda bulunduklarını bildirdi.

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin görüşmeleri, 6 Aralık Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu’nda başlayacak.

 

Continue Reading

GÜNCEL

Muğla’da kıyıya 3 metre mesafede köpek balıkları görüntülendi

Ortaca ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki dünyaca ünlü Sarıgerme Plajı’nda köpek balıkları zaman zaman kıyıya 3 metre mesafeye kadar yaklaştı.

Sahil kesiminde gezintiye çıkan Servet Şimşek, 6 köpek balığını avlanırken cep telefonu kamerası ile saniye saniye görüntüledi.

Şimşek, ”Sahilden açık mesafede camgöz ve kum türü köpekbalıkları görüyorduk. Ancak kıyıya bu kadar yakın ilk kez görüyoruz. Büyük bir şaşkınlık içerisindeyim” dedi.

 

Continue Reading

GÜNCEL

Marmara’nın en büyük gölünde susuz kaldılar

İznik Gölü’ndeki su çekilmesi gün geçtikçe ilerliyor.

Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal gölü olan İznik Gölü, 80 metre ile derinliği en fazla olan tektonik tatlı su gölü olma özelliğini taşıyor.Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal gölü olan İznik Gölü, 80 metre ile derinliği en fazla olan tektonik tatlı su gölü olma özelliğini taşıyor.

Fakat son zamanlarda kuraklık ve tarımsal alanlarda kullanılan su yüzünden İznik Gölü kıyıdan 200 metre çekildi.

Kayıklar karaya otururken gölde yaşayan ördeklerin susuzlukla mücadelesi kameralara yansıdı.

Göl kıyısında işletmesi bulunan Aysel Güleç, “Bir önceki yıl daha kötüydü düzelir sandık ama şimdi resmen bir felaket. Görüyorsunuz kayıklar, ördekler karada, çok üzülüyoruz. Yetkililerden acil yardım bekliyoruz” dedi.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish