Connect with us

GÜNCEL

Kıbrıs Türkü’nun sesi Bartın’da yankilandı

“BU TÜR ETKİNLİKLER KIBRIS TÜRKLERİNİ ANLATABİLMEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

                -“Meçhul Tutsaklar’ın Bilinir Olma Mücadelesi ve Türk Medyasında Kıbrıs”, Bartın Belediyesi 24.Uluslararası Kitap Fuarında Anlatıldı

Bartın 24. Uluslararası Kitap Sergilar Belediyesi tarafından seçilebilir ve seçilebilmesi Ajan Kıbrıs Haber Ajansı Kıbrıs Haber Ajansı Genel Yayını Hüseyin Turan ile Girne Üniversitesi (GAÜ) İletişim Fakültesi Üyesi, Meçhul Tutsak Belgesel Film ve Yönetmeni Dr. Cem Kar Kitabı. “Meçhul Tutsaklar’ın Bilinir Olma Mücadelesi ve Türk Medyasında Kıbrıs” adı altında Cep Sineması’nda öne sürülecek şeyler anlatılıyor.

“Bizim Kıbrıs’ı Tanıtama Sorunumuz Var”

Kıbrıs Haber Ajans ve Ajans Kıbrıs Genel yayın yönetmeni Hüseyin Turan, Kıbrıs’ı tanıtamama problem var dedi.

Türkiye medyasında ile ilgili yanlış bilgi ve belge Kıbrıs’ta olacak. Okuyucu izleyicileri Kıbrıs konusunda yanıltılıyor diyen Hüseyin Turan Tur’da olan bir eğitim ada’ta eğlence ve uygunan yer olarak anlatılıyor. Bir bilgi olmadan, yerine getirilmeden veya araştırmadan veya herhangi bir mesklektaşı ile geçirilebilecek haberlerden yapılabilir. Gazetecilikten doğruyu yazmaktır. dedi.

Hüseyin Turan Kıbrıs görüşmesine değinerek 1931’den başlayana kadar gelinen süreç Kıbrıslı Türklerin nasıl varolma tartışması anlattı.

Kıbrıslı Rumlarla federasyon görüşmelerinden bu güne bir arpacık görüşmesinden alına olmadığını onun daim devam eden yol gösteren Turan, artıkların hayattan geri kalan ve yeni bir sayfa ile ilgili KKTC Sn. Ersin’in Anavatan Türkiye’de de büyük ile artık dünyadaki herkesin tartışması üzerinde iyi olabilir.

Daha Fazla Meçhul Tutsaklar’ın film yapımcısı ve kitabın yazarı Dr. Cem Kar, Kıbrıslı Türklerin Bilinir Olma Mücadelesini tüm ayrıntılarıyla anlatarak belgeselle ilgili de bilgi verdi. Kar, “Bir dönem için olan ve ölü olarak “Türkler’den ayrılacağım. Hatta yaşanılanları Kıbrıslı Türkler’in ve gazetecilerin anlatımıyla destekle bu eğitimi anlatacağım. Bu süreçte Türkiye, Kıbrıs, İngiltere ve İngiltere’de yaşanan 57 ile 1500 dakikadan fazla, farklı zaman içinde gerçekleşen görüşmeler. Döneme ait belgelere ulaşılır. . Yinelemeler için yapılan röportajları farklı bir kurgu ile kitaba da yapılır. Bu önemli bilgi ve eşyaları evden gönderiyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kendi haritasında yaşam mücadelesi veriyor. Bizim Kıbrıs’ı tanıtamama sorunumuz var. Ne yazık ki tanıtıp anlatmıyoruz. Bu tür söyleşiler bizim Kıbrıs Türklerini daha iyi anlatabilmemiz için bir fırsat fırsatı. Bizi böylesine önemli bir etkinlikte nakliyat için bir başka Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’a ve üretimine katkıda bulunuyorum” dedi. Bu tür söyleşiler bizim Kıbrıs Türklerini daha iyi anlatabilmemiz için bir fırsat fırsatı. Bizi böylesine önemli bir etkinlikte nakliyat için bir başka Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’a ve üretimine katkıda bulunuyorum” dedi. Bu tür söyleşiler bizim Kıbrıs Türklerini daha iyi anlatabilmemiz için bir fırsat fırsatı. Bizi böylesine önemli bir etkinlikte nakliyat için bir başka Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’a ve üretimine katkıda bulunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından “Meçhul Tutsaklar” gösterileri gösterimi. Gösterim salonda zaman zaman vuruldu. Daha fazla söyleşileyle ilgili soru cevap sohbet ederken, söyleşiden sonra Bartın Başkan yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu tarafından Hüseyin Turan ve Dr.

Hüseyin Turan Kimdir?

“1971 Kastamonu’da doğ. Yakın Doğu İletişim Fakültesi olan Hüseyin Turan mezun olan Üniversitede Eğitim ve Üniversite Halkla Müdürlüğü yaptı. 1999 yılından beri KKTC’de gelen gelen TV yayın çıkışında TV haber spikerliği ve haber programları yapıyordu. Bunlar: Akdeniz Radyo TV, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, Avrasya TV, Genç TV ve Kanal T. Halen Hakikat Web TV’de Çarşamba Hakikat Manşet adlı hikayeyi sunuyor. Turan, kendisine ait olan Ajans Mira Turan Cyprus Media&Production adlı kitabımızda bulunan Ajans Kıbrıs ve Kıbrıs Haber adlı genel yayın programını senin haberin. Hüseyin Turan ayrıca, İngiltere’de yer alan Avrupa Gazetesi,

 Dr. Cem Kar Kimdir?

“Aslen İzli olan Cem Kar, satın almak için 1999 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde satın almak. Lisansini Eğitim Yakın Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo TV-Sinema dersini aynı zamanda üniversitede Halkla İlişkileri alanında gerçekleşecektir. İletişim ve Medya Yönetimi, alanında doktorası olan, şu sıralar kendi formatı olan 360 Video çekimleriyle röportajlar yapmaktadır. 1999 yılında bu güneKKTC’nin çeşitli medya işletmesinde çalışan Kar, 2012’den geçtiğimiz günlerde Abrakadabra İletişim Yönetimi (ACM)’de stratejik iletişim yönetimi danışmanlık yapmaktadır. Kar, bu alanda müdahalede bulunmak için kampanya yürütenleri ve özel sektör kampanyalarını yürütmüşlerdir. Bu kampanyalardan bazıları şöyledir; Vakıflar İdaresi’

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Tatar, “En Başarılı Devlet Adamı” ödülüne layık görüldü

 

GAP Gazeteciler Birliği tarafından Malatya’da düzenlenen 15. GAP Oscar’ı ödülleri çerçevesinde “En Başarılı Devlet Adamı” ödülüne Cumhurbaşkanı Ersin Tatar layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar adına ödülünü, KKTC Gaziantep Başkonsolosu Fahri Yönlüer’in aldığı törende Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın teşekkür mesajının, sinevizyon eşliğindeki görüntüsü izlendi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın ödül töreni mesajı şöyle;

“Bildiğiniz gibi Kıbrıs meselesi uzun yıllar devam etmekte olan ve benim Cumhurbaşkanı seçilmemden sonra artık yeni bir siyasetin gündemde olduğu, bu siyasetin artık Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki ayrı bağımsız, egemen, eşit devletin iş birliği ile ancak bir antlaşmanın mümkün olduğunu, bu siyasetin tamamıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteği ile sürdürülmekte olduğunu bir kez daha buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu siyasetin tabii çok önemli ve uluslararası boyutuyla çok büyük bir değeri vardır. Çünkü yıllardan beri Kıbrıs’ta sürdürülmekte olan federal temele dayalı bir antlaşma için yapılan müzakerelerde, bir bakıma bir federal cumhuriyetin ancak Kıbrıs Türk halkını Avrupa Birliği içinde bir tehlikeye, bir maceraya sürükleyebileceği ve günün sonunda öyle bir antlaşma durumunda Türkiye’nin ve Türk askerinin Kıbrıs’tan ve Doğu Akdeniz’den çekilmesi ile Kıbrıs Türk halkının çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacağı gerçeği doğrultusunda bizim federal cumhuriyet değil, yan yana yaşayan iki ayrı devletin iş birliğini savunuyor olmamız, artık Kıbrıs’ta bambaşka bir siyasetin gündemde olduğunu da bir kez daha tekrar ediyorum.

Bunun anlamı Avrupa Birliği içinde olunsa da Kıbrıs’ın kuzeyinde ayrı bir Türk Devleti, egemen bir Türk Devleti, gerek Kıbrıs’ta bizim bağımsızlığı, özgürlüğü, egemenliği, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği yapabilme noktasındaki kendi egemenliğimiz, kendi kendimizi gelecekte yönetme hakkı, bütün bu unsurların birleşmesi ile Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan’da, hem denizlerde hem hava sahasında hem Kıbrıs Türk halkının hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hakkının ve hukukunun korunmasıyla bağımsız, özgür ve ilelebet bu adada varlığımızı sürdürebileceğimiz bir siyasetin gündemimizde olması ve bu şekilde savunabilmesi Türk siyaseti bakımında da çok değerli olduğunu belirtmek istiyorum.

Dolayısıyla Allah nasip etti, yıllardan sonra başladım siyaset kariyerime, şu anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak bu görevi yürütmekteyim. Bu benim için büyük bir gurur, büyük bir şeref. Çünkü dediğim gibi hem Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu, menfaatlerini ama aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyeti’nin de hakkını, hukukunu savunur bir durumda bütün uluslararası platformlarda, gerek Avrupa Birliği gerek Amerika Birleşik Devletleri gerek İngiltere, çeşitli ülkelerin buradaki birtakım girişimlerini cevaplayabilen ve bu konuda Türk dış siyasetinin, Türk ulusunun, Türk milletinin bekası için, geleceği için Doğu Akdeniz’deki varlığımızın bu anlayışla sürdürülebileceğini bütün dünya ile paylaşmak ve bunun liderliğini yapmak benim için çok önemli ve değerliydi.”

 

Continue Reading

GÜNCEL

Halk Dansları Şöleni düzenlendi…Ataoğlu: “Kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması önemli”

Başbakan Yardımcılığı’na bağlı Gençlik Dairesi ile Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında organize ettiği ve yeni oyun sunumlarının sahnelendiği halk dansları şöleni düzenlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre şöleni, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve vatandaşlar izledi.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu gecede yaptığı konuşmada, kültürler gelenek ve göreneklerin paylaşıldığı bu tür organizasyonların ülke gençliğinin kaynaşması açısından oldukça önem arz ettiğini ifade etti.

Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması ve sosyalleşmesi adına büyük önem arz eden sanat dallarının en az eğitim faaliyetleri kadar faydalı olduğunu dile getiren Ataoğlu, pandemi sürecinde yaşanan ayrılıkların ardından gençlerin yeniden sahnelerde olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Ataoğlu, kültürel değerlerin korunması ve kültürün gelecek nesillere aktarılması adına özellikle halk danslarının adadaki Türk varlığından itibaren nesilden nesile aktarıldığı, bunun da geriden gelen gençlere ışık olduğu belirtti.

Gecenin organize edilmesinde emeği geçen Gençlik Dairesi, Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu ve tüm derneklere teşekkür eden Ataoğlu, gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramlarını da kutladı.

Continue Reading

GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa Kaymakamlığı’nı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bu sabah, Lefkoşa Kaymakamlığı’na ziyaret gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, özellikle pandemi sonrası ve Ukrayna-Rusya savaşı dolayısıyla yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle halkın daha fazla hizmet beklediğini belirterek Lefkoşa Kaymakamlığı’nın hizmetlerinin önemine değindi.
Lefkoşa Kaymakamlığı ile her zaman temas içinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, kaymakamlığın yürüttüğü çalışmalarda başarılar diledi.
Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş ise, kaymakamlığın yürüttüğü çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanı Tatar’a bilgi verdi.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish