Connect with us

GÜNCEL

Muğla’da kıyıya 3 metre mesafede köpek balıkları görüntülendi

Ortaca ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki dünyaca ünlü Sarıgerme Plajı’nda köpek balıkları zaman zaman kıyıya 3 metre mesafeye kadar yaklaştı.

Sahil kesiminde gezintiye çıkan Servet Şimşek, 6 köpek balığını avlanırken cep telefonu kamerası ile saniye saniye görüntüledi.

Şimşek, ”Sahilden açık mesafede camgöz ve kum türü köpekbalıkları görüyorduk. Ancak kıyıya bu kadar yakın ilk kez görüyoruz. Büyük bir şaşkınlık içerisindeyim” dedi.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa Kaymakamlığı’nı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bu sabah, Lefkoşa Kaymakamlığı’na ziyaret gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, özellikle pandemi sonrası ve Ukrayna-Rusya savaşı dolayısıyla yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle halkın daha fazla hizmet beklediğini belirterek Lefkoşa Kaymakamlığı’nın hizmetlerinin önemine değindi.
Lefkoşa Kaymakamlığı ile her zaman temas içinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, kaymakamlığın yürüttüğü çalışmalarda başarılar diledi.
Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş ise, kaymakamlığın yürüttüğü çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanı Tatar’a bilgi verdi.

Continue Reading

GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Tatar, Lefkoşa Türk Lisesi Barutçuzade Ahmet Vasıf Efendi Kütüphanesi’nin açılışına katıldı

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa Türk Lisesi’nin 125. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gerçekleşen Barutçuzade Ahmet Vasıf Efendi Kütüphanesi açılış törenine katıldı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, açılışının yapıldığı kütüphanenin önemine değinerek kütüphane projesini hayata geçiren ekibin, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin ve Barutçuzade Vakfı’nın bu projesinin örnek teşkil etmesi temennisinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Tatar;  “Bugün, atalarımızın bu topraklarda verdiği mücadele ile kendilerinin harcamadığı ama gelecekte bizler ve sizler için ayırdıkları ve vakfettikleri malların nasıl değerlendirilebileceğini hep birlikte görüyoruz” dedi.
KKTC’de ihtiyaç duyulan alanlarda proje geliştiren ekiplerin Vakıflar İdaresi’ne başvurarak projelerin hayata geçirilmesinde imkanlarımızın olduğunu gördüğümüzü dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, imkanları iyi yönetip halkın geleceği için vakıf mallarının idaresinde Kıbrıs Vakıflar İdaresi Başkanı İbrahim Benter’e büyük görev düştüğünü ifade etti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törendeki konuşmasında verdiği mesajda, “Büyük fedakârlıklar sonucu bugüne taşınan vakıf malları kimsenin şahsi çıkarına olmamalıdır” dedi.
Asırlardır atalarımızın verdiği mücadelenin önemini bir kez daha hatırladığımızı belirten Cumhurbaşkanı Tatar, gençlere seslendiği konuşmasında, cumhuriyete sahip çıkmanın önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, gençlerin imkanları değerlendirip iyi eğitim almalarını ve gelecekte ülkemizin daha güzel günlere ulaşması için hizmet vermeleri temennisinde bulundu.
Lefkoşa Türk Lisesi’nin 125. yılını kutlayan Cumhurbaşkanı Tatar,  öğrencilere başarılar diledi.
Açılış konuşmasını LTL Müdürü Niyazi Türkseven’in yaptığı törende, Barutçuzade Vakfı adına Av. Metin Hakkı ve Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da birer konuşma yaptı.

Continue Reading

GÜNCEL

EHHD: “Devlet ne yaşlısına ne de engelli bireylere bakıyor… Engelli, yaşlı ve dezavantajlı gruplara sahip çıkılmıyor”

Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD) aktivistler ve derneklerin gündeme getirdiği hak ihlallerinin giderilmesi için devletin üzerine düşeni yapmadığını savundu.

EHHD’den yapılan yazılı açıklamada, EHHD’nin marjinalize hasta gruplarının yaşadığı hak ihlallerini tespit etmek için derinlemesine bir araştırma yaparak, veri topladığı, çözüm önerileriyle birlikte raporladığı ve raporu, milletvekillerine, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Teknik Komitesi üyelerine, ilgili Bakan ve müsteşarlara ilettiği buna karşın, EHHD’nin raporunda gerekse sağlık ve insan hakları alanında çalışan diğer aktivistler ve derneklerin gündeme getirdiği hak ihlallerinin giderilmesi için devletin üzerine düşeni yapmadığı kaydedildi.

EHHD açıklamasında, yaşlı ve engellilerin bakımı ve rehabilitasyonu, toplumsal hayata dahil edilmesi, eğitim, sağlık ve istihdam gibi ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik tek bir adım dahi atılmadığı, Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam yasasının (1993) bu yüzden yapıldığı ve bu yasayı uygulamanın da Çalışma Bakanlığı’nın sorumluluğunda olduğu belirtildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Son 1 yılda ülkemizdeki yaşlı ve engellilerin yaşadıkları ciddi sorunlara ve hak ihlallerine bakacak olursak; Şubat 2021 tarihinde 65 yaşındaki doğuştan işitme ve konuşma engelli kadın, kendisine cinsel istismarda bulunan kişiyi öldürerek mahkûm oldu.

Ekim 2021’de kayıp olduğu bildirilen 39 yaşındaki engelli kadın Meryem Toprak 20 günlük bir aramanın ardından dağlık alanda ölü bulundu.

Ocak 2022’de Sınırüstü Bakımevi’nde bulunan yaşlı ve engelli kişilerin yıllardır maruz bırakıldığı sağlıksız koşullar ve vahim hak ihlalleri gün yüzüne çıktı.

Mart 2022 tarihinde Sınırüstü Yaşlı Bakımevi’nde tedavi gören engelli bir kadına oradaki bakım görevlisi tarafından cinsel tecavüz ve cinsel saldırıda bulunulduğu tespit edildi.

Nisan 2022’de ise 21 yaşındaki down sendromlu kadının tecavüze uğradığı belirlendi.
Yasalar neden var?

Yasanın amaçlarından biri ‘Engelllileri, kendi güçleri ve becerilerini kullanmalarını sağlayarak tüketici olmaktan kurtarıp üretici duruma getirmek ve yaşamlarını huzur, güven, sağlık ve mutluluk içinde sürdürmelerini sağlamak’tır.

Kıbrıs’ın kuzeyinde sadece bir yıl içinde tüm toplumda infial yaratan birkaç örneği yukarıda paylaşmış bulunmaktayız. O zaman soruyoruz; devlet bakmakla yükümlü olduğu bu gruplara, yasada belirtildiği gibi huzur, güven, sağlık ve mutluluk içinde bir yaşam sürdürebilmeleri için ne yaptı?”

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

tr_TRTurkish