Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

ÇAVUŞOĞLU, GÜZELYURT BÖLGESİNDE TEMAS VE İNCELEMELERDE BULUNDU

Published

on

CYPFRUVEX’TE SEZON KAPANIŞ SEROMONİSİ YAPILACAK
“BALIKÇILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ HEDEFİYLE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLMEKTE”

“ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ KAYIT ALTINA ALINARAK, KONTROL EDİLİYOR VE ÜRÜNÜN HER AŞAMASI SERTİFİKALANDIRILIYOR”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Güzelyurt bölgesinde inceleme ve temaslarda bulundu.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Çavuşoğlu, Güzelyurt bölgesindeki temasları sırasında, Cypfruvex tesislerini, Yedidalga Balıkçı Barınağı’nı, Yeşilırmak Avcılık ve Atıcılık Derneği ile Erson Hocanın Organik Çiftliği’ni ziyaret etti.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Bakan Çavuşoğlu’na temasları sırasında Bakanlık Müdürü Bünyamin Merhametsiz, Hayvancılık Dairesi Müdürü Gönen Vurana, Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci, Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Cem Karaca, Özel Kalem Müdürü Kemal Şöföroğlu, Organik Tarım Birimi Sorumlusu Duygu Kaşer ve UBP milletvekili Menteş Gündüz eşlik etti.

CYPFRUVEX’TE SEZON KAPANIŞ SEROMONİSİ YAPILACAK
Bakan Çavuşoğlu’nun, Cypfruvex tesislerini ziyareti sırasında, Cypfruvex Genel Müdürü Cemal Redif ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından narenciye sezonunun genel bir değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye’den gelen narenciye kesim işçilerinin hem pandemi, hem de bayram nedeniyle ülkelerine döndüklerini anlatan Redif, ürünlerin dalında kalma tehlikesinin yaşandığını ancak bu durumun Cypfruvex işçilerinin fedakarlığı sayesinde atlatıldığını ifade etti. Redif, pazartesi günü sezon kapanış seremonisi yapacaklarını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, bu yıl narenciyenin dalında kalmadığını ve tüm ürünün toplanarak değerlendirildiğini belirtti. Çavuşoğlu, kesim işlemi yaparak, sıkıntılı bir durum yaşanmasını engelleyen Cypfruvex işçilerinin davranışının, “takdire şayan” olduğunu söyledi.

“BALIKÇILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ VE DAHA İYİ NOKTAYA GETİRİLMESİ HEDEFİYLE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLMEKTE”
Bakan Çavuşoğlu, geçen yıl iyileştirme çalışmaları tamamlanarak açılan ve şu an küçük boy 53 balıkçı teknesine ev sahipliği yapan Şehit Salih Hüseyin Askeri Limanı olarak da bilinen Yedidalga Balıkçı Barınağı’nda balıkçılarla da bir araya geldi.
Yedidalga Balıkçılar Birliği Derneği Başkanı Ergül Numan ve barınaktaki balıkçılarla görüşen Bakan, balıkçıların sorunları dinledi.
Bakan Çavuşoğlu, buradaki temaslarının ardından, Yeşilırmak Avcılık ve Atıcılık Derneği yetkilileri ile de görüştü. Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, Yeşilırmak’ta yeni yapılan mendirek çalışmalarını da inceledi ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
Yeşilırmak ve Yedidalga’daki temasların ardından Çavuşoğlu, balıkçılığın geliştirilmesi ve daha iyi noktaya getirilmesi hedefiyle çalışmalar yürüttüklerini belirterek, sektörle ilgili alanlarda doğru ve sağlam zeminin yaratılması için çabalarını sürdürdüklerini kaydetti.

“ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİNİN HER AŞAMASI SERTİFİKALANDIRILIYOR”
Bakan Çavuşoğlu, bölgedeki ziyaretleri çerçevesinde, Yeşilırmak’ta bulunan ve organik tarım yapılan Erson Hocanın Organik Çiftliği’ni de ziyaret etti.
Çiftliği gezerek, çiftliğin sahibi Nursel Ekici’den organik olarak yetiştirilen ürünlerle ilgili bilgi alan Bakan Çavuşoğlu, organik tarıma büyük önem verdiğini belirterek, organik tarımın maliyeti yüksek olarak yapılan bir tarım türü olmasına rağmen, dünyada gittikçe geniş yer tutmaya başladığını söyledi.
Ülkede de organik tarım yapan üreticiler bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, organik tarım sertifikası almak için bir takım kuralların yerine getirilmesi gerektiğini anımsattı. Çavuşoğlu, organik tarım ürünlerinin Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları tarafından kayıt altına alınarak, kontrol edildiğini ve ürünün her aşamasının sertifikalandırıldığını da kaydetti.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Ercan-Yonca Kavşağı’nda kaza meydana geldi

Published

on

By

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye saat 18:30 sıralarında, Ercan-Yonca Kavşağı arasında, Aydın EKER (E-38), yönetimindeki DR 534 plakalı araç ile kuzey istikametine doğru seyrettiği sırada, sola meyilli viraja geldiği zaman direksiyon hakimiyetini kaybedip orta refüje çarpıp takla atmıştır.

Kaza sonucu yaralanan araç sürücüsü kaldırıldığı Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavisi halen sürüyor. Soruşturma devam etmektedir.PGM/BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

‘İtfaiye Haftası’nın açılışı Lefkoşa Dereboyu’nda düzenlenen kortejle başladı

Published

on

By

Polis Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez 25 Eylül -1 Ekim tarihleri arasında ‘İtfaiye Haftası’ kutlanıyor.. Lefkoşa Dereboyu’nda kortej ile açılışı yapılan İtfaiye Haftası, hafta süresince yangınlara karşı alınacak önlemler ve yangınlara karşı bilgilendirici etkinliklerle devam edecek..

Etkinliğe Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan’ın yanısıra ilçelerden polis yetkilileri de katıldı.

Kortejin ardından Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bandosu kısa bir konser verdi..

İtfaiye Müdürü Ramadan Gürpınar etkinlikte konuşma yaparak, itfaiye haftasında amaçladıklarını anlattı.

Gürpınar, “Bu süreçte 25 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında bir dizi etkinlik gerçekleştirecek personelimiz ilçelerde.. Tüm ilçelerde itfaiyenin acil numarası olan 199’un üzerinde bulunduğu karanfil dağıtımı yapılacak. Halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için kurum kuruluşlarda yangın eğitimi verilecek. Farkındalık yaratmak için artan kan ihtiyacına yönelik lefkoşa itfaiye şubemizde kan bağışına bulunulacak” dedi. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

“Kara Yağ”a ilgi büyük

Published

on

By

İlk zeytin hasatı ile birlikte kara yağ yapımına da başlandı…

Keskin kokusu ve koyu rengi ile Kıbrıs Türk mutfağının vazgeçilmezi olan bu yağa ilgi oldukça fazla…

Uzun yıllardır Büyükkonuk da kara yağ çıkaran Mustafa Arıbey, ülkeye özgü olan bu yağa ilginin oldukça fazla olduğuna işaret ederek talebi karşılamakta zorluk çektiğini söyledi.

Arıbey, Kara yağ yapımını BRT için anlattı.

Devamını Oku

Trending