Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Arıklı: Pandemi krizi ile işsizlik yüzde 10’a çıktı

Published

on

Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın ilk altı aylık icraatlarının anlatıldığı, vizyon ve istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, 180’inci gün değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın yanı sıra Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, bakanlığa bağlı daire müdürleri de hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Arıklı, hem sağlık hem de ekonomi olarak zorlu bir pandemi sürecinden geçildiğini anlatarak, ekonomik daralma ile mücadele edilirken, bu krizi mümkün olabilecek en az hasar ile atlatmak için çalıştıklarını kaydetti.

2009 krizi ve sonrasında 2017’den itibaren ekonomik yavaşlama yaşandığını anımsatan Arıklı, pandeminin mevcut sorunlarla yüzleşme zorunluluğu yarattığını söyledi.

         Arıklı, 2011 yılından bu yana kişi başı gelirde 3 bin 500 dolar civarı fakirleşme yaşandığına işaret ederek, pandemi krizi ile işsizliğin yüzde 10’a çıktığını anlattı.

Özellikle gençler ve kadınların pandemi krizinde daha da zorlandıklarını dile getiren Bakan Arıklı, turizm ve yüksek öğrenim sektörlerine aşırı bağımlılıktan dolayı ekonomik faaliyetlerin ciddi şekilde etkilendiğini kaydetti.

         Pandemi sonrasıda eski normale dönülmesinin birşey kazandırmayacağına da işaret eden Arıklı, “Bize yeni bir normal gerek. Normaleşeceksek yeni ekonomik büyümeye dayalı bir model yaratmamız gerek” ifadelerini kullandı.

         Arıklı, “Ekonomik ve sosyal kalkınma vizyonunun makro düzeyde katılımcı bir yaklaşımla belirlenmesi, lokomotif sektörlerin sürdürülebilirliğinin sağlanmasını ve bu sektörlerin zengileştirilmesi, sosyal ihtiyaçların planlı ve zamanında karşılanmasını, kaynakların ise verimli ve etkin kullanılmasını mümkün kılabilen, bir ekonomik modele geçmeliyiz” dedi.

Bakan Arıklı, daha çok üretim, daha çok ihracat, turizm ve yüksek öğrenimde daha akılcı ve sağlam temeller, eğitimde uzmanlaşma ve farklı becerilerin yanında yaratıcılığın da kazandırıldığı bir sistem, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerin üretimi, kadın ve gençlere daha çok iş imkanı ve ekonomik büyüme odaklı bir planlamanın artık kaçınılmaz olduğunu da belirtti.

Bakan Arıklı’nın ardından, Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Ekonomik Durum Değerlendirmesi yaptı.

Aşıkoğlu, son 2 yıl içinde AB ülkeleri ve komşu ülkelere oranla en büyük ekonomik daralma ile karşı karşıya kalındığını ifade ederek, ülke ekonomisinin DPÖ’ye göre %11, Dünya Bankasına göre ise %14 küçüldüğünü söyledi.

2021 yılı için %3.5 ile 3.7 arasında bir büyüme beklendiğini kaydeden Aşıkoğlu, diğer ülkerden örnekler de verdi.

Aşıkoğlu, KKTC 2021 Mali yılı bütçesinin, 1 milyar 980 milyon TL yerel bütçe açığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 1.150 milyon TL katkı yapılacağı varsayımıyla 830 milyon TL genel bütçe açığı olarak yasalaştığını, sonrasında yaşanan süreçte, Haziran ayı itibarıyla 2021 mali yıl sonu toplam açığın 1 malyar 780 milyon TL’ye ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti.

Ardından Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, son 180 günü değerlendirdiği bir sunum yaptı.

Bakan Arıklı, burada bir süre önce güncellenmiş bir şekilde imzalanan Kıyı Anlaşması, Ekonomik İşbirliği Anlaşması, iki ülke arasında e-Ticaretin artırılması, KKTC ihracat eylem planı hazırlanması, anlaşmalı tarımcılık ve sanayicilik modeli geliştirilmesi, eğitim ve teknik destek, fuarlara teşvik, kadın ve genç girişimcinin artırılması, Güvercinlik’te oluşturulacak Yeni Organize Sanayi Bölgesi, Yenilenebilir Enerji, Otomasyon ve Dijitalleşme, Yasalar, Sanayi ile ilgili faaliyetler, ticari ve sportif faaliyetler konularındaki çalışmaşları detaylandırdı.

Arıklı, Güvercinlik’te III. Etap’ta 1 milyon 200 bin m2 alana tam teşekküllü bir sanayi bölgesi kurulacağını ifade ederek, yeni oluşturulacak sanayi bölgesinde yaklaşık 168 adet sanayi parseli planlandığını söyledi.

Bakan Arıklı, 100 milyon TL’ye varan akaryakıt kaçakçılığı gerçekleştirildiği iddiasına ilişkin olarak da konuşarak, bu durumu önlemek adına çalışma yaptıklarını, ülkedeki 2 akaryakıt şirketine, otomasyon sisteme kaydolmaları yönünde, ültimatom nitelikli bir yazı gönderdiklerini ifade ederek, “15 gün içinde otomasyon sisteme geçilmezse, lisansları iptal edilecek” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi

Published

on

By

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılara, Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği’nin katkılarıyla yoga ve boyama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin ardından yaşlılara müzik eşliğinde öğle yemeği verildi.Huzurevi sakinleri,kendileri için düzenlenen bu etkinlikte renkli ve keyifli bir gün geçirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, ülkede yaşlılara yatılı hizmet veren huzurevleri yanında, çocuklarıyla yaşayan yaşlıların, gün boyu hizmet alabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, çeşitli aktivitelere katılabilecekleri gündüz bakımevlerini de yaşama geçirmeyi hedeflediklerini belirterek,amaçlarının, bu alandaki modelleri Kuzey Kıbrıs’a taşımak olduğunu söyledi.

Yeni Huzurevi binası için Müteaahitler Birliği işbirliğinde açılan ihaleye başvuruların Salı günü sona ereceğini dile getiren Taçoy, hedeflerinin ihaleyi tamamladıktan sonra projenin ilk etabını 6 ay içinde tamamlamak olduğunu vurguladı.

Lapta Huzurevi yeni binasının ilk etap ihale sürecinin tamamlandığınıda kaydeden Taçoy, Lapta’dan sonra Lefkoşa’da da benzer bir projeyi hayat geçirmeyi istediklerini söyledi.

Lapta Belediye Başkanı Başkanı Mustafa Aktuğ da,farkındalık oluşturacak bu gibi sosyal sorumluluk projelerinde, yerel-merkezi yönetim – sivil toplum işbirliği ve halkla bütünleşmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan da, dairenin, insan yaşamına doğumdan ölüme kadar hizmet verdiğini anımsatarak, yaşlıların yaşamlarının bu döneminde toplum ve sosyal yaşam içinde kalacak fırsatlar yaratmak istediklerini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği Başkanı Şeniz Ertarkan Berkin de, dernek olarak huzurevinde bakım gören yaşlıların her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olacaklarını belirterek, bu amaçla yapılan çalışmaları anlattı.

Lapta Huzurevi Sorumlusu Ahmet Sakinoğlu ise,amaçlarının huzurevinde bakım gören yaşlıları toplumla ve sosyal yaşamla iç içe olmalarını sağlamak olduğunu belirterek, destek veren herkese teşekkürlerini sundu. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor

Published

on

By

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatandaşların gözdesi…

Büyük yatırımlar, bölgeye hareket getirdi…

Esnaf da bu durumdan memnun ancak emirname tartışmalarından usanmış gibi görünüyor. ..

Esnaf emirname tartışmalarının hem bölgeye hem de esnafına zarar verdiğini düşünüyor.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

Published

on

By

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor…

SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında 2006 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren Aile Güçlendirme Programı’ndan bugüne kadar 240 aile ve 690 çocuk destek aldı…

Aile Güçlendirme Programı’nın amacını Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem BRT’ye açıkladı…

Görkem, biyolojik ailesinin bakımını kaybetme riski taşıyan çocuklar ve ailelerine yönelik programla birlikte 3 ile 5 yıl arasında destek sağladıklarını, bununla da çocukların biyolojik ailelerinden ayrılmasını önlediklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Anıl Görkem, bireylerin farklı konularda aile eğitimine ihtiyacı olduğunu ifade ederek, taleplere şuan sadece Lefkoşa sınırları içerisinde yanıt verebildiklerini ve bunun sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Sosyal Hizmet Uzmanı Sevgi Özbarışçı da ailelerin yaşadığı zor durumları güçlü kılmak için her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Aile Güçlendirme Programı Koordinatör Yardımcı Doçent Doktor Anıl Görkem, SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında yürütülen Aile Güçlendirme Programı’nı daha geniş alana yayma hedefinde olduklarını belirterek, gönüllü destekçilerin artması çağrısında bulundu.BRT

Devamını Oku

Trending