Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Amcaoğlu: Konuşmamı yapıp, çantamı alıp gitmiyorum

Published

on

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu BRT’de ’17. Saat’ programına katılarak, Hal Yasası ve Enerji Üst Kurulu Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Hal Yasası’nın Cumhuriyet Meclisi AB Uyum Komitesi’nde önümüzdeki hafta 2 Kasım Çarşamba ve 4 Kasım Cuma günü madde madde görüşülmesine başlanacağını söyledi.

Amcaoğlu, “ 2023 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmeye başlanmadan önce 16 Kasım’dan önce Genel Kurul’dan geçirilerek yasallaşması için elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız” dedi.

Amcaoğlu, Enerji Üst Kurul Yasasına El-Sen sahip çıkmazken, Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin yasayı desteklediğini ve her türlü katkıyı koymaya hazır olduğunu söyledi.

El-Sen’in 10 Ekim’de Başbakanlığa gönderdiği yazıda Enerji Üst Kurulu Yasası’nın da geri çekilmesi olduğunu anımsatan Amcaoğlu,

El-Sen’in uyarı yazısından bir gün sonra ise 11 Ekim’de Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin 151 üyesi ve bine yakın çalışanının Enerji Üst Kurulu Yasasını sonuna kadar desteklediğini dair bakanlığına yazı yazdığını ifade etti.

Amcaoğlu, “Yani düşünün Elektrik Müteahhitleri Birliği bu konuda yapılan çalışmayı takdir ediyorken, El-Sen bunu yapmıyor. Keşke tek gaileleri toplu iş sözleşmesi olmasaydı” diye konuştu.

Ülkede Cuma günü gerçekleşen Enerji Zirvesine Kıb-Tek’nin tek bir yetkilisinin dahi katılmamasını da eleştiren ve üzüntüsünü de dile getiren Amcaoğlu, “ Enerjiyi, enerji güvenliğini konuşuyoruz, enerji arz güvenliğini konuşuyouz ama bu ülkenin 9.5 Milyar TL bütçesi olan Elektrik Kurumu’ndan tek bir yetkili yok. Üzülerek seyrediyorum. Yani bu ülkeyi bir tek ben sevmiyorum. Öye bir iddiam da yok.Bu ülkeyi herkes eviyorsa en az bizim sevdiğimiz kadar ben de diyorumki gelin sorunları konuşuyoruz. Geleceği konuşuyoruz.Uzmanlar neler yapılması gerektiğini konuşuyor. Ben can kulağı ile dinliyorum. Konuşmamı yapıp, alıp çantamı gitmiyorum. Uzmanları dinliyorum. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı statüsünü tutarken yanlış bir adım atılmasın diye ilmek ilmek herşeyi dokumaya çalışırken en yetkili makamların oralarda olmaması, 9.5 Milyar TL bütçeyi yönetenlerin oralarda bulunmaması inanın benim kadar herkesi üzmüştür” dedi.

Amcaoğlu, Şubat ayının sonuna kadar Enerji Dairesi başta olmak kayıdıyla Enerji Üst Kurulu’nu, Enerji verimlilik ve elektrikli araçlarla ilgili yasa tasarılarını hayata geçireceklerini söyledi.

Bakan Amcaoğlu, “Bütçe görüşmelerinden hemen sonra Ocak ayının ikinci haftası Enerji Dairesi ve Enerji Üst Kurulu yasaları görüşülmeye başlanacak. Şubat ayında da söz konusu yasaların yasallaşması hedefliyoruz. Ondan sonraki adımları da atmaya devam edeceğiz” dedi.

Olgun Amcaoğlu, Elektrik Kurumu’nun Fasıl 171 ile alakalı olan ilgili maddelerin de güncelleneceğini söyledi.

AMCAOĞLU: TARTIŞMALAR ORADA OLACAKSA DA MECLİS’İN KAPISININ AÇILMASINA GEREK BİLE YOKTUR

Bir soru üzerine Amcaoğlu, Meclis’te muhalefete yanıt vermek adına kürsüye çıkıp konuşmasının kesilmek istenmesine anlam veremediğini söyledi.

Amcaoğlu, “Hiçbir arkadaşıma lütfen beni dinleyin demek gibi bir durumda olmamayı yeğlerim. Çünkü kürsüye çıkıp konuşmasını yapan herkesi dikkatle bütün denetim günlerinde oturumu sabahtan sonuçlanana kadar takip ediyorum….Çok ciddi bir konuyu dile getiren Devrim Barçın’ın ardından devamında yapılması gerekenleri dile getirirken, üzerine basa basa 15 kez lütfen beni dinleyin diye rica ederken aynı şekilde bunu kesmeye çalışan arkadaşlarımın neden yaptığını anlamış değilim” dedi.

Meclis’te bazen hiç olmaması gerekenlerin televizyon ekranlarına yansıdığına değinen Bakan Amcaoğlu, “Hiç duyulmaması gerekenler oralarda söyleniyor. Ve ben üzülüyorum. Bizim vekalet verdiğimiz kişiler böyle mi konuşmalı diye vatandaş kendi aralarında söylüyorlardır. Tam da burada herkesin başını iki elinin arasına alıp o taşıdığı statüye dikkat eder vaziyette sorularını sorması, kürsüye çıkması taraftarı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Siz çıkıp kürsüden Meclis’teki diğer milletvekili arkadaşlarınıza hırsız diyemezsiniz. Böyle bir suçlama getiremezsiniz.Eğer bu konuda sıkıntı varsa sıkıntıyı aşmakla ilgili gerekli kurumları göreve çağırırsınız. Hiç kimseye itamda bulunamazsınız. Kaldı ki siz bu seviyeyi çektikten sonra o noktalara bundan sonra tartışmalar orada olacaksa da Meclis’in kapısının açılmasına gerek bile yoktur” dedi.

Olgun Amcaoğlu, “Ben kendi üzerime düşeni yaptığımı hissediyorum. Dilimin döndüğünce, adabımca birilerini ikaz ettiğime inanıyorum. Her ne kadar da üslubum olmasa bile bunun yapılan hareket karşısında yanlış olduğunu değil ama sert olduğunu kabul ediyorum” diye konuştu.

Bakan Amcaoğlu, Meclis çalışmalarında son bir iki yıldır yaşanan seviyenin ve dozun bugüne kadar görmediği ve arzu etmediğini bir seviyede olduğunu da dile getirdi. BRT

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Bakan Taçoy’dan Dünya Kadın Hakları Günü mesajı: “Kadın devriminin önemli bir eşiği”

Published

on

By

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin, Cumhuriyet’in “kadın devriminin” önemli bir eşiği olduğunu kaydetti.

Taçoy, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Mesajında, “Bugün, kadınların hayatın her evresine katılımlarının yadsınamaz bir gereklilik olduğu gerçeğinin yıl dönümüdür” diyen Taçoy, Dünya Kadın Hakları Günü ile Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının teslim edilmesinin yıl dönümü olduğuna dikkat çekti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 5 Aralık tarihinin anlam ve önemini daha fazla idrak ettiklerini ve savunduklarını vurgulayan Bakan Taçoy, “Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi Cumhuriyet’in ‘kadın devriminin’ önemli bir eşiğidir. 5 Aralık 1934’te genç Cumhuriyet’in kadın yurttaşlarına verdiği bu haklar devrim niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

Büyük Atatürk’ün, halkçı ve eşitlikçi devrimlerinin bir devamı olan bu hakların, kadınların toplumsal hayata güçlü şekilde katılmasında ve Türk toplumunun çağdaşlaşmasında büyük bir aşama olduğunu belirten Taçoy, “Kadınlarımız yüce varlıklarının yanı sıra, bilgileri ve yetenekleriyle günümüze ışık tutmakta, geleceğe olan inancımızı yücelterek, umutlarımızı tazelemektedirler” dedi.

-“Siyaset alanında da kadınlara ihtiyaç çok fazla”

Her alanda olduğu gibi siyaset alanında da kadınlara ihtiyacın çok fazla olduğunu ifade eden Taçoy, şöyle devam etti:

“Kadınlarımızın seçmen olduğu kadar seçilen olarak da katılım göstermeleriyle ülkemizin demokrasi anlayışı daha da gelişecektir. Devlet yönetimine katılımları ise bizleri üst düzey bir kapasiteye taşıyacaktır.”

“Şunu asla unutmamalıyız ki, toplum olarak başarıyla çıktığımız her dönemde ve ileriye doğru attığımız adımların her evresinde kadınlarımızın katkısı büyüktür” vurgusu yapan Bakan Taçoy, şunları kaydetti:

“Onların olmadığı ya da geride durduğu hiçbir dönemde başarıya ulaşamayacağımızın bilinci içerisindeyiz. Halkımız çağdaş dünyada hak ettiği yere muhakkak ulaşacaktır ve kadınlarımızın ortaya koyacağı beceri ve üstün gayretler neticesinde olacaktır.”

Kıbrıs Türk kadınının, her zaman ve her koşulda ait olduğu topluma gurur duyacağı eserler ortaya koyduğunu ifade eden Taçoy, kadınların, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutlayarak, en güçlü saygı ve sevgilerini sundu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Komite’de Hukuk Dairesi, Başbakan Yardımcılığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçeleri onaylandı

Published

on

By

Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, “Hukuk Dairesi, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı” bütçelerini onayladı.

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay başkanlığında, bugün saat 10.00’da toplanan komite, 2023 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmelerini sürdürdü.

Komite, Hukuk Dairesi (Başsavcılık) Bütçesi’ni görüştü ve Hukuk Dairesi (Başsavcılık) için öngörülen 80 milyon 777 bin 200 TL tutarındaki ödeneği 1 milyon 500 bin TL artış önerisi ile 82 milyon 277 bin 200 TL’ye yükselterek oy birliğiyle onayladı.

Hukuk Dairesi (Başsavcılık) Bütçesi’nin Komitedeki görüşmeleri esnasında Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Maliye Bakanı Alişan Şan, Başsavcı Yardımcısı Ahmet Varol ve bürokratlar da hazır bulundu.

Daha sonra Komite, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı Bütçesi için öngörülen 523 milyon 581 bin TL tutarındaki ödeneği oy çokluğuyla onayladı.

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı Bütçesi’nin Komitedeki görüşmeleri esnasında Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve bürokratlar hazır bulundu.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, bugünkü oturumunu 2023 Mali Yılı Bütçesi’nde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi için öngörülen 1 milyar 36 milyon 455 bin 200 TL tutarındaki ödeneği oy çokluğuyla onaylaması ile sonlandırdı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesinin Komitedeki görüşmeleri esnasında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve bürokratlar da hazır bulundu.

UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay başkanlığında toplanan komite toplantısına, CTP Milletvekili Komite Başkan Yardımcsı Fikri Toros, UBP Milletvekilleri Hüseyin Çavuş ve Hasan Küçük, CTP Milletvekili Salahi Şahiner katıldı. Komite toplantısına ayrıca UBP Milletvekili Yasemi Öztürk, CTP Milletvekilleri Devrim Barçın, Filiz Besim ve Doğuş Derya da katıldı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Tatar:Kıbrıs Türk halkının geleceğini tesis etmek, en büyük doğal kaynağımız olan toprağımızı ve tarımsal üretimimizi korumaktan geçmektedir

Published

on

By

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 5 Aralık Dünya Toprak Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın mesajı şöyle;

“Uluslararası Toprak Bilimleri Birliği tarafından, 2002’de toprağın insan sağlığı ve doğal hayatın devamı üzerindeki önemine dikkati çekmek amacıyla 5 Aralık’ın, Dünya Toprak Günü olarak kabul edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler 68. Genel Kurulu’nda, Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) talebi doğrultusunda aynı tarih olan 5 Aralık’ın Dünya Toprak Günü olarak resmen kabul edilmesiyle birlikte biz de her sene bu önemli günde toprağın insan yaşamındaki önemine dikkati çekerek gelecek nesillere bunu aktarıyoruz.

Kısıtlı tarımsal arazilerimiz nedeniyle atılması gereken zaruri adımları ivedilikle atmaya başlamalı, yatay büyüme yerine dikey büyümeyi hızlı bir şekilde gündemimize getirmeliyiz. Dikey büyümeyi gündemimize getirirken tarıma elverişli ve verimsiz arazilerimizin tespiti, doğru ve ivedi bir yöntem olacaktır. Tarımsal anlamda kıymetli olan arazilerimize sahip çıkabilmek adına, en büyük doğal kaynağımız olan toprağımızı ve buna bağlı olarak tarımsal üretimimizi korumak, Kıbrıs Türk halkının geleceğini tesis edecektir.

5 Aralık Dünya Toprak Günü’nü kutladığımız bu günde Asrın Projesi’nin önemi bir kez daha gün yüzüne çıkmaktadır. Kıt su kaynakları ile hayatını idame ettirmeye çalışan Kıbrıs Türk halkı, Asrın Projesi’yle geleceğine ümit ile bakmakla beraber, erkenci iklime sahip ülkemizde niş tarım ürünlerinin ve ikinci hasat yapabilecek ürünlerin, gelecekte üretilme ümidi elverişli duruma gelmiştir.

Bu bağlamda Su Temin Projesi, Toros Dağları’nın suyunun Akdeniz’den boru ile geçirilerek KKTC topraklarına taşınması projesi bizim için nefes borusu olmaktadır. KKTC‘ye yılda 75 milyon m³ su ulaşacak şekilde hazırlanan projenin, Kuzey Kıbrıs’ın 50 yıl boyunca kullanma ve içme suyu ihtiyacını karşılaması öngörülmektedir. Projenin gerçekleşmesiyle ortaya çıkan farkındalıkla yerel kaynakların da korunması, halk tarafından benimsenir hale gelmiştir. Verimli topraklarımızla üretimimizi perçinlemek ve geleceğimizi emin adımlarla tasarlamak adına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile gerçekleştirilen Su Temin Projesi, toprağımıza gösterdiğimiz bağlılığımızın ve geleceğimize sahip çıktığımızın ispatıdır.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sahip olduğu topraklar, Kıbrıs Türk halkının ada üzerindeki varlığının yegâne sebebidir.”

Devamını Oku

Trending