Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

Akcan: “Çocuk Yuvası’ndaki Çocukların, Sevgiye İhtiyacı Var”

Published

on

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan, “Çağlayan Çocuk Yuvası’ndaki çocukların maddi desteğe değil, sevgiye ihtiyacı var” dedi.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan, Lefkoşa Çağlayan Çocuk Yuvası’nda 53 çocuk bulunduğunu, ancak bu çocuklardan hiç birinin evlatlık verilebilecek durumda olmadığını söyledi.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirinin sorularını yanıtlayan Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan, tek çocuk yuvasının Lefkoşa’da bulunduğunu, çocuk yuvasında sadece annesi babası olmayan çocukların değil, korumaya muhtaç problemli ailelerin, annesi babası bakamayacak durumda olana ailelerin, boşanma durumunda olan sorunlu ailelerin çocuklarının da devlet güvencesi altında tutulduğunu anlattı.

Akcan, bu sebeple  yuvadaki çocukların hiç birinin evlatlık verilebilecek durumda olmadığını söyledi.

16 yaşına kadar çocukların çocuk yuvasında koruma altında olduğunu belirten Akcan, evlat edinme koşulları ve koruyucu aile konusunda bilgiler verdi.

EVLAT EDİNMEDE ARTIK EVLİLİK ŞARTI ARANMIYOR, TEK EBEVEYNE DE ÇOCUK VERİLEBİLİYOR

Evlat edinme ve koruyucu aile konusunda birtakım kriterler ve uzun bir süreç olduğunu ifade eden Akcan, artık evlat edinmede evlilik şartı aranmadığını, tek ebeveyne de çocuk verilebildiğini kaydetti.

Evlat edinme veya koruyucu aile olmak için bir takım yasal mevzuatlar bulunduğunu, polisten karakter belgesi alınması gerektiğini, ailelerin ekonomik durumu, sağlık durumu gibi bir çok şeyin araştırıldığını ifade eden Akcan, Sosyal Hizmetler memurlarının aileleri, yaşadığı yerleri denetlediğini, ailelerin ruhsal bir sıkıntısı olup olmadığının araştırılarak, gerekli psikolojik testlerden geçirilmesi ardından sürecin başlatılabildiğini kaydetti.

ÇOCUK YUVASI’NDA KORUMA ALTINDA OLAN HER ÇOCUK EVLATLIK VERİLEMİYOR

Her isteyenin anında çocuk alamadığını, ancak çocukların geleceğini güvenceye alabileceği şartları oluşturması gerektiğini vurgulayan Hüseyin Akcan, ailesinde sıkıntı olan çocuklar veya kaybolan çocukların da kendilerinin korumasına verildiğini, dolayısıyla Çocuk Yuvası’nda koruma altında olan her çocuğun evlatlık verilemeyeceğini söyledi.

“Davası devam eden durumlarda çocuğu verme yetkimiz yoktur. Her çocuk aileye verilebilecek durumda değil. Anneden babadan vekalet alınmadan çocukların verilmesi mümkün değil. Ancak koruyucu aileye verilebilir. O zaman da ailenin onayı olması gerektir” diye konuşan Akcan, koruyucu aile olabilmek için de bir takım yasal mevzuatlar bulunduğunu aktardı.

Evlat edinme konusunda sürecin çok uzun olduğunu, ancak koruyucu aile için bu sürenin daha kısa olduğunu, yasal mevzuatların tamamlanması ve istenilen kriterlerin yerine getirilmesiyle ailenin başvurusuna göre çocukların sürekli olarak koruyucu ailede yanında kalabildiğini ifade eden Akcan, bazı çocukların belirli günlerde, hafta sonları veya tatil günlerinde ailesinin de izni varsa akraba yanında kalabilmesine izin verilebildiğini, ancak pandemi nedeniyle çocukların bu dönemde akrabalarına verilemediğini kaydetti.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOCUK YUVASINDA SIKINTI YAŞANMADI

Çağlayan Çocuk Yuvası’nda pandemi döneminde herhangi bir sıkını yaşanmadığını, yardımlarda bir aksama olmadığını zaten Çocuk Yuvası’nın maddi olarak hiç bir  sıkıntısı bulunmadığını ifade eden Akcan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman ve ekibinin bu konuda çok hassas olduğunu, özellikle gıda konusunda hiçbir sorun yaşanmadığını vurguladı.

Akcan, çocukların maddi değil, manevi olarak, sevgiye ihtiyaçları bulunduğuna işaret etti.

Lefkoşa Çağlayan Çocuk Yuvası’nın son yapılan tadilatlarla binasının da iyileştirildiğini, Haspolat’ta bir arazinin kendilerine tahsis edildiğini, Bakanlığın uğraşları ve Acapulco Vakfı’nın sponsorluğu ile iki yıl içinde bitirmeyi hedefledikleri “Sevgi Evi” projesi bulunduğunu söyleyen Hüseyin Akcan, amaçlarının küçük çocukları Çağlayan Çocuk Yuvası’nda bırakmak, daha büyük çocukları oraya aktarmak olduğunu söyledi.

Düşünülenin Çağlayan Çocuk Yuvası’nın bir yeni modeli olduğunu aktaran Akcan, Yeniceköy’deki eski polis okulunun da kendilerine verildiğini, 18 yaş artı rehabilitasyon merkezi olacağını belirtti.

Şu anda 3 tane 18 yaş üstü merkezleri bulunduğunu, ancak pandemi koşulları nedeniyle tam olarak faaliyet yürütemediklerini söyleyen Akcan, şu anda 18 yaş üzeri çok fazla genç bulunmadığını, olanların da dağınık yerlerde kaldıklarını, bazılarının Ortaköy’de kiraladıkları bir evde kaldığını, evde annelerin görevli olduğunu, onların gözetiminde bulunduğunu, birinin Lapta Huzur Evi’nde kaldığını, birkaç kızın da bu dönem için Çağlayan Çocuk Yuvası’nda kaldığını söyledi.

Pandemi nedeniyle Lefkoşa Çağlayan Çocuk Yuvası’nda çocuklarla direk temasa izin verilmediğini, ancak bağışların kabul edildiğini belirten Hüseyin Akcan, çocukların bu dönemde tek ihtiyacının tablet olduğunu, bunu henüz çözemediklerini, 60 kadar tablet bağışlansa kendileri için yeterli olacağını söyledi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

Güzelyurt Belediyesi yeni binasında çalışmalar sona geldi

Published

on

By

2018 yılında temelleri atılan ancak çeşitli nedenlerle tamamlanamayan Güzelyurt Belediyesi yeni binasında çalışmalar sona geldi.

7 dönümlük bir arazide 3 bin 250 metrekarelik bir alandan oluşan yeni belediye binasının açılmasıyla çarşı merkezine de rahatlama gelecek.

Konuyla ilgili BRT’ye konuşan Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, binanın 3 bin 250 metrekarelik bir alandan oluştuğunu ve 7 dönümlük arazide otopark ve yeşil alanlarla destekleneceğini anlattı.

Özçınar, Güzelyurt Belediyesi’nin mevcut binasının ise eğitim merkezine dönüştürüleceğini, burada meslek edindirme kursları ile yabancı dil eğitimlerinin yapılacağını anlattı.

Binanın, vatandaşın aynı kat üzerinde tüm hizmetlerini alabileceği şekilde planlandığına işaret eden Özçınar, ayrıca toplantı odasının vatandaşların meclis toplantılarını izleyebileceği şekilde organize edildiğini kaydetti.

BRT’ye konuşan vatandaşlar da binanın tamamlanmasıyla daha kolay ve sürdürülebilir hizmet alabileceklerini belirtti. BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Eylül-Ekim aylarında hangi balıklar yenir?

Published

on

By

Denizlerimizde balık sezonu açıldı vatandaşın da tezgahlarda gözü gönlü açıldı.

Lezzeti, faydaları ile sofralarımızın baş tacı Balıklar, halkımızın büyük ilgisiyle karşı karşıya.

Balığın bollaştığı aylar Eylül ve Ekim ayları, ancak her balık her mevsim yenmiyor.

Her ayın gözdesi farklı….

Peki EylüL- Ekim aylarında en lezzetli hangi balıklar yenir?

KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan merak edilenlere açıklık getirdi.

Atakan şu sıralar denizlerimizin bereketli olduğunu, İstavrit, voppa, palamut gibi balıkların bu mevsim denizlerimizde bol miktarda bulunduğunu belirterek, balık tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun günlük, taze alıp tüketmek olduğuna vurgu yaptı.

Kemal Atakan bu mevsim palamut, istavrit ve voppa’nın denizlerimizde bolca bulunduğunu söyleyerek, girdiler ve mazotun yüksek olmasına rağmen balıkta çok ciddi bir fiyat artışının olmadığını, balıkların kilosunun ortalama 100 TL’ye satıldığını söyledi.

Halkımızın balığın faydaları konusunda bilinçli olup, balık tüketimine özen gösterdiğini de dile getiren Atakan, bundan duydukları memnuniyeti de belirtti.

Atakan röportajında balıkçılığın bir sevda olduğunu söyleyerek, balıkçılığa başlama öyküsünü anlattı.

Balıkçılar olarak mevcut bir takım sıkıntıları bulunduğunu da kaydederek, bunların ivedilikle aşılması dileğindw bulundu ve sorunlarının giderilmesinde kendilerine destek olan TİKA’ya da teşekkür etti.BRT

Devamını Oku

Kıbrıs

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Olağan Gelen Kurulu gerçekleşti

Published

on

By

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Birliği Odası 10. Olağan Genel Kurul’u yapıldı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Lokalinde yer alan Genel Kurul’un açılışında konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Odası Genel Başkanı Kaan Asfaroğlu, Diş tabipleri için ayrı bir yasaya ihtiyaçları olduğunu belirterek bu konu ile ilgili çalışılması gerektiğini söyledi.

Yönetimde oldukları sürede en çok çalıştıkları konular hakkında üyelerini yeterince bilgililendirmediklerini belirten Asfaroğlu, seçilecek olan yeni yönetime üyeleri daha fazla bigilendirme öneride bulundu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut da, zorlu bir dönemden geçildiğini kaydederek meslek örgürtlerinin toplum sağlığı ve mesleğin korunması adına çok ciddi görevleri olduğunu söyledi.

Covid ile iletişim ve yaşam şekillerinin değiştiğini belirten Gürkut, “yasamızın tadilata ihtiyaca var ancak çok zorlu, baskı altında olduğumuz dönemlerdeyiz. Dikaktli davranmamız gereken zamanlardayız, yasamızı meclise gönderirken öncesinde viddi bir çalışma yapıp ciddi hukuki destek almamız lazım “dedi.

Gürkut’un konuşmasının ardından Hüseyin Bıçak başkanlığında divan oluşturuldu.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Faaliyet ve Mali Rapor okunarak onaylandı.
Genel Kurulda başkanlığa tek aday olan Halil Bakkaloğlu oybirliği ile seçilirken, yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu seçimleri de yapıldı.

Devamını Oku

Trending