Connect with us
Örnek Resim

Kıbrıs

ADALI CİNAYETİNİN AYDINLATILMASINI VE GEÇİCİ 10. MADDENİN KALDIRILMASINI İSTEDİ

Published

on

KUTLU ADALI’NIN ÖLÜMÜNDEN ÖNCE YAYIMLANAN “SOPA VE SIPA” BAŞLIKLI SON YAZISI OKUNDU
AHMET SADİ, FAZIL ÖNDER, AHMET YAHYA, AHMET İBRAHİM, AYHAN HİKMET, AHMET MUZAFFER GÜRKAN, DERVİŞ ALİ KAVAZOĞLU VE KUTLU ADALI ANILDI
“CİNAYETİN AYDINLIĞA KAVUŞTURULMASI İÇİN SOMUT ADIM ATARAK GEREKENLERİ YAPACAK MISINIZ? YOKSA SÜRECİ YİNE ZAMANA MI HAVALE EDECEKSİNİZ?”

Bu Memleket Bizim Platformu, Cumhurbaşkanlığı önünde basın açıklaması yaparak, Kutlu Adalı cinayeti dahil karanlıkta kalan her olayın aydınlığa kavuşmasını ve Anayasa’nın Geçici 10. Maddesinin kaldırılmasını istedi.
Bu Memleket Bizim Platformu, bugün saat 10.00’da Cumhurbaşkanlığı önünde yaptığı basın açıklamasında, Kutlu Adalı cinayetinin yanı sıra geçmişte meydana gelen bombalama, kurşunlama ve linç girişimi gibi karanlıkta kalan her olayın aydınlığa kavuşması adına baskı unsuru olmaya devam edeceklerini vurguladı. Açıklamanın ardından Kutlu Adalı’nın ölümünden önce yayımlanan ve KKTC ile TC arasındaki ilişkileri konu alan “Sopa ve Sıpa” başlıklı son yazısı okundu.
Bu Memleket Bizim Platformu adına açıklamayı, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa İlçe Başkanı Doğa Yalçın, Kutlu Adalı’nın son yazısını ise Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP YG) Örgütlenmeden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ersen Sururi okudu.
“UYDURUK GEREKÇELER VE VATAN HAİNİ SÖYLEMİ İLE CİNAYETLER İŞLENDİ”
Platform açıklamasında; Ahmet Sadi, Fazıl Önder, Ahmet Yahya, Ahmet İbrahim, Ayhan Hikmet, Ahmet Muzaffer Gürkan, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kutlu Adalı anılarak, “Bu değerlerimizin tümü Kıbrıs’ta barışı, ortak yaşamı, demokrasiyi, insan haklarını ve aydınlık bir geleceği savundukları için katledildiler. Biz bu değerlerimizi kaybettik, her bir değeri kaybedişimizle sarsıldık ama yılmadık ve çoğaldıkça çoğaldık” denildi.
Cinayetleri işletenlerin amacının Kıbrıs’ta kendilerinin yarattığı düşmanlıkların devamını sağlamak ve bunun üzerinden de karanlık işlerini gizlemek olduğunun savunulduğu açıklamada, bu nedenle kin ve nefret duygularının geliştirildiği, uyduruk gerekçeler ve vatan haini söylemi ile cinayetler işlendiği, toplumun korkutularak sindirilmeye ve susturulmaya çalışıldığı belirtildi.
Temiz ve aydınlık bir toplum yaratmak için geçmişteki karanlık olaylarla yüzleşilmesi, gerçeklerin ortaya çıkmasının sağlanması ve öldürülen tüm yurtseverlerin itibarının iade edilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, yıllardır demokratikleşme ve sivilleşme mücadelesi verildiği hatırlatılarak, “Bunun ilk adımı da Anayasamızdaki Geçici 10. Maddenin kaldırılması olmalıdır” denildi.
“TOPLUM SUÇLULARI BİLİYOR”
Açıklamada, kamuoyuna yansıyan iddia ve itiraflarla birlikte ülkedeki faili meçhullerin de perdesinin aralandığı savunularak, toplumun suçluları bildiği belirtildi.
“Önemli olan Sayın Tatar başta olmak üzere hükümet ile ilgili kurumların ne yapacağıdır. Cinayetin aydınlığa kavuşturulması için somut adım atarak gerekenleri yapacak mısınız? Yoksa süreci yine zamana mı havale edeceksiniz?” diye sorulan açıklamada, Platformun Kıbrıs Türk toplumu adına konunun takipçisi olacağı vurgulandı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Yalnız Kutlu Adalı cinayeti değil, geçmişte gazete, siyasi parti ve Cumhurbaşkanlarının ofislerinde meydana gelen bombalamalar, kurşunlamalar ve linç girişimleri gibi karanlıkta kalan her olayın aydınlığa kavuşması adına baskı unsuru olmaya devam edeceğiz.
Bizleri sindirmeye, bastırmaya ve susturmaya çalışanların karşısında dünden daha da dik duracağız.
Susmadık, susmayacağız çünkü biz halkız, haklıyız. Unutmadık, unutturmayacağız. Çünkü bu memleket bizim.”
Açıklamanın ardından Kutlu Adalı’nın ölümünden önce yayımlanan “Sopa ve Sıpa” başlıklı son yazısı, TKP YG Örgütlenmeden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ersen Sururi tarafından okundu.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs

“Avrupa Diller Günü” Büyük Han’da düzenlenen etkinlikle kutlandı

Published

on

By

Avrupa Birliği’nin dil zenginliğini sergilemek, çok dillilik ve dil öğrenimini teşvik etmek amacıyla her yıl 26 Eylül’de kutladığı “Avrupa Diller Günü” dolayısıyla, bugün, Lefkoşa’da “Avrupa Diller Günü Fuarı” adlı bir etkinlik yapıldı.

AB Bilgi Merkezinden yapılan açıklamaya göre etkinlik, bugün, Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle Büyük Han’da düzenlendi.

Etkinlikte, konuşan Avrupa Birliği Program Destek Ofisi Müdür Vekili Virve Vimpari, Avrupa Birliği içerisinde, dil alanındaki çeşitliliğin daha fazla kültürlerarası anlayışa ulaşmak için bir araç olduğunu vurguladı.

Vimpari, AB’nin çok dillilik politikasının dil öğrenimini desteklerken, çok dilli bir ekonomiyi teşvik ettiğini ve vatandaşların AB mevzuatına erişimini sağladığını belirtti.

2001 yılından bu yana her yıl 26 Eylül Avrupa Diller Günü dolayısı ile Avrupa genelinde düzenlenen çeşitli aktiviteler ile dil alanındaki çeşitliliğe dikkat çekilmekte ve çok dillilik teşvik edilmekte.

Büyük Han’da yer alan etkinlikte, Kıbrıs Fransız Enstitüsü, Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği, Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kıbrıs İki Dillilik Derneği, Kıbrıs Türk Alman Kültür Derneği ve Goethe-Institut Kıbrıs dil öğrenme fırsatları ve kültürleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulundular.

Etkinlikte ayrıca, çocukların, gençlerin ve ailelerin Avrupa kültürlerini ve dillerini keşfedebileceği eğlenceli aktivitelere yer verildi.

Devamını Oku

Kıbrıs

Sendikalar “Göç Yasası” kapsamında istihdam edilenlerin mağduriyetlerin giderilmesi konusunda hükümetle uzlaşıya varıldığını açıkladı

Published

on

By

Sendikalar, göç yasası diye adlandırılan 47/2010 sayılı yasa kapsamında istihdam edilenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusundaki talepleriyle ilgili Başbakan’a vekalet eden Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile bugün uzlaşıya vardıklarını açıkladı.

KTAMS,KAMUSEN, KAMU-İŞ, KTÖS, KTOEÖS,TÜRK-SEN,DEV-İŞ, HÜR-İŞ, BES,KOOP-SEN,GÜÇ-SEN, VERGİ-SEN,TIP-İŞ,MALİYE-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN ve BASIN-SEN adına açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, 3 gündür gerçekleştirdikleri görüşmelerde bugün uzlaşıya vardıklarını belirterek, ”Uzlaşıya varılan konularla ilgili pazartesi günü Başbakan’la bir protokol imzalanacağından, başlatmış olduğumuz tüm grev ve eylemlerimiz askıya alınmıştır.” dedi.

Devamını Oku

Kıbrıs

KTTO Genel Kurulu gerçekleştirildi… Başkanlığa tek aday olan Ömer Taşargöl getirildi

Published

on

By

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası (KTTO) 10’uncu Olağan Genel Kurulu yapıldı.

KTTB Birlik Binası’nda yer alan Genel Kurul’da başkanlık divanı oluşturulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Yonca Morris yaptığı konuşmada kendi başkanlığı döneminde yapılan çalışmaları aktardı.

Acilde çalışan hekimlerin ardışık şekilde istifa ettiklerine de işaret eden Morris, Acil serviste hala sabit bir kadronun oluşmadığını, sürekli gündeme getirmelerine rağmen çözüm bulunamadığını belirtti.

Moris “Acil serviste oluşturulmamış kadro nedeniyle çoğu zaman asistanlar kalıyor. Acil serviste uzman bir hekim muhakkak olmalı.” dedi

Asistan hekimlere yönelik düzenlenen kurslar ve kongrelerden de bahseden Morris, doktorların özlük hakları ve sosyal güvenlik haklarıyla ilgili de girişimlerde bulunmaya devam ettiklerini ancak olumlu yanıt alamadıklarını kaydetti.

Yapılan konuşmanın ardından faaliyet ve mali rapor okunarak onaylandı.Daha sonra seçime geçildi.

Yeni yönetim kurulu ve disiplin kurulunun da belirlendiği Genel Kurul’da Başkanlığa tek aday olan Ömer Taşargöl getirildi.BRT

Devamını Oku

Trending