Connect with us

GÜNDEM

“KKTC’NİN VE KIBRIS TÜRK HALKININ YANINDA OLMAMIZ LÂZIM”

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve KKTC’nin her zamankinden daha yakın çalışacağı bir dönemde olduğunu belirterek, Türkiye’nin, KKTC’ye verdiği desteği de sürdüreceğini bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

“KKTC’de 11 Ekim’de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Türkiye’nin adaylara değil ama Kıbrıs Türk halkına mesajı nedir?” sorusuna ilişkin Çavuşoğlu, KKTC’deki bu seçimin, her seçim gibi önemli olacağını ve Kıbrıs Türk halkının iradesinin sandığa yansıyacağını kaydetti. 

Çavuşoğlu, KKTC’de her zaman demokratik seçimlerin olduğunun altını çizerek, Kıbrıs’ta bu olgunluğun bulunduğunu söyledi. 

Türkiye ve KKTC’nin her zamankinden daha yakın çalışacağı bir dönemde olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz meselesinin ve ilerleyen süreçte Kıbrıs’ta bir çözüm sağlanabilmesi için atılması gereken adımların bulunduğunu belirtti. 

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde olduğu gibi KKTC ile her zaman dayanışma içerisinde kaldığını ve bundan sonra da dayanışmaya devam edeceğini dile getirerek, “Ama şunu bir kere daha söylemek isterim: Bundan sonraki süreç, KKTC ve Türkiye olarak en yakın iş birliği içinde çalışacağımız bir süreç olacak.” dedi. 

Seçimlerden sonra da bu ortamın oluşacağını temennisi eden Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının da bu konuda hassas olduğunu ifade etti. 

“RUM TARAFI, TÜRK TARAFIYLA HİÇBİR ŞEY PAYLAŞMAK İSTEMİYOR”

Çavuşoğlu, özellikle bu süreçte, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili konuların seçim malzemesi haline geldiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Biz Crans-Montana’da, ‘(Onlara) Bir daha federasyon için müzakere yapmayacağız. Bu son kez müzakeredir, o nedenle bu fırsatı tepmeyelim.’ dedik. Ben söyledim bir kere, (KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa) Akıncı söyledi iki defa. Bazen Akıncı önce söyledi, ben sonra iki defa söyledim. Toplantının başında, sonunda, kendi aramızdaki görüşmelerde de bu konuda hemfikirdik. Neden bunu söylüyoruz? Seçimde söz konusu olduğu için değil. 60 yıl federasyon için müzakere edildi. Bir sonuç çıktı mı? Çıkmadı. Bunun sorumlusu Türk tarafı mı? Hayır. Sorumlusu kim? Rum tarafı. Neden? Çünkü Türk tarafıyla hiçbir şey paylaşmak istemiyorlar. Federasyon olunca gücü paylaşmak zorundasın. Federasyonda, gücü, ekonomiyi her şeyi paylaşmak zorundasın.” 

Çavuşoğlu, bunun nedeninin, Rum tarafının Türk tarafıyla hiçbir şeyi paylaşmak istememesi olduğunu belirterek, “Paylaşmak isteseydi, şu hidrokarbon zenginliklerinin paylaşımı konusunda bir çözüme yanaşırdı. Yanaştı mı? Hayır, yanaşmadı. O nedenle, biz federasyon istiyoruz, istemiyoruz ondan dolayı değil. Gerçekçi olmak istiyoruz. 100 sene, 1000 sene daha federasyon için müzakere edelim, yine olmayacak.” dedi. 

Bu nedenle, başka seçeneklerin değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, “O nedenle, Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) oluruyla BM’de seçimlerden sonra 5+1 gayriresmi bir toplantı yapmayı ben teklif ettim. Neden? Neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım.” diye konuştu. 

Çavuşoğlu, federasyon seçeneğinin bugüne kadar olmaması nedeniyle başka seçeneklerin konuşulması gerektiğini belirterek, bir çözüme varılmadığında Kıbrıs Türk halkının mağdur edildiğini ve KKTC’nin cezalandırıldığını söyledi. 

Bundan sonra zaman kaybına tahammülleri olmadığını ve Kıbrıs meselesinin, hem KKTC hem de Türkiye için çok önem taşıdığını dile getiren Çavuşoğlu, “Bizim bundan sonra çok daha yakın iş birliği içinde çalışmamız lazım. Biz her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olduk. Bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının yanında olacağız.” dedi. 

“İYİ GÜNÜNDE DE KÖTÜ GÜNÜNDE DE KKTC’NİN VE KIBRIS TÜRK HALKININ YANINDA OLMAMIZ LÂZIM”

Bakan Çavuşoğlu, temel ihtiyaçlar konusunda Türkiye’nin KKTC’ye verdiği desteğe de devam edeceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Su konusunda Mersin’den denizin altından suyu götürdük. Bu teknoloji ilk defa orada uygulandı. Şimdi bakım yapılıyor. Tabii bunların olması gerekiyor. Bugünlerde de suyun oraya akacağını en son Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat (Oktay) Bey söylemişti. Şimdi elektrik de istiyorlar. Elektriğin de maliyetinin düşmesi gerekiyor. Aynı çalışmayı elektrik konusunda da yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız talimatları verdi, çalışıyorlar. Suyu nasıl götürdüysek elektriği de aynı şekilde götürürüz. Ayrıca, şu anda maliyetleri yüksek dönüşüm santralleri var. Bu maliyetleri düşürmek için yeni teknolojilerle kamu-özel ortaklığı çerçevesinde çalışmalar da var. İyi gününde de kötü gününde de KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının yanında olmamız lâzım.”

DÜNYA

İNGİLTERE’DE GÜNLÜK 96 BİN KİŞİ KOVİD-19’A YAKALANIYOR

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, günde 96 bin kişinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığının tahmin edildiği bildirildi.

Imperial College Londra tarafından yayımlanan bir araştırmada, ülkede salgının yayılım hızının ciddi şekilde arttığı ve Kovid-19 vakalarının her dokuz günde bir ikiye katlanmış olabileceği belirtildi.

Ülkede 18 Eylül-5 Ekim ve 16-25 Ekim arasındaki vaka sayılarının karşılaştırıldığı araştırmada, salgının yalnızca belirli bölgelerde değil tüm ülkede ve her yaş grubunda hızla yayıldığı ifade edildi.

Araştırmada, salgının 55-64 yaşındakilerde hızla yayıldığı, en çok Kovid-19 vakasının ise 18-24 yaş aralığındaki gençlerde görüldüğü kaydedildi.

Günde 96 bin İngiliz’in Kovid-19’a yakalandığının tahmin edildiği araştırmada, başkent Londra’da her bir Kovid-19 vakasının virüsü ortalama 3 kişiye bulaştırdığı bilgisi paylaşıldı.

Salgında “çok kritik bir aşamaya” gelindiğine dikkat çekilen araştırmada, bu durumun düzeltilmesi için ciddi adımların atılması gerektiği uyarısı yapıldı.

Araştırmada görüşlerine yer verilen Imperial College Londra’da öğretim görevlisi olan Prof. Paul Elliott, ülke genelinde daha fazla hastane yatışlarına ve ölümlere sebep olacak Kovid-19 vaka sayılarıyla karşılaştıklarını bildirdi.

İngiltere’de hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance, 20 Eylül’de yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarının her hafta 2 kat arttığına dikkati çekerek bu şekilde devam etmesi durumunda ekim ortalarında günlük 50 bin vakanın görülebileceği uyarısında bulunmuştu.

Ülkede dün 24 bin 701 Kovid-19 vakasının tespit edildiği ve 310 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Continue Reading

DÜNYA

AZERBAYCAN’DA, ERMENİSTAN’IN SALDIRILARINDA 90 SİVİL ÖLDÜ

Ermenistan’ın, Azerbaycan yerleşim birimlerine top ve füzelerle düzenlediği saldırılarda bugüne kadar 90 sivil hayatını kaybetti, 392 sivil yaralandı.

Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül’den 29 Ekim’e kadar Ermenistan’ın saldırılarının neden olduğu can kayıplarını açıkladı.

Buna göre, söz konusu dönemde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 90 Azerbaycanlı sivil yaşamını yitirdi, 392 kişi yaralandı.

Ermenistan’ın saldırılarında 2 bin 406 ev, 92 apartman ve 423 kamu binası kullanılamaz hale geldi.

Continue Reading

GÜNDEM

“TÜRKİYE’NİN BEŞLİ KONFERANS ÖNERİSİ, KIBRIS KONUSUNDA BİR ANLAŞMA İÇİN SON ŞANSTIR”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Türkiye’nin beşli konferans önerisi, Kıbrıs konusunda bir anlaşma için son şanstır.” dedi.
Cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye düzenleyen Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 
Tatar, KKTC’nin açıkça reddetmesine rağmen Türkiye’nin Kıbrıs’taki askeri varlığı ile etkin garantörlük hakkını sıfırlama hedefinin vazgeçilmez bir anlaşma koşulu olarak masaya getirildiğini belirterek, “Türkiye’nin beşli konferans önerisi, Kıbrıs konusunda bir anlaşma için son şanstır.” mesajını verdi.
Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin ele alınması için KKTC’nin de katılacağı bir konferans toplanması önerisinin de son derece gerçekçi ve yapıcı olduğunun altını çizen Tatar, “Bizim kimsenin hakkında gözümüz yoktur ama halkımızın, milletimizin hak ve hukukunun çiğnenmesine asla razı olmayız.” diye konuştu.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM