Connect with us

DÜNYA

İSRAİL-BAE ARASINDA İLK TİCARİ UÇUŞ GERÇEKLEŞTİ

 İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yaklaşık üç hafta süre önce başlatılan diplomatik ilişkilerin ardından ilk direkt ticari uçuş gerçekleştirildi.

İsrail havayolu şirketi El Al’a ait yolcu uçağı, Pazartesi günü Tel Aviv’in Uluslararası Ben Gurion Havalimanı’ndan Abu Dabi’ye doğru yola çıktı. LY 971 sefer sayılı uçuşun kokpit penceresinin üzerinde Arapça, İbranice ve İngilizce “Barış” kelimesinin yazıldığı gözlendi. Yaklaşık üç saat süren uçuşun güzergâhında İsrail’in diplomatik ilişkisi olmadığı Suudi Arabistan yer aldı.

Aktarılan bilgilere göre, uçak karadan fırlatılan füzeleri de etkisiz hale getime özelliği bulunan özel bir askeri koruma sistemine sahip.

İsrailli yetkililer, Abu Dabi’de İsrail, BAE ve ABD arasında görüşmeler yapılmasının planlandığını aktardı. Görüşmelerde mali konular, diplomasi, uçuş trafiği, vizeler, sağlık, kültür, turizm, uzay yolculuğu, bilim, yatırımlar ve ticaret gibi konuların masaya yatırılması bekleniyor. Görüşmelerin ardından işbirliği anlaşmalarının imzalanması suretiyle BAE-İsrail yakınlaşmasının somutlaştırılması hedefleniyor.

TRUMP’IN DAMADI: AĞLAMA DUVARI’NDA DUA ETTİM

Uçuşun İsrailli pilotu Tal Becker ise gazetecilere yaptığı açıklamada, bu uçuşun hayatının en heyecanlı uçuşu olduğunu ve “çok özel bir hisse” sahip olduğunu söyledi.

Uçağın yolcuları arasında geniş bir İsrail delegasyonu, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve baş danışmanı Jared Kushner, ayrıca ABD ile İsrail’in ulusal güvenlik danışmanları Robert O’Brien ve Meir Ben-Shabbat yer aldı.

Kushner, uçuştan önce yaptığı açıklamada “tarihi bir uçuş” ifadesini kullandı. Kushner, Ağlama Duvarı’nda “dünyanın her yerindeki Müslümanlar ve Arapların bu uçuşu görüp herkesin Tanrı’nın çocukları olduğunun ve geçmişin geleceği belirlemek zorunda olmadığının farkına varmaları” için dua ettiğini söyledi.

İsrail’in bölgede daha fazla ülkeyle anlaşmasını umduğunu kaydeden Kushner, “Bu bölgede ve dünyanın geri kalanında bu kadar barış ve refah mümkündür” diye konuştu.

BAE’den İsrail’e dönüş uçuşunun da Salı günü yapılması planlandı.

İsrail ve BAE, Ağustos ayının ortasında attıkları tarihi adımla birlikte diplomatik ilişkileri başlatma kararı almıştı. Böylece BAE, İsrail’in, Mısır ve Ürdün’ün ardından diplomatik ilişki yürüttüğü üçüncü Arap ülkesi olmuştu. BAE, Cumartesi günü İsrail’e uygulamakta olduğu ekonomik boykota son verdi. İki hafta önce de iki ülke arasında daha önce bloke durumda bulunan telefon hatları yeniden açıldı.

YORUMLAR

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DÜNYA

FRANSA’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Fransa’nın başkenti Paris’in gün boyunca kalabalık olan sokakları, yasağın başlama saatlerine yakın tenhalaşmaya başladı. Paris sakinleri, yasağın başladığı saat 21.00 itibarıyla evlerine dönmek için koşuşturdu.

Yasağın başlamasının ardından, sokaklarda en çok evsizler, göçmenler ve temizlik görevlileri göze çarptı.

Sokağa çıkma yasağına uyulması için, belediye güvenlik görevlilerinin yanı sıra hükümet 12 bin polis ve jandarma görevlendirildi.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında sokağa çıkmayı yasaklayan uygulama, Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 4 hafta süreliğine yürürlüğe girdi.

Ülkede, dün açıklanan 32 bin 427 yeni vakayla, salgının başlangıcından bu yana ülkede ve Avrupa’da en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. 90 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 33 bin 392’ye yükseldi.

Covid-19 testlerinin pozitif çıkma oranı ise yüzde 13,1’e ulaştı.

Continue Reading

DÜNYA

“DOĞU AKDENİZ’İ ARALIKTAKİ ZİRVEDE YENİDEN DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Doğu Akdeniz ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında gelişmeleri takip ederek aralık ayında yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde konuyu yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Michel, AB Liderler Zirvesi’nin bitiminden basın toplantısı düzenledi. Zirvede birçok konunun yanı sıra Doğu Akdeniz’deki durumu da görüştüklerini aktaran Michel, “Türkiye’nin tek taraflı eylemlerde bulunduğunu” savunarak bundan üzüntü duyduklarını ifade etti.

Michel, Doğu Akdeniz ve Türkiye hakkındaki bir soru üzerine “Aralık ayında bir zirve düzenlemeyi planlıyoruz. Burada Türkiye ve Doğu Akdeniz’deki durumu değerlendirmeyi planlıyoruz. Ben, bu yaklaşımı izlemeyi öneriyorum.” dedi.

Michel, bugünkü toplantıda, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi liderlerinin birer sunum ve konuyla ilgili kısa bir görüşme yaptıkları bilgisini paylaşarak Doğu Akdeniz ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Continue Reading

DÜNYA

ABD, ORUÇ REİS’İN YENİDEN FAALİYETE BAŞLAMASINI “PROVOKASYON” OLARAK NİTELEDİ

 ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetlerine yeniden başlamasını “provokasyon” olarak nitelendirerek, araştırmaları durdurmaya ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelere yeniden dönmeye davet etti.

Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yeniden başlamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Türkiye’nin 11 Ekim’de, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de hak iddia ettiği bölgelerde araştırma faaliyetlerine yeniden başladığını duyurmasından dolayı üzgündür.” ifadesini kullandı.

Ortagus, Türkiye’nin bu eyleminin bölgedeki gerginliği “tek taraflı” olarak tırmandırdığını ve iki NATO müttefiki Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin kaldığı yerden devam etmesini “bilerek zorlaştırdığını” iddia etti.

ABD’li sözcü açıklamasında, “Baskı, tehdit, gözdağı ve askeri eylemler, Doğu Akdeniz’deki gerginliği çözmeyececektir. Türkiye’yi bu hesaplanmış provokasyona son vermeye ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelere bir an önce başlamaya çağırıyoruz. Tek taraflı eylemler güven tesis etmez ve kalıcı çözüm üretmez.” değerlendirmesine yer verdi.

Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi (keşif amaçlı) görüşmelerin 61. turunun “yakında” İstanbul’da yapılacağı açıklanmıştı.

İki ülke arasında 2002’de başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016’da Atina’da yapılmıştı. Dönemin Yunan hükümeti tarafından askıya alınan görüşmeler, bu tarihten sonra siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM