Connect with us

EKONOMİ

“KARADENİZ’DEKİ DOĞAL GAZ, RUSYA’YI OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

Rus basını, Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği 320 milyar metreküplük doğal gazın Rusya’yı olumsuz etkileyeceğini yazdı.

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Karadeniz’de “Sakarya sahası” adı verilen bölgede 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin keşfedildiğini açıklamıştı. Tarihi keşif kısa sürede dünya basınında gündem olurken, bir değerlendirme de Rus basınından geldi.

RUSYA’NIN ARZINI DAHA AZ ÇEKİCİ HALE GETİRDİ

Rusya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Nezavisimaya gazetesi, Rusya’nın arzını daha az çekici hale getirdiğini yazdı. Haberde, Erdoğan’ın aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin muhtemel olduğu sözlerine dikkat çekildi.

“ANKARA, RUSYA’DAN DOĞAL GAZ ALIMINI AZALTMAYA ÇALIŞABİLİR”

Doğal gazın bulunmasıyla birlikte, Türkiye’nin enerji bağımsızlığı konusunda önemli bir adım attığı belirtilen haberde, ” Ankara, uzun vadede Rusya’dan doğal gaz alımını azaltmaya çalışabilir veya daha uygun bir fiyat karşılığında müzakereler başlatabilir.” denildi.

CARİ AÇIK KAPANACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, keşifle ilgili olarak, ülkenin cari açığının kapatılacağına ve cari fazlanın konuşulmaya başlanacağına vurgu yaptığı hatırlatıldı.

EKONOMİ

“TEMAMIZ YENİ DENGELENME, YENİ NORMAL, YENİ EKONOMİ”

Türkiye  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2021-2023 dönemine ilişkin Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladıBakan Albayrak, Bu programın ana temalarını yeni dengelenme, yeni normal ve yeni ekonomi olarak belirledik” dedi.

Albayrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Dengelenme sürecinin sonuna yaklaşırken pandemi sonrası dünya yeni bir sınamayla karşı karşıya kaldı. Kimi ülkeler ekonomilerini ve sınırlarını tamamen kapattılar. İşsizlik arttı. Belirsizlik ortamında Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimi tüm dünyada değer kaybetti. Enflasoyn oranımızdaki trend yerini yatay bir seyre bıraktı. Altın ithalatındaki hızlı artış ve turizmdeki düşüş nedeniyle cari işlemlerde geçici de olsa bozulma ortaya çıktı. Bu program salgın sonrası yeni normale nasıl uyum sağlayacağımızı ortaya koyacak.

SALGIN SÜRECİNDE 494 MİLYAR TL’LİK DESTEK

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de parasal genişleme adımları atıldı. Salgın sürecindeki destek paketlerinin toplamı 494 milyar TL ile milli gelirin yüzde 10’una ulaştı. 9 milyon vatandaşımıza 47,5 milyar TL destek verdik.

“BİRÇOK GELİŞEN ÜLKEDEN POZİTİF AYRIŞTIK”

Bu yılın temmuz ayında hızlı bir normalleşme sürecine girdik. Türkiye olarak birçok gelişen ülkeden pozitif ayrıştık. Tüm göstergeler ‘V’ tipi toparlanmaya işaret ediyor. Turizm ve hizmetlerde toparlanma istenen düzeyde değil.

“TEMAMIZ YENİ DENGELENME, YENİ NORMAL, YENİ EKONOMİ”

Temamız yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi. Salgın sürecinde alınan finansal tedbirler kademeli olarak kaldırılacak. Normalleşme adımları önümüzdeki haftalarda da devam edecek. Stratejik reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Enflasyon ve cari dengedeki kırılganlıkları azaltacak rekabet, teknoloji ve verimlilik odaklı reformlara öncelik vereceğiz.

2020 yılına güçlü büyüme performansıyla başlamıştık. Büyüme hedeflerine ulaşmak için ihracat, katma değerli üretim ve istihdama yoğunlaşacağız. Yılın tamamında büyümenin pozitif olmasını ve yüzde 0,3 oranında gerçekleşmesini öngörüyoruz.

İşsizlik oranının, kademeli azalarak 2023’te yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

“GIDA FİYATLARINDA İSTİKRAR SAĞLANACAK”

Enflasyon alanında sözleşmeli tarım ve girdi finansmanı ile gıda fiyatlarında istikrar sağlanacak.

Kur geçişkenliğini azaltacak tedbirler kapsamında yerlileştirme programları, TL bazlı alım garantili kontratlar artırılarak devam edecek.

Altın talebi ve turizm gelir kaybı olmasaydı bu yılı cari fazla vererek bitirecektik.

‘UYGUN ENERJİ FİYATLARI CARİ DENGEYE KATKI SAĞLAYACAK’

Yenilenecek doğalgaz kontratları ve Karadeniz’deki doğalgaz keşfinin etkisiyle oluşacak uygun enerji ithalat fiyatları cari dengeye katkı sağlayacak.

Program dönemi boyunca bütçe açığının GSYH’ye oranının kademeli gerilemesini ve dönem sonunda yüzde 3,5 olmasını bekliyoruz.

YEP döneminde kamu yatırımlarını sağlık, demiryolu yatırımı, sulama projeleri, eğitim alanına yoğunlaştıracağız.

Finansal istikrar için TL bazlı finansal ürünler teşviki, dolarizasyonun azaltılması öncelikli hedeflerden olacak.

Continue Reading

EKONOMİ

“EKONOMİMİZ GÜÇLÜ BİR YÜKSELİŞ MESAJI VERDİ”

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından, eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini değerlendirdi.

Endeksteki yükselişe dikkati çeken Albayrak, “Ekonomimiz üçüncü çeyrek için güçlü bir yükseliş mesajı verdi. Ağustosa göre tüketici güven endeksi yüzde 3,2 artarak 82 oldu. Veriler iyi geliyor. Yılı tahminlerden iyi bir noktada tamamlayacağız inşallah.” değerlendirmesinde bulundu.

Continue Reading

EKONOMİ

EKONOMİ YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,9 KÜÇÜLDÜ

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,4 büyüyen Türkiye ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve kısıtlama tedbirlerinin etkisiyle ikinci çeyrekte yüzde 9,9 daralma gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye ekonomisi, Kovid-19 etkilerinin görüldüğü yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9,9 daraldı. Bu dönemde GSYH, cari fiyatlarla yüzde 1,3 artarak 1 trilyon 41 milyar 643 milyon lira olarak gerçekleşti.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde, tarım sektörünün toplam katma değeri nisan-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 4 arttı. Sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 16,5, inşaat sektörünün yüzde 2,7, hizmetler sektörünün yüzde 25 geriledi.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM