Connect with us

GÜNDEM

MÜZE GEMİ GİRNE YENİ TURİZM LİMANI’NDA ZİYARETE AÇILDI

Kıbrıs Barış Harekâtı’nda yer alan çıkarma gemi modelinin sonuncusu olan Ç-128 çıkarma gemisi, bugün düzenlenen törenle Girne Yeni Turizm Limanı’nda müze gemi olarak ziyarete açıldı.

Ç-128 Müze Gemi’nin açılışına Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Arsever, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er de katıldı.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er de konuşmasında, “Tarihin hiçbir safhasında başka bir milletin iradesi altında yaşamayan, canına kast eden düşmandan korkmayan bir milletin çocukları olan Kıbrıs Türkü, Anavatan Türkiye’nin desteği ile 1 Ağustos 1958’de kurulan TMT liderliğinde toprağını, canını ve malını korumuş, asker ve silah üstünlüğü olan düşmana teslim olmaktansa ölmeyi tercih etmiştir” dedi.

Barış Harekatı ile Kıbrıs Türkü’nün uzun yıllar hasretini çektiği özgürlük ve bağımsızlığına kavuştuğunu, adaya barış ve istikrar geldiğini ifade eden Er, “20 Temmuz; Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı öngören ENOSİS amaçlı sinsi darbeye dur denilen, hem Türk hem de Rum toplumuna özgürlüğün getirildiği gündür” dedi.

Er, “Barış Harekâtı’nda Mehmetçikleri taşıyan modellerinin yaşayan son ve yegane örneği olan Ç-128 numaralı çıkarma gemisinin Yavuz Çıkarma Plajı’nda müze gemi olarak yer almasına yönelik çalışmalara 26 Ağustos 2019’da başlanmıştır” dedi.

Altan Er, “Vatanı korumak, en başta gelen görevimizdir. Türk Silahlı Kuvvetleri geçmişte olduğu gibi bugün de, yarın da her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında olacaktır” diye konuştu.

Gazi Mesut Günsev ise konuşmasında, “Ç-128 Mavi Vatan’da da KKTC ile TC devletleri arasında da kopmaz bağın bir başka göstergesi olacaktır” dedi.

Günsev, 20 Temmuz’un önemini vurguladı ve böyle bir günde Müze Gemisi’nin adaya gelmiş olmasının da anlamlı olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk Şehitleri ve Milli Parklar Vakfı’ndan Mustafa Arıkan ise konuşmasında, Müze Gemi fikrinin Türkiye’den bir malul gazinin ailesi ile birlikte Yavuz Çıkartma Plajı’na gittiğinde, kendisinden ücret istenmesi üzerine girdikleri bir arayış sonucu doğduğunu kaydetti.

Gazi Büyükelçi Çavlan Süerdem’in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bir Ç-128’i envanterinden çıkarılacağını duyması üzerine Erenköy Mücahitler Derneği tarafından girişimlerin başlatıldığını anlatan Arıkan, çalışmaların Erenköy Mücahitler Derneği çatısı altında kalmaması ve topluma mal edilmesi adına vakıf kurulduğunu anlattı. Arıkan, katkı koyan tüm kesimlere teşekkür etti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Deniz Yüzbaşı Serkan Arda da yaptığı konuşmada, 1963 ile1974 yılları arasında gerçekleşen saldırılarda, Kıbrıs Rumların Kıbrıslı Türklere uyguladığı zulme son vermek için ihtiyaç olan çıkarma unsurlarının üretimine başlandığına işaret etti.

Taşkızak Tersanesi’nde 1967 – 1992 yılları arasında 58 adet tank çıkarma gemisi üretildiğini kaydeden Arda, bunların 43 tanesinin Barış Harekatı’na iştirak ettiğini belirtti. 1974 yılında çıkarmaya katılan gemilerle aynı sınıf olan Ç-128 gemisinin Türk Tersanecilik kabiliyetinin örneklerinden olduğunu belirten Arda, “1978 yılında inşa edilen ve 2014 yılına kadar tevdi edilen tüm görevleri başarıyla icra eden Ç-128 gemisi bugün Kıbrıs Türk halkının geleceğinin teminatı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Deniz Kuvvetleri unsuru olarak müze gemi haline getirilmiştir” dedi.

Arda, “Ç-128 gemisinin müze gemi haline getirilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk halkına her zaman yanında olduğu güvenini ve hissini vermiştir”  dedi.

İstanbul Tersanesi Komutanlığı tarafından tamir edilen Ç-128’in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca müze gemi haline getirildiğini anlatan Arda, Ç-128’in 56.5 metre uzunluğunda 11.5 metre genişliğinde, 200 tona kadar yük, 4 tank veya 5 zırhlı araç taşıma kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

GÜNDEM

PKK’NIN SAHA SORUMLUSU ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Yıldırım-10 Nordoz Operasyonu kapsamında, Van Çatak ilçesi Andiçen Mahallesi kırsalında, yapılan istihbari çalışmalar neticesinde 11 Eylül 2020 tarihinde Van İl Jandarma Komutanlığı JÖH ve Komando Birlikleri tarafından SİHA ve Yakın Hava destekli teröristlere yönelik yapılan operasyon neticesinde 3 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmişti.

Etkisiz hale getirilen teröristlerin kimlik tespitine yönelik yapılan çalışmalarında; teröristlerden birinin sözde Botan Saha Sorumlusu olarak faaliyet gösteren Agit Civyan kod adlı Vahiyettin Karay olduğu ve terörden arananlarda “Kırmızı” kategoride yer aldığı tespit edildi.

Söz konusu teröristin yaklaşık 25 yıldır terör örgütü içerisinde bulunduğu, yurt içindeki teröristlerin yüzde 60’ının sorumlusu olduğu, Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Mardin ve Şanlıurfa bölgesinde pek çok eyleme bizzat katılmış ve birçok kanlı eylemin talimatını vermişti.

Terörist, geçmişte Kato Jirka Cephe sorumluluğu, Irak Sincar (Şengal) HPG sorumluluğu, ve Kuzey Alanları Sorumlu Yardımcılığı ve 2019 yılında Botan Saha Sorumluluğuna getirilmişti.

Terörist; 2007 yılında (12) askerin şehit olduğu Hakkari Dağlıca eyleminin planlayıcılarından ve uygulayıcılarından olduğu, 19.08.2008 tarihinde Yüksekova Karlı köyünde askeri konvoyun geçişi esnasında EYP patlatılması eyleminin talimatını verdiği, 22.08.2008 tarihinde Yüksekova Havre Tepede bulunan askeri birliğe sızma eylemini gerçekleştiren grup içerisinde bulunduğu ve 12.07.2008 tarihinde Yüksekova Veragöz bölgesinde askeri malzeme taşıyan kamyonların yakılması eyleminin talimatını verdiği tespit edildi.

Diğer etkisiz hale getirilen teröristlerin ise sözde Botan Saha Karargahında Botan Eyaleti Sorumlusu Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman’ın koruması olarak faaliyet gösteren Canfeda Goyikod adlı Tekin Yıldırım olduğu, Botan Saha Karargahında Botan Eyaleti Sorumlusu Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman’ın koruması ve muhaberecisi olarak faaliyet gösteren Diren Amedkod adlı olduğu tespit edildi.

Continue Reading

DÜNYA

AZERBAYCAN’IN KURTARMA OPERASYONU SÜRÜYOR

Azerbaycan ordusu, Ermenistan’ın dün ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan mevzileri ile sivil yerleşim yerlerini havan ve topçu sistemleri ile yoğun ateş altına almasının hemen ardından karşı ateş, sonrasında ileri harekat başlattı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ederek dün sabah saatlerinde Azerbaycan mevzileri ile sivil yerleşim yerlerine yönelik havan ve muhtelif çaplı topçu sistemleriyle yoğun ateş altına almasından hemen sonra Azerbaycan ordusu tarafından karşı ateş başlatıldı.

Azerbaycan ordusu, misilleme olarak gerçekleştirdiği ateşlerin ardından ise ileri harekat başlattı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine ait Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) da aktif görev aldığı harekatta, hava unsurlarının yanı sıra roket, füze ve topçu silahlarıyla yapılan atışlar sonucunda 400’den fazla hedef ateş altına alındı.

İlk olarak Nüzgar, Büyük Mercanlı, Kend Horadiz, Yukarı Seyid Ahmetli, Yukarı Abdurrahmanlı, Karahanbeyli ve Garvend köylerini işgalden kurtaran Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, ardından Tekekaya ile Ağdağ bölgelerini kontrol altına aldı.

Murov Dağı’nın önce batısı sonra da doğusunu kontrol altına alan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri unsurları, Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan ordusuna ait 10’dan fazla hava savunma sistemini, aralarında tankların da bulunduğu 20’ye yakın zırhlı aracı imha etti.

Continue Reading

GÜNDEM

ERDOĞAN’DAN “TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ POLİTİKASI” PAYLAŞIMI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından “Türkiye’nin Doğu Akdeniz Politikası” başlıklı bir görsel paylaştı.

Erdoğan iletisinde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasının iki temel üzerinde yükseldiğini belirterek, “Deniz yetki alanlarının uluslararası hukuka uygun olarak, hakça ve adil biçimde sınırlandırılarak kıta sahanlığımızdaki egemenlik haklarımızın korunması, Kıbrıs Türkleri’nin Ada’nın eşit ortağı olarak hidrokarbon kaynakları üzerindeki hak ve çıkarlarının garanti altına alınmasıdır.” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımında ayrıca “Kimsenin hakkında gözümüz olmadığı gibi kimseye de hakkımızı yedirmeyiz. Doğu Akdeniz’de tehdit, baskı ve şantaj diline boyun eğmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM