Connect with us

TURİZM

İtalya’da bir köy ‘ücretsiz tatil kampanyası’ başlattı

İtalya’nın Molise bölgesindeki bir köy, turizmi canlandırmak için bedava konaklama kampanyası başlattı.

Campobasso kentine bağlı San Giovanni in Galdo köyünün başlattığı “Kendine Molise’yi hediye et” isimli projeyle, Temmuz-Eylül ayları arasında birer haftalık 40 tatil hediye edilecek. Yaklaşık 500 nüfuslu köyün tarihi merkezindeki boş evler ücretsiz olarak turistlere açılacak.

Belediye ve “Morrutto’nun Dostları” isimli derneğin ortaklaşa yürüttüğü kampanyadan faydalanabilmek için Molise bölgesinde yaşamıyor olmak ve bu bölgede eve ya da aileye sahip olmamak şartı aranıyor.

Katılımcılar tarihi merkezdeki bir evde bir hafta ücret ödemeden konaklayabilecek, ancak ulaşım ve yemek gibi masrafları kendileri karşılayacak.

İsmini tarihi kent merkezinden alan “Morrutto’nun Dostları” derneğinin başkanı Stefano Trotta, halen tarihi merkezde 440 ev bulunduğunu ancak burada yaşayan aile sayısının 12 olduğunu söyledi.

Dernek, köyün “denize ve dağlara 40 dakika, Roma ve Napoli’ye 2 saat mesafedeki stratejik konumunun yanı sıra üstün bir yaşam kalitesine de sahip olduğunu” vurguladı.

Kampanyanın organizatörleri, Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde turizmin darbe aldığı bir dönemde küçük ve tanınmayan bölgelerin canlandırılmasını amaçladıklarını belirtti.

Morrutto’nun Dostları derneği, kampanyanın geçen hafta sonunda duyurulmasının ardından 24 saat içinde ülke içinden ve Avrupa’dan yüzlerce talep aldıklarını açıkladı. Kampanyaya katılmak için bir form doldurup e-posta ile göndermek gerekiyor.

Ansa haber ajansına göre, San Giovanni in Galdo’daki pilot projenin ardından başka köy ve kasabalar da yavaş ve turizmi canlandırmak için benzer kampanyalar düzenlemeyi planlıyor.

‘Molise aslında yok’

İtalya’nın en küçük ve düşük nüfuslu bölgelerinden olan Molise, sakinliği ve kitlesel turizmin yaygın olmamasıyla da tanınıyor. Küçüklüğü ve az tanınırlığı nedeniyle İtalya’da esprilere konu olan Molise hakkındaki en yaygın deyiş, “Molise aslında yok” şeklinde.

ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi de geçen Ocak ayında hazırladığı “2020’de gidilmesi gereken 52 yer” listesine Molise’yi de dahil etmiş ve “Molise’yi hiç duymadınız mı? Utanmanıza gerek yok. İtalyanların bile birçoğu bu bölgeye gitmemiştir” diye yazmıştı. New York Times bu bölgenin kalabalıklardan uzak antik yerleşim yerleri, bozulmamış sahilleri, kayak ve yürüyüşe uygun dağlarıyla “ülkenin en muhteşem bölgelerinden biri” olduğunu yazmıştı.

Övgü Pınar

YORUMLAR

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

“KKTC’NİN VE KIBRIS TÜRK HALKININ YANINDA OLMAMIZ LÂZIM”

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve KKTC’nin her zamankinden daha yakın çalışacağı bir dönemde olduğunu belirterek, Türkiye’nin, KKTC’ye verdiği desteği de sürdüreceğini bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

“KKTC’de 11 Ekim’de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Türkiye’nin adaylara değil ama Kıbrıs Türk halkına mesajı nedir?” sorusuna ilişkin Çavuşoğlu, KKTC’deki bu seçimin, her seçim gibi önemli olacağını ve Kıbrıs Türk halkının iradesinin sandığa yansıyacağını kaydetti. 

Çavuşoğlu, KKTC’de her zaman demokratik seçimlerin olduğunun altını çizerek, Kıbrıs’ta bu olgunluğun bulunduğunu söyledi. 

Türkiye ve KKTC’nin her zamankinden daha yakın çalışacağı bir dönemde olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz meselesinin ve ilerleyen süreçte Kıbrıs’ta bir çözüm sağlanabilmesi için atılması gereken adımların bulunduğunu belirtti. 

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde olduğu gibi KKTC ile her zaman dayanışma içerisinde kaldığını ve bundan sonra da dayanışmaya devam edeceğini dile getirerek, “Ama şunu bir kere daha söylemek isterim: Bundan sonraki süreç, KKTC ve Türkiye olarak en yakın iş birliği içinde çalışacağımız bir süreç olacak.” dedi. 

Seçimlerden sonra da bu ortamın oluşacağını temennisi eden Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının da bu konuda hassas olduğunu ifade etti. 

“RUM TARAFI, TÜRK TARAFIYLA HİÇBİR ŞEY PAYLAŞMAK İSTEMİYOR”

Çavuşoğlu, özellikle bu süreçte, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili konuların seçim malzemesi haline geldiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Biz Crans-Montana’da, ‘(Onlara) Bir daha federasyon için müzakere yapmayacağız. Bu son kez müzakeredir, o nedenle bu fırsatı tepmeyelim.’ dedik. Ben söyledim bir kere, (KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa) Akıncı söyledi iki defa. Bazen Akıncı önce söyledi, ben sonra iki defa söyledim. Toplantının başında, sonunda, kendi aramızdaki görüşmelerde de bu konuda hemfikirdik. Neden bunu söylüyoruz? Seçimde söz konusu olduğu için değil. 60 yıl federasyon için müzakere edildi. Bir sonuç çıktı mı? Çıkmadı. Bunun sorumlusu Türk tarafı mı? Hayır. Sorumlusu kim? Rum tarafı. Neden? Çünkü Türk tarafıyla hiçbir şey paylaşmak istemiyorlar. Federasyon olunca gücü paylaşmak zorundasın. Federasyonda, gücü, ekonomiyi her şeyi paylaşmak zorundasın.” 

Çavuşoğlu, bunun nedeninin, Rum tarafının Türk tarafıyla hiçbir şeyi paylaşmak istememesi olduğunu belirterek, “Paylaşmak isteseydi, şu hidrokarbon zenginliklerinin paylaşımı konusunda bir çözüme yanaşırdı. Yanaştı mı? Hayır, yanaşmadı. O nedenle, biz federasyon istiyoruz, istemiyoruz ondan dolayı değil. Gerçekçi olmak istiyoruz. 100 sene, 1000 sene daha federasyon için müzakere edelim, yine olmayacak.” dedi. 

Bu nedenle, başka seçeneklerin değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, “O nedenle, Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) oluruyla BM’de seçimlerden sonra 5+1 gayriresmi bir toplantı yapmayı ben teklif ettim. Neden? Neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım.” diye konuştu. 

Çavuşoğlu, federasyon seçeneğinin bugüne kadar olmaması nedeniyle başka seçeneklerin konuşulması gerektiğini belirterek, bir çözüme varılmadığında Kıbrıs Türk halkının mağdur edildiğini ve KKTC’nin cezalandırıldığını söyledi. 

Bundan sonra zaman kaybına tahammülleri olmadığını ve Kıbrıs meselesinin, hem KKTC hem de Türkiye için çok önem taşıdığını dile getiren Çavuşoğlu, “Bizim bundan sonra çok daha yakın iş birliği içinde çalışmamız lazım. Biz her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olduk. Bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının yanında olacağız.” dedi. 

“İYİ GÜNÜNDE DE KÖTÜ GÜNÜNDE DE KKTC’NİN VE KIBRIS TÜRK HALKININ YANINDA OLMAMIZ LÂZIM”

Bakan Çavuşoğlu, temel ihtiyaçlar konusunda Türkiye’nin KKTC’ye verdiği desteğe de devam edeceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Su konusunda Mersin’den denizin altından suyu götürdük. Bu teknoloji ilk defa orada uygulandı. Şimdi bakım yapılıyor. Tabii bunların olması gerekiyor. Bugünlerde de suyun oraya akacağını en son Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat (Oktay) Bey söylemişti. Şimdi elektrik de istiyorlar. Elektriğin de maliyetinin düşmesi gerekiyor. Aynı çalışmayı elektrik konusunda da yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız talimatları verdi, çalışıyorlar. Suyu nasıl götürdüysek elektriği de aynı şekilde götürürüz. Ayrıca, şu anda maliyetleri yüksek dönüşüm santralleri var. Bu maliyetleri düşürmek için yeni teknolojilerle kamu-özel ortaklığı çerçevesinde çalışmalar da var. İyi gününde de kötü gününde de KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının yanında olmamız lâzım.”

Continue Reading

GÜNDEM

ORUÇ REİS GÖREVİNİN BAŞINA DÖNECEK!

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin bakım için limana dönmesi üzerine Yunanistan’dan daha ılımlı mesajlar gelmeye başladığını; fakat maksimalist tutumlarından vazgeçmediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Oruç Reis’in limana dönmesiyle ilgili muhalefetin eleştirileri hakkında ise, “Periyodik bakım zamanı geldiği zaman gemi, limana gelir ve periyodik bakım yapıldığı zaman alana döner. Dolayısıyla bu bakımın yapılması 90 günlük veya 50 günlük ne kadar sürecekse sizin yapacağınız faaliyetten taviz verdiğiniz anlamına gelmez” dedi.

Continue Reading

TURİZM

Bodrum’da 3 porsiyon dönere, 1 pide ve içeceklere 2263 TL hesap çıkarıldı

Bodrum’daki birçok işletmedeki fiyatların 10 katı fahiş fiyata satılan yiyecek içecekler ilçeyi karıştırdı.


Göltürkbükü Mahallesi’nde bir otelin restoranında çıkan 2 bin 263 liralık hesap Bodrum’u karıştırdı. Kolaya 61 lira, 1,5 porsiyon dönerin tanesine 369 lira, pideye 184 lira, Türk kahvesine 53 lira, kahveye 61 lira, dondurmaya 184 lira, suya 20 lira yazılması Bodrum esnafını isyan ettirdi. Bitez sahilinde bulunan beachlerde aynı ürünler toplam fiyatı 200 ila 300 lira tutarken 2 bin 263 lira hesap dudak uçuklattı. Bitez’deki en ünlü mekanlar şezlonglarını ise ücretsiz kullandırmaya başladı. Bodrum’un en ünlü koylarından biri olan 5 yıldızlı otellerin bulunduğu Bardakçı koyunda bile aynı ürünlerin hesabı 350 lira tutuyor. Bodrum’un en ünlü dönercilerinde ise dönerin porsiyonu 40 liradan veriliyor.


Bitez sahilinde bulunan otel ve beach işletmecileri fiyatların çok pahalı olduğunu ifade ederek, “Bitez sahilinde böyle fiyatlar yok. En pahalı yiyeceğimiz 90 lira tutuyor. Bu ürünlerin toplamında 200 lira ile 280 lira fiyat tutuyor. 4 kişilik bir ailenin toplam yeme içime bedeli bu kadar” dedi.


Bodrum’un en ünlü dönercileri ise böyle fiyatlara hiç döner satmadıklarını belirterek “Porsiyonunu 40 liraya satıyoruz dönerin. Ekmek arası ise 18 liradan satılıyor. Bu fiyatlar Bodrum’a zarar veriyor. Biz hayatımızda böyle fiyatlar görmedik” dedi.

Kimse gelmekten korkmasın!


O mekanda yemek yiyen iş adamı Gökhan Göz ise Bodrum’a 5 yıldır tatile geldiğini ifade ederek “Bodrum Türkiye’de turizmin en kuvvetli olduğu yerlerden biridir. Değişik rakamlar duyuyoruz. Kendimiz de yaşıyoruz. Türkbükü’nde 3 bin 800’lük fiyatlar bir mantıya 250 lira olması. Bu sene Bardakçı koyunu tercih ediyoruz artık. Burada daha uygun fiyatlar. Aynı yiyecek içecekleri Bardakçı koyunda 300 liraya yiyoruz. Bodrum’da kişiye özel fiyatlar var otel tercihinize bağlı buradaki fiyatlar. Ben 3 ay tatil yapan biriyim Bodrum’da burada 360 lira 25.06.2020 Döner, pdey 10 katı fyatına sattılar Bodrum’u karıştırdılar bir döner fiyatı olan yerde. Kişiye özel servis var. Düğmeye bastığınızda garson geliyor, papyonlu üst düzey bir hizmet var. Böyle bir oteli tercih ediyorsanız bu fiyatı ödemeniz gerekiyor” dedi.
Bodrum’da her bütçeye göre yiyecek içecek olduğunu belirten Göz, “Ben ortalama gelecek hesabı tahmin
ettiğim için, isteyerek tercih ettim ve gittim. Orası da bir işletme, bir plajda papyonla hizmet aldığınız,
restoranda veya güneşlendiğiniz alanda düğme ile çağrılan garson ve üst düzey hizmete ödeyeceğiniz hesap, bir halk plajındaki ödeyeceğiniz hesapla aynı olamaz. Ben hiçbir zaman kazıklanmadım. Burada da birçok mekana gitmişimdir. Bodrum gelinmesi gereken bir turizm alanıdır. Bodrum bir cennettir, Türkiye’nin incisidir. Kimse gelmekten korkmasın” diye konuştu.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM