Connect with us

SİNEMA-DİZİ

BLACK MIRROR: Dünya şu sıralar altıncı sezonu kaldıramayabilir

Black Mirror dünyasına ihtiyaç yok.

Black Mirror dizisi yazarı ve eski The Guardian köşe yazarı Charlie Brooker dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele ederken Balck Mirror’un distopik atmosferine ihtiyacı olmadığını düşündüğünü söyledi.

Toplumun teknolojiyle ilişkisini irdeleyen ünlü dizinin ardındaki isim Brooker, Radio Times’a yaptığı açıklamada altıncı sezonla ilgili beklentilere ilişkin konuştu.

Black Mirror’ın 2018’de yayımlanan Bandersnatch adlı özel bölümünün ardından beşinci sezon Haziran 2019’da Netflix’te yayımlanmıştı. Dizi genellikle sezonlar arasında bir yıllık ara veriyor.

Brooker, “izleyicinin şu sıralar bir başka sezonu kaldırabileceğinden emin olmadığını” söyledi.

“Bir şeylerle meşgulüm. Ne yapıp ne yapmadığımla ilgili ne diyebilirim bilmiyorum” diye konuşan Brooker, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şu anda dağılan toplumlarla ilgili hikayeler kaldırılabilir mi bilmiyorum. O yüzden (Black Mirror bölümleri üzerinde) çalışmıyorum. Komedi becerilerimi gözden geçirmeye yönelmiş durumdayım. Kendimi güldüren senaryolar yazıyorum.

Brooker, ilk olarak Aralık 2011’de İngiliz Channel 4’da yayımlanmaya başlayan dizinin ardındaki itici güç oldu.

Uzun süredir diziye ilişkin bir açıklaması bulunmayan Brooker son olarak geçen yaz Digital Spy’a konuşmuş ve dizinin geleceğinin “son derece esnek” olduğunu söylemişti.

Brooker, “Bizi durduracak bir şey olduğunu sanmıyorum. Tek seferlik bölümler çekebiliriz, devam eden hikayeler üzerinde çalışabiliriz, spin-off’lar yapabiliriz” diye konuşmuştu.

YORUMLAR

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SİNEMA-DİZİ

Diriliş Ertuğrul Amerika’da En Popüler Dizi

Netflix’te gösterime giren Resurrection Ertuğrul en çok izlenen filmler arasında 2. sıraya yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri’deki (ABD) Türk dizisi tutkunları, Facebook’ta kurulan Turkish Dramas Appreciation Group’ta (TDAG) bir araya geldi. Amerikalılar, bu grupta dizilere dair sohbet ediyor, oyuncularla ilgili son haberleri paylaşıyorlar. Gerçek hayatta da sık sık buluşan grup üyeleri, geziler düzenleyip ülkemizi ziyaret etmeyi de ihmal etmiyorlar. ABD’liler Türk dizilerini başta Netflix olmak üzere çeşitli internet servisleri sayesinde İngilizce altyazıyla izliyor.

Amerika’da Resurrection Ertuğrul adıyla yayınlanan dizi en fazla izlenen 2. film oldu. Osmanlı tarihini anlatan dizi karakterlerinin isimleri yeni doğan bebeklere verilirken, bazıları filmi tam anlamak için Türkçe öğreniyor.

Peki, dizilerimiz ABD’de neden bu kadar beğeniliyor? Pamela, Marlena ve Adrienne, Türk dizilerini izlerken neler hissediyor? Kültürümüz ve insanımız hakkındaki düşünceleri ne? Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, gelin onlara kulak verelim.

KIZINI TÜRK SEVGİSİYLE YETİŞTİRİYOR 

Chicago’da yaşayan 34 yaşındaki Marlena Gibson, üniversitedeyken Film Çalışmaları üzerine eğitim almış. Başka bir deyişle ‘okullu’ bir Türk dizisi tutkunu. Lisanslı bir rehabilitasyon danışmanı olan Marlena, freelance çalışıyor ve çoğunlukla tazminat davalarında değerlendirilmeye sunulmak üzere uzman raporları hazırlıyor. Aynı zamanda muhasebeci olmak için dersler alıyor.

Türk yapımlarıyla 2016 yılında Netflix sayesinde tanışan Marlena, dizilerimizi neden sevdiğini şöyle anlatıyor: “Türk dizilerinde duygulara çok önem veriliyor. Hem iyi hem de kötü karakterleri hangi unsurların motive ettiği detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca oyuncular en az Hollywood yıldızları kadar yetenekli. Duygu dolu bir hikayedeki karakterleri canlandırmak ileri düzeyde yetenek gerektiriyor ve Türk yıldızların çoğu bunu gayet iyi başarıyor.”

Dizileri izledikçe kültürümüze daha da fazla ilgi duymaya başlayan Marlena, TDAG’nin diğer yöneticileriyle birlikte iki Türkiye gezisi organize etmiş. 50’nin üzerinde grup üyesinin katıldığı bu gezilerde İstanbul, Ankara, Antalya, Kaş, Kapadokya ve Efes başta olmak üzere ülkemizin pek çok önemli noktasını ziyaret etmişler. Marlena, gezilerin üzerinde yarattığı etkiyi şöyle anlatıyor: Türk kültürü güzelliklerle dolu. Türkler hayatım boyunca karşılaştığım en nazik, sevgi dolu ve dost canlısı insanlar. Ülkenizin ne kadar muhteşem bir yer olduğunu her fırsatta insanlara anlatıyorum. Hatta Türkler veya Müslümanlar hakkında olumsuz klişelerle karşılaştığımızda bunların doğru olmadığını da belirtiyorum. Onlara Türkiye gezilerimizden fotoğraflar gösteriyor, etkinliklerimizi anlatıyorum.”

KIZININ HAYALİ KAPADOKYA’YI GÖRMEK

Düzenli olarak diğer TDAG üyeleriyle bir araya gelen Marlena, Türkiye sevgisini 5 yaşındaki kızına da aşılamış: “Türkiye’ye ilgim öyle büyük boyutta ki, kızım dünyada İngilizce konuşmayan herkesin Türkçe konuştuğuna inanıyor. Hatta kızdığı zaman bana Türkçe olarak ‘Off ya!’ diyor. En büyük isteği ise “balonla uçmak” için Kapadokya’ya gitmek.

Marlena, sözlerini şöyle noktalıyor: Dizi tutkunları arasında tıpkı Türkler gibi yaşayan pek çok kişi var. Türkçe öğreniyor, evlerini Türk halılarıyla donatıyorlar. Hatta duvarlarına nazarlık asıp, çayı ince belli bardakta içenler bile var. Şu an sahip olduğum en güzel dostluklardan bazılarını Türkiye ve Türk yapımları sayesinde kurdum. Çünkü bu dizilerde insanlar arasındaki engelleri yıkan bir şeyler var.”

Marlena, şu sıralar Netflix’te Kara Para Aşk’ı izliyor. En sevdiği Türk dizileri ise Gönül, Çalıkuşu ve Söz…

100’ÜN ÜZERİNDE TÜRK DİZİSİ BİTİRDİ

60 yaşındaki Pamela Hemphill, ABD’nin güneydoğusunda, ‘Manolya Eyaleti’ lakaplı Mississippi eyaletinde yaşıyor. Bir süre önce emekli olan Pamela, halen Federal Hükümet Eğitim Bakanlığı için proje bazlı çalışmalar yürütüyor. Türk dizileriyle tanışması ise kişisel geçmişinin zorlu bir dönemine; yıllar önce geçirdiği bir rahatsızlığın ardından evde istirahat ettiği günlere denk gelmiş. İnanılması güç ama Pamela o günden bu yana 100’ün üzerinde Türk dizisi bitirmiş. Daha fazlasını izlemeye de kararlı. “Netflix’teki favorim Türk dizileri. Her gün hesabıma girip yeni dizi eklenip eklenmediğini kontrol ediyorum” diyor.

Pamela, Türk dizilerini cazip kılan bazı özellikleri şöyle anlatıyor: “En çok dikkatimi çeken noktalardan biri, dizilerinizde yalnızca oyuncuların değil, kamera arkasındaki ekiplerin de çok yetenekli olması. Yönetmenlerin, senaristlerin ve dizi müziklerini yapan kişileri çok yaratıcı buluyorum. Yeteneklerini hayranlıkla izliyorum.”

Continue Reading

SİNEMA-DİZİ

Tom Cruise uzayda film çekmek istiyor!

NASA: Tom Cruise’un uzayda film çekebilmesi için elimizden geleni yapacağız

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Tom Cruise’un uzayda film çekebilmesi için tüm imkanlarını sunacak.

NASA Direkötü Jim Bridenstine, Elon Musk’ın şimdiden uzaya gitmek isteyen birçok müşterisi olduğunu söyleyerek, aktör Tom Cruise’un de bu isimlerden biri olduğunu belirtti.

NASA direktörü, “Misyonun başarılı olması için Uluslararası Uzay İstasyonu’nunu (ISS) açmak da dahil elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

NASA’nın bu ticari pazara dahil olmasının nedenini ise SpaceX, Boeing ve diğer özel şirketlerin müşteri çekebilmesi olduğunu söyledi. NASA yetkilisi, bunun Amerikan vergi mükelleflerinin maliyetlerini düşüreceğini ve her türden insan dahil olmak üzere uzaya erişimi artıracağını söyledi.

44 yaşındaki Bridenstine, “Bunu çok sık itiraf etmem, ama ilkokuldayken Top Gun filmini izlemiştim. Bu bana ilham verdi ve donanma pilotu olmaya karar verdim” dedi.

1986 yapımı filminde Tom Cruise, donanma pilotu Pete Mitchell (Maverick) rolünü üstlenmişti.

Bridenstine, “Tom Cruise yeni nesile ilham verecek yeni bir film yapabilir mi? Eğer bunu başarabilecekse, NASA, hepimiz, elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız “dedi.

Continue Reading

SİNEMA-DİZİ

Haluk Bilginer İngiliz dizisinde başrolde

İngiliz dizisinde Dr. Hugo Greif’i canlandıracak olan Haluk Bilginer’in çekimleri İngiltere ve Romanya’da gerçekleşecek.

Haluk Bilginer, yazar Anthony Horowitz’in aynı isimli kitabından uyarlanan İngiliz yapımı ‘Alex Rider’ dizisinde başrolde yer alacak.

Online platformalarda yayınlanacak dizide Haluk Bilginer, kötü adam Dr. Hugo Greif’i canlandıracak. Çekimleri İngiltere ve Romanya’da gerçekleşen, genç bir ajanın hikayesini anlatan dizi 8 bölümden oluşuyor.

Dizinin ana karakteri Alex Rider’ı Otto Farrant üstlenirken Vicky McClure, Andrew Buchan ve Stephen Dillane gibi deneyimli oyuncular da başrollerde.

Dizide 14 yaşındaki Alex Rider’ın dünyası, amcasının şüpheli ölümüyle altüst olur. Alex sadece birkaç gün içinde bir öğrenciden gizli servise hizmet eden bir ajana dönüşür. Üstelik seçme şansı da yoktur. Acımasız komando eğitimlerine katılmak ve başkalarının onun için çizdiği kadere razı olmak, özel tasarım silahlarıyla birlikte ilk görevine gitmek zorundadır. Haluk Bilginer’in çekimleri İngiltere ve Romanya’da gerçekleşecek

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM