Connect with us

MODA

Dolce&Gabbana 2020-2021 Güz, Kış Defilesi ilgi çekti

El işi ve el yapımı geleneğini tekrar harekete geçiren Dolce&Gabbana defilesi farklı kreasyonlarla sergilendi.

MODA

Fransız hazır giyim markası Naf Naf’ın yeni sahibi Türkler oldu

Fransız hazır giyim markası Naf Naf’ın yeni sahibi yıllar önce Fransa’ya göç eden Türk girişimci bir aile oldu.

Konfeksiyon işçiliğinden patronluğa uzanan Türk gurbetçilerin aile şirketi Fransızların popüler markası Naf Naf’ın sahibi oldu. Paris yakınlarındaki Bobigny Ticaret Mahkemesi Naf Naf’ı devralma tekliflerini inceledi. Mahkeme hazır giyim alanında birçok marka sahibi olan Fransız Beaumanoir grubu ile Yılmaz kardeşlerin kurduğu SY Corporate şirketi arasında bir seçim yaptı. Naf Naf şirketi Yılmaz kardeşlerin kurduğu şirketin oldu.

Naf Naf mağazalarının tepe yöneticisi Luc Mory, daha az işçi çıkarmayı ve mağaza kapatmayı hedefleyen Türk şirketinin teklifinin daha avantajlı olduğunu savunmuştu.

Sy Corporate’in başındaki Selçuk Yilmaz, Naf Naf’ın bin 170 çalışandan en az 944’ünün işinin devam edeceğinin, 160 mağazadan da 125’inin açık kalacağının sözünü vermişti. Fransız grup Beaumanoir ise çalışanların 704’ünün ve mağazaların sadece 95’inin korunacağını taahhüt etmişti.

İki yıl önce Çinli bir konsorsiyum tarafından alınan Naf Naf markasının, Yılmaz kardeşlere yaklaşık 4 milyon euro borcu bulunuyor. Kardeşler de borcunu almak yerine, mağazaları işletmek için satın alma teklifinde bulundu.

Selçuk Yılmaz ve kardeşlerinin kurduğu Sy Corporate şirketi Fransa’daki ünlü hazır giyim mağazalarına tedarikçilik yapıyor. 1984 yılında Fransa’ya göç eden aile, tekstil sektöründe büyüdü. Bugün şirketin, Fransa ve Türkiye’de işletmeleri bulunuyor, kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta da en az bin 200 çalışanı var.

Continue Reading

MODA

Koronavirüs kozmetik ürünlerde online satışları arttırdı

Dünyada koronavirüs etkisiyle yüzde 20 daralması beklenen kozmetik sektöründe online satışlar fırladı.

Mc Kinsey’in son raporları dünya genelinde güzellik sektörünün Kovid – 19 etkisiyle yüzde 20 oranında küçüleceğini gösteriyor. Buna karşın sektörün, salgından en az etkilenenlerin başında geldiğini söylemek mümkün. Araştırmalar, parfüm ve maske kullanımı nedeniyle renkli kozmetik ürünlerine olan ilginin azaldığını ve bu kategorilerde satışların düştüğünü gösteriyor. Öte yandan dünyadaki tüketici trafiğine bakıldığında ise Çin’de yeni normal ile birlikte kozmetikte ‘intikam harcamaları’ dönemi yaşanıyor. Fransa’da da korona öncesine göre kozmetik satışlarında yüzde 800’lük artış söz konu.

3 MİLYON YENİ KULLANICI

Kozmetik sektöründe Türkiye’deki tüketici davranışlarına bakıldığında ise evde bakıma yönelik ürünlerin satışlarında artış var. Korona sürecinde, daha önce kredi kartı kullanıcısı olmayan 3 milyon yeni kullanıcı da kredi kartı sahibi oldu. 50 yaş üstü bu kesim, kredi kartıyla e-ticaretten alışveriş yapmaya da başladı. Nielsen verilerine göre, Türkiye’de ‘evde kal’ döneminde en çok satılan kozmetik ürünleri ise saç boyası, ağda ve tüy dökücü gibi ürünler oldu. Araştırmalar, online kanalda kişisel bakım segmentinin yüzde 40 oranında artığını da ortaya koyuyor.

TIRNAK ETKİSİ

Bu süreçte renkli kozmetik ürünlerine olan ilgide ciddi bir daralma yaşandıklarını, buna karşın cilt ve kişisel bakım ürünlerine olan talebin arttığını söyleyen Sephora Türkiye Pazarlama Direktörü Ayça Kaya, şunları anlatıyor: “Tüm dünyada kriz dönemlerinde ‘ruj etkisi’ diye bir eğilim olur. Bu dönemlerde insanlar, küçük lükslerle kendilerini mutlu etmek isterler. Bu kez ise ruj etkisi olmadı. Ruj sert etkilendi. Korona krizinde ‘tırnak etkisi’ oldu diyebiliriz. Oje satışlarında patlama oldu.”

Artık tüketicilerin çevreye daha duyarlı olduklarını ve ürünlerde de bunu arayan bilinçli tüketicilerin sayısının arttığını vurgulayan Ayça Kaya, “Bununla birlikte online ticaretin yükselişi söz konusu. Bizim de online satışlarımız 5 kat arttı” diye ekliyor.

TEMİZLEME JELİ ÜRETTİ

Pandemi döneminde insanların doğal ve bitkisel içerikli ürünlere olan talebinin arttığından bahseden Atalier Rebul Kurucu Ortağı Nüket Filiba ise bu dönemde çıkardıkları eczacı koleksiyonlarının yoğun ilgi gördüğünden bahsediyor. Artık sürdürülebilirlik konusunun da tüketicilerin gündeminde olduğuna değinen Filiba, “Tüketiciler duyarlı oldu ve olacaklar. Biz de üretimde buna çok dikkat ediyoruz. Ağustos ayında açacağımız yeni fabrikamızda da bir ilaç şirketi titizliğiyle üretim yapacağız” diyor.

Türk halkının kullanma alışkanlığı olan kolonyaya dünyadan da ilginin artığından söz eden Filiba, şunları ekliyor: “Kolonya sektöründe Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının ardından ciddi bir patlama oldu. Dünyada pek bilinmiyordu bu ürün. Bize yabancı TV kanallarından gelenler oldu çekim için. Bu süreçte temizleme jeline ne ilgi arttı. Bundan yola çıkarak biz de el temizleme jeli çıkardık. Öte yandan bizim de online ticaretimiz 7 kat arttı.”

Continue Reading

MODA

Kırım Tatar tasarımcı Naziye Emirşah kreasyonu beğeniye sunuldu

Kırım Tatar tasarımcı Naziye Emirşah hazırladığı kıyafet koleksiyonunu Paris’te tanıttı.

Kırım Tatar kültürüne ait ögeler ile avangard üslubu ustalıkla birleştiren genç Kırım Tatar tasarımcı, koleksiyonunu şubat ayında Milano Fashion Week’te tanıtmıştı. Tasarımcının koleksiyonu beğeni topladı ve olumlu eleştiriler aldı.

Öte yandan, Naziye Emirşah’ın, Paris City Fashion Week’te koleksiyonunu tanıtma daveti aldığı öğrenildi. Tasarımcının, kıyafet koleksiyonunun ekolojik kumaştan hazırlandığı kaydedildi.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM